Connect with us

Gospodarka

Rosyjski atak na Ukrainę to atak na bezpieczeństwo Europy, na pokój na świecie – mówi Joe Biden

Published

on

Rosyjski atak na Ukrainę to atak na bezpieczeństwo Europy, na pokój na świecie – mówi Joe Biden

Biden pochwalił partnerstwo Polski w przyjmowaniu 9 tys. sił amerykańskich w celu uspokojenia sojuszników na wschodniej flance i powstrzymania rosyjskiej agresji na NATO

Prezydent USA Joe Biden AFP

Waszyngton: Inwazja Rosji na Ukrainę to nie tylko atak na ten kraj, ale także na bezpieczeństwo Europy – powiedział prezydent USA Joe Biden.

Rozmawiając z dziennikarzami podczas dwustronnego spotkania z fińskim prezydentem Niinist w piątek, Biden powiedział, że oba narody od pewnego czasu utrzymują regularne kontakty.

Powiedział, że zgodzili się na wspólną, transatlantycką odpowiedź wobec Rosjan, pociągając ich do odpowiedzialności za ich niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję na Ukrainę.

I zgodziliśmy się, że to nie tylko atak na Ukrainę, to atak na bezpieczeństwo europejskie oraz na światowy pokój i stabilność, powiedział Biden w Gabinecie Owalnym Białego Domu.

Wcześniej tego dnia Biden rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, aby omówić reakcję ich krajów i sojuszników na rosyjską inwazję na Ukrainę, w tym trwające starania o nałożenie na Rosję poważnych konsekwencji.

Biden podkreślił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Polski i wszystkich naszych sojuszników z NATO, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Pochwalił partnerstwo Polski w przyjmowaniu 9000 amerykańskich sił zbrojnych, w tym 4700 dodatkowych żołnierzy, stacjonujących tam w ostatnich tygodniach, aby uspokoić sojuszników na wschodniej flance i odstraszyć rosyjską agresję na NATO. Minister spraw zagranicznych Antony Blinken powiedział w Brukseli, że Stany Zjednoczone rozmieściły w Europie kolejne 7000 żołnierzy i już przestawiły swoje wojska na kontynencie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Powiedział, że nadal zaostrzamy nasze surowe sankcje gospodarcze wobec Rosji. Wczoraj prezydent Putin powiedział, że jego tak zwana wojskowa operacja specjalna przebiega dokładnie zgodnie z planem.

Cóż, trudno sobie wyobrazić, że jego planem było zainspirowanie narodu ukraińskiego do obrony swojego kraju z taką wytrwałością; wzmocnić determinację i solidarność NATO i UE; do zjednoczenia świata przeciwko Moskwie, w tym 141 krajów w ONZ, powiedział.

Blinken dodał, że rosyjska inwazja zgromadziła bezprecedensową liczbę międzynarodowych firm, stowarzyszeń i instytucji kulturalnych, które zerwały więzi z Rosją i doprowadziły rosyjską gospodarkę do swobodnego upadku.

Powiedział, że sytuacja finansowa kraju zmotywowała dziesiątki tysięcy Rosjan do protestów, a jeszcze więcej do opuszczenia kraju, i „coraz bardziej zmienia Rosję w państwo pariasów.

Jeśli taki był plan prezydenta Putina, to można powiedzieć, że działa. Rosja nigdy nie była tak odizolowana; Nigdy nie byliśmy tak zjednoczeni, powiedział Blinken.

Wcześniej sekretarz obrony Lloyd Austin miał okazję porozmawiać z polskim ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, aby omówić konsekwencje kosztownej, niesprowokowanej i niesprawiedliwej wojny z Ukrainą, powiedział jego rzecznik John Kirby.

Powiedział, że została ustanowiona linia rozstrzygania konfliktu między USA a Rosją. Działa dopiero od kilku dni, chyba od początku tego tygodnia. To w zasadzie linia telefoniczna, linia telefoniczna do rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Będzie zarządzany z dowództwa europejskiego, powiedział Kirby w odpowiedzi na pytanie.

Kiedy to testowaliśmy, podnieśli drugi koniec. I potwierdzili, że odebrali telefon. Więc wiemy, że to działa. Znowu myślimy, tak jak wcześniej, jak w Syrii, uważamy, że posiadanie bezpośredniego środka komunikacji na tym poziomie, na poziomie operacyjnym jest cenne. Kirby powiedział, że aby zmniejszyć ryzyko błędnej oceny sytuacji.

I w razie potrzeby móc komunikować się w czasie rzeczywistym. Głównie dlatego, że przestrzeń powietrzna nad Ukrainą jest obecnie kontestowana zarówno przez samoloty rosyjskie, jak i ukraińskie. Tak więc ta sporna przestrzeń powietrzna stoi teraz wprost przeciwko NATO. Taka mądra rzecz. I cieszymy się, że tu jest. „Cieszymy się, że Rosjanie potwierdzili ich użycie” – dodał.

Czytaj wszystko Najnowsze wiadomości, Popularne wiadomości, Wiadomości krykieta, Bollywoodzkie wiadomości, Indie Aktualności oraz wiadomości rozrywkowe Tutaj. Śledź nas na Facebook, Świergot oraz Instagram.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *