Connect with us

Świat

Rosja próbuje wyczerpać obronę powietrzną Ukrainy, mówi urzędnik Pentagonu

Published

on

Rosja próbuje wyczerpać obronę powietrzną Ukrainy, mówi urzędnik Pentagonu

WASHINGTON, 19 listopada (Reuters) – Wzrost rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę ma częściowo na celu uszczuplenie zapasów obrony powietrznej Kijowa i ostateczne zdobycie przewagi powietrznej nad krajem, powiedział w sobotę wysoki rangą urzędnik Pentagonu.

Rosja bombardowała miasta na Ukrainie atakami rakietowymi przez ostatni tydzień, w jednej z najcięższych fal ataków rakietowych, odkąd rozpoczęła inwazję na Moskwę prawie dziewięć miesięcy temu.

Ukraina twierdzi, że strajki zamknęły prawie połowę ukraińskiego systemu elektroenergetycznego, powodując potencjalną katastrofę humanitarną, gdy nadejdzie zima.

Colin Kahl, główny doradca polityczny Pentagonu, ostrzegł, że Moskwa ma również nadzieję na osłabienie obrony przeciwlotniczej Ukrainy, która dotychczas uniemożliwiała rosyjskim wojskom zdobycie dominacji powietrznej nad Ukrainą.

„Oni naprawdę próbują przeciążyć i uszczuplić ukraińskie systemy obrony powietrznej” – powiedział dziennikarzom Kahl podczas podróży na Bliski Wschód.

„Znamy rosyjską teorię zwycięstwa i jesteśmy zobowiązani do upewnienia się, że to nie zadziała, upewniając się, że Ukraińcy otrzymają wszystko, czego potrzebują, aby ich obrona powietrzna działała”.

Po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego zachodni eksperci wojskowi ogólnie spodziewali się, że rosyjskie wojsko podejmie próbę natychmiastowego zniszczenia ukraińskich sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej. Jest to podstawowy element nowoczesnej strategii wojskowej, umożliwiający lepsze wsparcie nacierających sił lądowych.

Zamiast tego ukraińskie wojska były w stanie zagrozić rosyjskim samolotom pociskami ziemia-powietrze i innymi środkami obrony przeciwlotniczej, a niebo nad Ukrainą pozostaje przedmiotem sporu do dziś.

Ta krytyczna, wczesna porażka była głównym elementem kłopotów Rosji na Ukrainie, która kontynuuje nieudaną inwazję, która pociąga za sobą ogromne straty w ludziach i sprzęcie wojskowym.

„Myślę, że jedną z rzeczy, która prawdopodobnie najbardziej zaskoczyła Rosjan, jest odporność ukraińskiej obrony powietrznej od początku tego konfliktu” – powiedział Kahl.

„Wynika to w dużej mierze z pomysłowości i sprytu samych Ukraińców w utrzymywaniu operacyjnych systemów obrony powietrznej. Ale dzieje się tak również dlatego, że Stany Zjednoczone oraz inni sojusznicy i partnerzy zapewnili ogromne wsparcie” – powiedział.

W zeszłym tygodniu sekretarz obrony USA Lloyd Austin skupił się na dostawach obrony powietrznej dla Ukrainy podczas wirtualnego spotkania, które zorganizował z Pentagonu. Sojusznicy Ukrainy zapewnili wszystko, od przestarzałych systemów z czasów sowieckich po bardziej nowoczesne systemy zachodnie.

W przypadku Stanów Zjednoczonych obejmuje to nowo dostarczone przez USA systemy obrony powietrznej NASAMS, które według Pentagonu do tej pory miały 100-procentowy wskaźnik skuteczności w przechwytywaniu rosyjskich rakiet na Ukrainie.

„Przestawiliśmy Ukraińców na standardowy sprzęt NATO we wszystkich dziedzinach, ale nie tylko na systemy obrony powietrznej, takie jak NASAM” – powiedział Kahl.

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie ponad 1400 systemów przeciwlotniczych Stinger, a także radary do zwalczania artylerii i nadzoru powietrznego.

Reportaż Phila Stewarta i Idrees Ali Montaż autorstwa Catherine Evans i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *