Connect with us

Świat

Przywódca Hongkongu wskazuje przepisy dotyczące fałszywych wiadomości jako obawy o wzrost wolności mediów

Published

on

Lider z Hongkongu Carrie Lam powiedział we wtorek, że rząd pracuje nad ustawami dotyczącymi „fałszywych wiadomości” w celu zwalczania „dezinformacji, nienawiści i kłamstw” w związku z rosnącymi obawami o wolność mediów w globalnym centrum finansowym.

Pod kierownictwem Pekinu Hongkong przeszedł gwałtowny autorytarny zwrot po wprowadzeniu kompleksowego prawa bezpieczeństwa narodowego w 2020 r., Z odnowionym dążeniem do „patriotyzmu”, który przejął się w większości aspektów życia miejskiego.

Gruntowna przebudowa nadawcy publicznego RTHK, kierowana przez nowo mianowanego biurokratę bez doświadczenia medialnego, jest powszechnie postrzegana jako sygnał, że rządowe czerwone linie wkrótce będą krążyć wokół dziennikarstwa, podobnie jak inne sektory, takie jak edukacja.

Na swojej cotygodniowej konferencji prasowej Lam powiedziała, że ​​rząd prowadzi badania nad „fałszywymi wiadomościami”, ale dodała, że ​​nie ma legislacyjnego harmonogramu.

„Ustawa o fałszywych wiadomościach wymaga wielu badań, zwłaszcza w jaki sposób rządy zagraniczne radzą sobie z tym coraz bardziej niepokojącym trendem niedokładnych informacji, dezinformacji, nienawiści i kłamstw w mediach społecznościowych” – powiedziała.

„Będziemy nadal traktować ten problem bardzo poważnie, ponieważ szkodzi on wielu ludziom”.

Dyrektor generalny Hongkongu, Carrie Lam, przemawia podczas ceremonii Narodowego Dnia Edukacji o Bezpieczeństwie 15 kwietnia 2021 r. W Hongkongu w Chinach. REUTERS / Lam Yik

Ich komentarze pojawiły się dzień po tym, jak RTHK poinformowało, że nadawca nie odnowi kontraktu swojej dziennikarki Nabela Qoser, znanej z trudnego przesłuchiwania Lama i innych urzędników podczas masowych protestów antyrządowych w 2019 roku.

RTHK rozpoczął również usuwanie niektórych swoich archiwów z YouTube i kanałów mediów społecznościowych, zachęcając aktywistów internetowych do tworzenia kopii zapasowych niektórych treści na platformach blockchain.

Inny dziennikarz RTHK, Bao Choy, został w zeszłym miesiącu uznany za winnego przez sąd za niewłaściwy dostęp do publicznych rejestrów filmu dokumentalnego o policji przeprowadzającej atak tłumu na prodemokratycznych protestujących, reporterów i osób postronnych w 2019 roku.

Jej dokument został nagrodzony w lokalnej prasie dzień przed werdyktem, którego RTHK nie zaakceptował.

READ  Włochy, pożar w porcie w Ankonie. „Kiedy się obudziłem, miasto pomyślało, że to następny Bejrut”.

Atak z lipca 2019 r. W północnej dzielnicy Yuen Long, w którym ponad 100 mężczyzn w białych koszulkach uderzyło ludzi kijami i kijami na dworcu kolejowym, wywołał powszechną krytykę policji, w tym zarzuty zmowy z gangsterami triady, którym policja zaprzecza. . Kontynuuj czytanie

Sądy nie skazały jeszcze żadnego z napastników.

Reporterzy bez Granic zajmują 80. miejsce na 180 w Hongkongu pod względem wolności prasy w ciągu ostatniej dekady.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *