Connect with us

technologia

Rosja i Białoruś Wargame Zapad ćwiczy na granicach NATO, gdy Polska ogłasza stan wyjątkowy

Published

on

Rosja prowadzi jedne ze swoich największych ćwiczeń wojskowych od czasów zimnej wojny na Białorusi wzdłuż wschodniej flanki NATO, ponieważ stosunki między Moskwą a Zachodem osiągnęły dno od dziesięcioleci.

Wspólne gry wojenne z Białorusią, znane jako Zapad, odbywają się co cztery lata. Ale w tym roku więzi wojskowe między tymi dwoma krajami są analizowane, ponieważ Białoruś została wciągnięta w orbitę Rosji w ciągu ostatniego roku. Kontrowersyjny prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka został odsunięty od Zachodu po brutalnym stłumieniu protestów powyborczych w sierpniu 2020 r., które powszechnie uważa się za sfałszowane. Wśród studiujących: prezydent Rosji Władimir Putin, który obserwował ćwiczenia w rejonie Niżnego Nowogrodu na wschód od Moskwy, mimo że rzekomo był odizolowany wśród swoich bliskich kontaktów z powodu przypadków COVID-19.

Sąsiednia Polska ogłosiła w zeszłym tygodniu stan wyjątkowy w ramach przygotowań do ćwiczeń wojskowych na jej wschodniej granicy z Białorusią. Kraje bałtyckie Łotwa i Litwa również ogłosiły stan wyjątkowy, ponieważ liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, którzy chcą przedostać się do Unii Europejskiej z Białorusi, gwałtownie wzrosła we wszystkich trzech krajach – prawdopodobnie celowo do granicy Łukaszenki . Następnie, w niedzielę, Łukaszenka zaostrzył napięcia, ogłaszając, że Białoruś kupi 1 miliard dolarów rosyjskiego sprzętu wojskowego w ciągu najbliższych czterech lat.

Rosja prowadzi jedne ze swoich największych ćwiczeń wojskowych od czasów zimnej wojny na Białorusi wzdłuż wschodniej flanki NATO, ponieważ stosunki między Moskwą a Zachodem osiągnęły dno od dziesięcioleci.

Wspólne gry wojenne z Białorusią, znane jako Zapad, odbywają się co cztery lata. Ale w tym roku więzi wojskowe między obydwoma krajami są analizowane, ponieważ w zeszłym roku Białoruś została wciągnięta w orbitę Rosji. Kontrowersyjny prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko został ostracyzowany przez Zachód po brutalnym stłumieniu protestów powyborczych w sierpniu 2020 r., które powszechnie uważa się za sfałszowane. Wśród studiujących: prezydent Rosji Władimir Putin, który obserwował ćwiczenia w rejonie Niżnego Nowogrodu na wschód od Moskwy, mimo że rzekomo był odizolowany wśród swoich bliskich kontaktów z powodu przypadków COVID-19.

READ  Ukryte sekrety gry i oglądania Super Mario Bros firmy Nintendo

Sąsiednia Polska ogłosiła w zeszłym tygodniu stan wyjątkowy w ramach przygotowań do ćwiczeń wojskowych na jej wschodniej granicy z Białorusią. Kraje bałtyckie Łotwa i Litwa również ogłosiły stan wyjątkowy, ponieważ liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, którzy chcą przedostać się do Unii Europejskiej z Białorusi, gwałtownie wzrosła we wszystkich trzech krajach – prawdopodobnie celowo do granicy Łukaszenki . Następnie, w niedzielę, Łukaszenka zaostrzył napięcia, ogłaszając, że Białoruś kupi 1 miliard dolarów rosyjskiego sprzętu wojskowego w ciągu najbliższych czterech lat.

Ćwiczenia dają pierwsze dogłębne spojrzenie na postępującą integrację Rosji i Białorusi, która przyspieszyła od czasu politycznych wstrząsów na Białorusi w zeszłym roku. Rosja od dawna stara się rozszerzać swoją obecność wojskową u zachodniego sąsiada i wykorzystuje izolację białoruskiego prezydenta do stopniowego rozszerzania swojej obecności w kraju i na granicach NATO. Rosja wysłała na Białoruś na początku miesiąca myśliwce Suchoj Su-30.

Misje zdenerwowały sojuszników USA w Europie Wschodniej. Ministrowie spraw zagranicznych i obrony Polski i krajów bałtyckich spotkali się w poniedziałek w stolicy Łotwy Rydze, aby omówić wspólne kryzysy graniczne i ćwiczenia Zapad. – Choć każdy kraj ma prawo do prowadzenia ćwiczeń wojskowych, to ograniczona przejrzystość, szerszy kontekst manewrów i związane z nimi działania hybrydowe budzą niepokój – powiedział po spotkaniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Od lipca trwa seria ćwiczeń, których kulminacją są sześciodniowe ćwiczenia przeciwpożarowe na żywo w lokalizacjach na terenie Białorusi i zachodniej Rosji, które mają się zakończyć w czwartek. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony spodziewanych jest 200 tys. żołnierzy, w tym garstka żołnierzy z Kirgistanu, Mongolii, Kazachstanu, Armenii i Indii. Analitycy twierdzą, że określenie dokładnej liczby pracowników może być trudne, ponieważ Rosja próbowała ukryć zakres ćwiczeń w celu obejścia swoich zobowiązań wynikających z Dokumentu Wiedeńskiego, porozumienia o budowaniu zaufania między Organizacją Bezpieczeństwa a krajami Współpracy w Europie , który wymaga od państw zgłaszania zakresu ćwiczeń wojskowych i wysyłania obserwatorów na duże ćwiczenia.

READ  Wild Rift, prawdopodobnie najlepsza gra MOBA na telefony komórkowe

Dla zachodnich planistów wojskowych ćwiczenie jest okazją do przestudiowania rosyjskich innowacji taktycznych, integracji sił i rodzajów scenariuszy, przeciwko którym trenuje rosyjska armia. Niebo wzdłuż granicy Białorusi z Unią Europejską jest zatłoczone lotami zachodnich krajów zbierających informacje. Dla rosyjskich generałów ćwiczenia są okazją do sprawdzenia gotowości wojskowej oraz nowych koncepcji i technologii rozmieszczenia.

„Wielki nacisk kładzie się na demonstrowanie nowych technologii i sprzętu czy nowych modeli szkolenia bojowego” – powiedział Rusłan Pukhov, dyrektor Centrum Analiz Strategii i Technologii, pozarządowego think tanku z siedzibą w Moskwie.

Podczas wtorkowych ćwiczeń po raz pierwszy w formacjach bojowych użyto bezzałogowych pojazdów naziemnych Uran-9 i Nerekhta – czołgów robotów. Zapad oferuje również rosyjskiemu wojsku możliwość zademonstrowania swojej wymuszonej wiarygodności, powiedział Michael Kofman, ekspert ds. rosyjskiej armii w think tanku CNA.

„Pokazali, że mają koncepcje działania, aby przeciwdziałać temu, co uważają za walkę Stanów Zjednoczonych” – powiedział.

Rosyjskie i uczestniczące siły zbrojne symulowały reakcję na atak na Białoruś fikcyjnych państw o ​​nazwie Pomoria, Nyaris i Republikę Polarną, które mają reprezentować Litwę i Polskę. Rosyjskie siły zbrojne zakładają, że w przypadku wojny z NATO sojusz zachodni będzie miał przewagę militarną.

„Ćwiczą degradację lub osłabienie początkowego ataku przeciwnika, unikając zdecydowanego ataku i wycofując się na przygotowane pozycje, aby zwabić siły wroga do dużych gniazd ogniowych, gdzie skoncentrowali artylerię” – powiedział Kofman.

W przeszłości Rosja wykorzystywała ćwiczenia wojskowe do próbowania planowanych inwazji na sąsiednie kraje, w tym wojny z Gruzją w 2008 r. i aneksji Półwyspu Krymskiego od Ukrainy w 2014 r. Przed ćwiczeniami Zapad w 2017 r. niektórzy eksperci obawiali się pierwszych inwazji w zachodniej Rosji sugerują, że mogłoby to maskować inwazję na Białoruś, a nawet kraje bałtyckie. W tym czasie białoruski przywódca próbował uwieść Zachód i wyrwać się z uścisku Moskwy, uwalniając więźniów politycznych i przewodnicząc dla względnego ułatwienia represji. Od rozpoczęcia nalotu w sierpniu 2020 r. odwilż Łukaszenki wobec Zachodu ponownie się zamroziła.

READ  Pod nami kosmiczny thriller kryminalny to najnowsze wielomilionowe szaleństwo w grach wideo

„Białoruś jest teraz bardzo chętny do zademonstrowania rosyjskiej obecności wojskowej i wsparcia dla reżimu, który jest w trybie przetrwania” – powiedział Kofman. Na początku roku oba kraje uzgodniły utworzenie wspólnego centrum szkoleniowego dla sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej w białoruskim Grodnie, zaledwie 15 kilometrów od granicy z Polską.

Zarówno Napoleon Bonaparte, jak i Adolf Hitler najechali Rosję przez tereny dzisiejszej Białorusi, a kraj ten od dawna jest postrzegany przez Kreml jako ważny bufor między Rosją a Zachodem; przez Mińsk przebiega droga do Moskwy. Ale chociaż Rosja od dawna wyraża chęć utworzenia bazy sił powietrznych na Białorusi, prawdopodobnie byłoby to postrzegane jako prowokacja przez NATO i mogłoby być niepopularne wśród białoruskiej opinii publicznej, powiedział Kofman. Zamiast tego wydaje się, że Rosja posuwa się naprzód, podobnie jak Chiny na Zachodnim Pacyfiku, aby wytrącić z równowagi potencjalnych przeciwników.

„Przyjmują podejście do krojenia salami, aby nie mieć większego publicznego punktu zwrotnego, takiego jak otwarcie bazy. Zamiast tego mają stały i stopniowy wzrost rosyjskiej obecności wojskowej ”- powiedział Kofman.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *