Connect with us

Świat

Represje w Seulu eksplodują po sukcesie rakiet północnokoreańskich

Published

on

SEOUL, Korea Południowa (AP) – Nieprawidłowo działający południowokoreański pocisk balistyczny zdetonował się, gdy uderzył w ziemię w środę podczas ćwiczeń ogniowych ze Stanami Zjednoczonymi w odwecie za udany start Korei Północnej dzień wcześniej przez broń, która przeleciała nad Japonią i ma zasięg, by uderzyć w terytorium Stanów Zjednoczonych Guam.

Wybuch i późniejszy pożar wywołały panikę i zdezorientowanie mieszkańców nadmorskiego miasta Gangneung, którzy już martwili się coraz bardziej prowokacyjnymi testami broni w Korei Północnej. Ich obawy, że może to być atak Korei Północnej, wzrosły dopiero po tym, jak urzędnicy wojskowi i rządowi przeszli wiele godzin bez wyjaśnienia wybuchu.

Szefowie sztabów Korei Południowej stwierdzili, że nie zgłoszono żadnych obrażeń w wyniku wybuchu, który obejmował pocisk krótkiego zasięgu Hyumoo-2, który rozbił się w bazie lotniczej na obrzeżach miasta. Mówiono, że katastrofa nie dotknęła żadnych obiektów cywilnych.

Kwon Seong-dong, ustawodawca partii rządzącej reprezentujący Gangneung, napisał na Facebooku, że „system broni napędzany przez nasze krwiopodobne pieniądze podatników ostatecznie zagroził naszemu ludowi” i wezwał wojsko do dokładnego zbadania awarii rakiety. Skrytykował także wojsko za niewydanie zawiadomienia o niepowodzeniu przy jednoczesnym utrzymaniu embarga medialnego na wspólne ćwiczenia.

„To była nieodpowiedzialna reakcja” – napisał Kwon. „Nie mają nawet oficjalnego komunikatu prasowego”.

Wojsko Korei Południowej potwierdziło awarię kilka godzin po tym, jak internauci podnieśli alarmy o wybuchu i opublikowali filmy w mediach społecznościowych pokazujące kulę pomarańczowego płomienia wyłaniającą się z obszaru, który według nich znajdował się w pobliżu bazy lotniczej. Powiedział, że bada, co spowodowało „nienormalny lot” pocisku.

Urzędnicy Straży Pożarnej Gangneung i Urzędu Miasta powiedzieli, że ratownicy zostali wysłani do bazy sił powietrznych i pobliskiej bazy wojskowej w odpowiedzi na wezwania dotyczące możliwej eksplozji, ale zostali zawróceni przez urzędników wojskowych.

READ  Chiny powinny spodziewać się „ekstremalnej konkurencji” ze strony USA

Siły zbrojne USA i Korei Południowej prowadzą wspólne ćwiczenia, aby zademonstrować swoją zdolność do odstraszenia północnokoreańskiego ataku na Południe. Podczas wtorkowych ćwiczeń przeprowadzali naloty bombowe z myśliwców F-15 z użyciem precyzyjnej amunicji, z których każdy wystrzelił po dwa pociski, stanowiące część taktycznego systemu rakietowego armii.

Połączeni szefowie sztabów Seulu powiedzieli, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan ma w środę powrócić na wody na wschód od Korei Południowej, aby zademonstrować „stanowczą wolę” aliantów do przeciwdziałania trwającym prowokacjom i zagrożeniom z Północy. Lotniskowiec był częścią ćwiczeń z Koreą Południową i Japonią w zeszłym tygodniu.

Wyhodowany w domu Hyumoo-2 jest kluczem do wyprzedzających i odwetowych strategii Korei Południowej przeciwko Północy. Niektóre wersje pocisku są podobne do zaprojektowanych przez Rosję pocisków Iskander, które są częścią arsenału Korei Północnej.

Pomyślne uruchomienie przez Koreę Północną rakiety balistycznej zdolnej do przenoszenia broni jądrowej na kilka godzin przed ćwiczeniami oznaczało najbardziej prowokacyjną demonstrację broni w kraju od 2017 r. i piątą rundę testów broni w ciągu 10 dni.

Ten pocisk ma zasięg, który może uderzyć w Guam, gdzie znajduje się jedna z największych wspieranych przez USA instalacji wojskowych w Azji. Korea Północna również przetestowała pociski zdolne do uderzenia w kontynentalne Stany Zjednoczone w 2017 roku.

Korea Północna wystrzeliła w tym roku prawie 40 pocisków balistycznych w około 20 różnych wydarzeniach, wykorzystując wojnę Rosji z Ukrainą i wynikające z niej głębokie podziały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby przyspieszyć rozwój uzbrojenia bez ryzyka dalszych sankcji.

Ich celem jest stworzenie pełnoprawnego arsenału nuklearnego, zdolnego zagrozić kontynentalnym Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom, przy jednoczesnym uzyskaniu uznania państwa nuklearnego i wyciskaniu koncesji od tych krajów.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Albania, Norwegia i Irlandia wezwały do ​​zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z niedawnym uruchomieniem Korei Północnej. Sesja otwarta została zaplanowana na środę o godz.

READ  Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie torturowania trzech Polaków na Białorusi. Zostałeś przesłuchany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego

___

Aby uzyskać więcej informacji o AP Asia-Pacific, odwiedź https://apnews.com/hub/asia-pacific

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.