Connect with us

Nauka

Rosja rozmieszcza gigantyczny teleskop kosmiczny na jeziorze Bajkał

Published

on

Podwodny teleskop neutrinowy został opuszczony na głębokość 750-1300 metrów w jeziorze Bajkał

Rosyjscy naukowcy wystrzelili w sobotę jeden z największych podwodnych teleskopów kosmicznych na świecie, aby obserwować głębiny wszechświata z krystalicznie czystych wód jeziora Bajkał.


Głęboko podwodny teleskop, budowany od 2015 roku, jest przeznaczony do obserwacji neutrin, najmniejszych znanych dziś cząstek.

Teleskop nazwany Bajkał-GVD został zanurzony na głębokości 750–1300 metrów (2500–4300 stóp), około czterech kilometrów od brzegu jeziora.

Neutrina są bardzo trudne do wykrycia, a woda jest skutecznym środkiem do tego.

Pływające obserwatorium składa się z kulistych szklanych lin i przymocowanych do nich modułów ze stali nierdzewnej.

W sobotę naukowcy obserwowali, jak moduły są ostrożnie opuszczane do lodowatych wód przez prostokątny otwór w lodzie.

„Teleskop neutrinowy mierzący pół kilometra sześciennego znajduje się tuż pod naszymi stopami” – powiedział AFP Dmitrij Naumow ze Wspólnego Instytutu Badań Jądrowych, stojąc na zamarzniętej powierzchni jeziora.

Za kilka lat teleskop zostanie rozbudowany, aby mierzyć kilometr sześcienny – powiedział Naumov.

Dodał, że teleskop Bajkał będzie rywalizował z Ice Cube, gigantycznym obserwatorium neutrin zakopanym pod lodem Antarktydy w amerykańskiej stacji badawczej na biegunie południowym.

Rosyjscy naukowcy twierdzą, że teleskop jest największym detektorem neutrin na półkuli północnej, a Bajkał – największe słodkowodne jezioro na świecie – idealnie nadaje się do umieszczenia pływającego obserwatorium.

„Oczywiście Bajkał jest jedynym jeziorem, w którym można umieścić teleskop neutrinowy ze względu na jego głębokość” – powiedział AFP Bair Shoibonov ze Wspólnego Instytutu Badań Jądrowych.

„Ważna jest również świeża woda, klarowność wody też. Bardzo ważny jest również fakt, że pokrywa lodowa utrzymuje się przez dwa do dwóch i pół miesiąca”.

Teleskop jest efektem współpracy naukowców z Czech, Niemiec, Polski, Rosji i Słowacji.


Naukowcy twierdzą, że wszystkie wysokoenergetyczne neutrina kosmiczne powstają z kwazarów


© 2021 AFP

Zacytować: Rosja umieszcza gigantyczny teleskop kosmiczny na jeziorze Bajkał (2021, 13 marca) odzyskany 14 marca 2021 r. Pod adresem https://phys.org/news/2021-03-russia-deploys-giant-space-telescope. Html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Oprócz wszelkich uczciwych transakcji w celu nauki lub prywatnych badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść ma charakter wyłącznie informacyjny.

READ  NASA InSight wykrywa dwa główne trzęsienia ziemi na Marsie - program eksploracji Marsa NASA
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *