Connect with us

Świat

Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę zabija 1 osobę: Najnowsze wiadomości i aktualizacje

Published

on

Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę zabija 1 osobę: Najnowsze wiadomości i aktualizacje
Ukraiński żołnierz korzystający z systemu Starlink podczas ćwiczeń wojskowych w obwodzie czernihowskim na Ukrainie w czerwcu.Kredyt…Maxym Marusenko/NurPhoto, za pośrednictwem Getty Images

Główny doradca prezydenta Ukrainy oskarżył Elona Muska o umożliwienie rosyjskiej agresji po tym, jak miliarder-przedsiębiorca przyznał, że w zeszłym roku odmówił świadczenia usługi Internetu satelitarnego, aby zapobiec atakowi ukraińskich dronów na rosyjską flotę morską.

Satelitarny serwis internetowy Starlink, prowadzony przez należącą do Muska firmę rakietową SpaceX, od początku wojny jest na Ukrainie cyfrowym ratunkiem dla ludności cywilnej i żołnierzy na obszarach, gdzie infrastruktura cyfrowa została zniszczona.

W czwartek CNN zgłoszone do fragmentu nadchodzącej biografii Waltera Isaacsona „Elon Musk”, opublikowane później „Washington Post” podał, że we wrześniu ubiegłego roku miliarder nakazał wyłączenie usługi satelitarnej Starlink w pobliżu wybrzeża Krymu, aby udaremnić ukraiński atak. Z fragmentu wynika, że ​​rozmowy Muska z rosyjskim urzędnikiem wzbudziły u niego obawy, że atak na Krym może doprowadzić do konfliktu nuklearnego.

Później w czwartek Musk odpowiedział na swojej platformie w mediach społecznościowych, że nie wyłączył usługi, ale raczej odmówił zastosowania się do pilnego wniosku ukraińskich urzędników o umożliwienie połączeń Starlink z Sewastopolem na okupowanym Półwyspie Krymskim. Było to w istocie przyznaniem, że podjął decyzję o zapobieżeniu ukraińskiemu atakowi.

„Oczywistym zamiarem było zatopienie większości rosyjskiej floty na kotwicy”. on napisał na platformie X, znanej wcześniej jako Twitter. „Gdybym zgodził się na ich prośbę, SpaceX byłoby wyraźnie zaangażowane w poważny akt wojny i eskalację konfliktu”.

Wywołało to gniewną reakcję Mychajło Podolaka, starszego doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Ingerencja” Muska pozwoliła rosyjskiej marynarce wojennej na dalsze strzelanie rakietami manewrującymi w stronę ukraińskich miast – dodał.

„W rezultacie giną cywile i dzieci. „Taka jest cena koktajlu ignorancji i wielkiego ego” – powiedział napisał na X.

READ  W Syrii wciąż kopie się masowe groby – powiedział senatorom USA anonimowy demaskator

Wzmianka w biografii potwierdza również sposób, w jaki kontrola Muska nad Starlink wydaje się wpływać na ukraińską armię. W lipcu „The New York Times” doniósł o odmowie Muska zezwolenia na działanie tej usługi w pobliżu Krymu oraz o szerszych wyzwaniach, przed którymi stoją ukraińscy urzędnicy w związku z ogromną zależnością kraju od Starlink.

Zaledwie kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. Musk wysłał do tego kraju terminale Starlink w odpowiedzi na publiczne prośby ukraińskich urzędników. Przez całą wojnę łączność zapewniana przez Starlink miała dla Ukrainy kluczowe znaczenie Koordynuj ataki dronów i zbieraj informacje.

Z ponad 42 000 terminali Starlink korzystają także szpitale, firmy i organizacje pomocowe na całej Ukrainie.

Jednak pan Musk wielokrotnie wzbudzał kontrowersje wokół dostępu do Starlink, deklarując w październiku zeszłego roku, że nie może finansować korzystania ze Starlink przez Ukrainę „w nieskończoność”, po czym nagle zmieniał zdanie. Niemal całkowita kontrola, jaką sprawuje nad łącznością w strefie działań wojennych, wzbudziła obawy co do jego wpływów.

W lutym ukraińscy urzędnicy rozgniewali się, gdy dyrektor SpaceX powiedział, że Starlink podjął kroki w celu ograniczenia wykorzystania tej technologii przez ukraińskie wojsko do kontrolowania dronów, tydzień po tym, jak Musk oznajmił, że firma zezwala na „długoterminowe używanie Not Starlink”. Uderzenia dronów z dystansu.” SpaceX zastosowało również proces zwany geofencingiem, aby ograniczyć dostępność Starlink na linii frontu.

Ponieważ Starlink to produkt komercyjny, a nie tradycyjna firma z branży obronnej, Musk jest w stanie podejmować decyzje, które mogą być niezgodne z interesami USA, twierdzą analitycy.

Ukraina jest zaniepokojona nadmiernym poleganiem na Starlink i skonsultowała się z innymi dostawcami Internetu satelitarnego, ale według urzędników żadne inne usługi nie są w pobliżu ich zasięgu.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo - The New York Times

„Starlink to właściwie krew całej naszej infrastruktury komunikacyjnej” – powiedział w niedawnym wywiadzie dla „The New York Times” ukraiński minister cyfryzacji Mychajło Fiodorow.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *