Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Roczne spożycie pomidorów w Polsce pozostaje stabilne

Published

on

Eksperci Enza Zaden przyjrzeli się bliżej zachowaniom polskich klientów i okazuje się, że 75% Polaków kupuje już pomidory w dyskontowych sieciach handlowych. Największa grupa konsumentów, bo aż 24%, kupuje pomidory w sklepach Biedronka. Nieco mniej (21% kupujących) dokonuje takich zakupów w Lidlu. Carrefour (14%), Auchan (13%) oraz sieć Tesco objęta badaniem omawianym przez prelegentkę (10%), która obecnie jest przejmowana przez duńską sieć Netto.

Konsumenci jako powód wyboru konkretnej sieci detalicznej podają przede wszystkim niskie ceny (51%), podczas gdy aż 33% kupujących jako najważniejszy wskazuje zwyczaj reklamowania promocji przez tę samą grupę klientów.

Od kilku lat wiele osób w branży zastanawia się, gdzie leży granica dalszego rozwoju rynku pomidorów malinowych w Polsce. Okazało się, że poglądy na temat „malinowych możliwości” polskiego rynku trzeba było stale rewidować – bo ich udział w uprawie rósł z roku na rok. Obecnie aż 99% Polaków kupuje pomidory malinowe. Kolejną ciekawą informacją jest to, że zdecydowana większość, bo 84% konsumentów, wybiera pomidory niepakowane.

Uprawa pomidorów w Polsce
Enza Zaden przedstawiła dane dotyczące powierzchni uprawy w szklarniach różnych odmian pomidorów w Polsce. Z danych przedstawionych przez specjalistę z Enza Zaden wynika, że ​​w 2019 r. areał pomidorów malinowych w Polsce wynosił 550 hektarów. Pomidory czerwone standardowe i wielkoowocowe były wtedy uprawiane znacznie rzadziej, ponieważ rosły tylko na 360 hektarach. Odmiany winogron obejmowały około 100 ha, czerwone odmiany eksportowe o masie 80-110 g – około 25 ha, a specjalne – koktajlowe i wiśniowe – łącznie 37 ha.

Okazuje się, że w ciągu 2 lat znacznie wzrosła powierzchnia produkcji pomidorów malinowych – w tym roku szacowana jest na ok. 780 ha. Według specjalistów Enza, czerwone odmiany ze standardowymi i dużymi plonami (wołowina) będą rosły w tym roku tylko na 210 hektarach, a pomidory winogronowe zajmą tylko około 30 hektarów. Odmiany eksportowe (80-110 g) uprawiane są na 19 ha, a pomidory specjalne (koktajlowe i wiśniowe) na 40 ha.

READ  YoYocasino bonus: korzystna oferta podczas pandemii

Na rozwój w dziedzinie pomidorów malinowych wpływa m.in. duża gama ich odmian na rynku – w ostatnim czasie każda z firm nasiennych testuje i wprowadza nowe produkty o takiej owocowej barwie. Niektóre z nowych odmian nie wyróżniają się dobrym smakiem pomidorów malinowych. W porównaniu z danymi z 2019 roku, kiedy udział odmian malin określonych jako niejadalne wynosił 16%, w tym roku wzrósł dwukrotnie – do 32%.

Więcej informacji:
Ministerstwo Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności Holandii
www.government.nl/en

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *