Connect with us

Zabawa

Recenzja: Philippe Sands opowiada nazistowską historię w „The Ratline”

Published

on

Na półce

The Ratline: The Sublime Life and Mysterious Death of a Nazist Refugee

Philippe Sands
Button: 448 stron, 30 USD

Przy zakupie książek, do których linki znajdują się w naszej witrynie, The Times może otrzymać prowizję w wysokości Bookshop.orgktórych opłaty obsługują niezależne księgarnie.

Może być książką o potężnym naziście i walce o przeniknięcie niezachwianej wiary jego syna w niewinność ojca mieć znaczenie siedem dekad po zakończeniu II wojny światowej? Po ataku na Kapitol 6 stycznia odpowiedź jest oczywista: tak, Ameryka ma nazistowski problem w 2021 roku. W nadchodzących miesiącach będziemy zadawać sobie pytania o to, jak wygląda odpowiedzialność i jak możemy rozmawiać z tymi, którzy kochają i wspierają bojowników w swoich rodzinach.

W bezpiecznej odległości mamy „The Ratline” użytkownika Philippe Sands. Brytyjski prawnik i autor praw człowieka Sands od wielu lat współpracuje z Horstem von Wächterem, którego wybitny ojciec Otto von Wächter zaginął po wojnie i został w dużej mierze zapomniany. Horst, teraz po osiemdziesiątce, jest fascynującą postacią, która jest gotowa zgłębić brzydką historię swojego ojca w najdrobniejszych szczegółach, nie rezygnując z przekonania, że ​​musiał być „dobrym” nazistą.

Oczywiście, że nie. Zacznij od końca i nie wydaje się to być pytaniem: Otto był wyższym rangą urzędnikiem nazistowskim w Polsce i na Ukrainie podczas II wojny światowej; Nadzorował tworzenie żydowskich gett i deportacje, a dwóch jego bliskich kolegów zostało rozstrzelanych w Norymberdze. Po wojnie Otto uciekł i żył pod przybraną tożsamością, zanim zmarł w Rzymie w 1949 roku. Ale Horsta trzeba przekonać. Dlatego Sands przedstawia ekscytujący, dokładnie zbadany przypadek, który został uporządkowany chronologicznie, aby pokazać, kim i czym był Otto.

Pamiętniki i listy żony Otto, Charlotte, są kluczowe dla historii. Pochodziła z zamożnej rodziny przemysłowej; Był młodym prawnikiem z tytułem i wojskowym doświadczeniem. Podobnie jak wiele osób w Austrii i Niemczech w latach trzydziestych XX wieku, oboje lubili jeździć na nartach i wspinaczkach górskich, a ich związek trwał długo, dopóki nie zaszła w ciążę.

READ  Smak Southington powraca w przyszłym miesiącu

Horst, czwarty z ich sześciorga dzieci, był głównie jej wielbicielem i dzielił archiwa Charlotte z Sandsem. Charlotte trzymała się dokumentów przez wiele dziesięcioleci, aby udowodnić, że jej mąż nie był winny, co jest dokładnie powodem, dla którego Horst przekazuje ją dalej. Ale oprócz narracji historycznej Sands może zrekonstruować swoje dokumenty, aby pokazać to, czego nie widziała, co pominęła lub o czym później próbowała zapomnieć.

Los Otto i Charlotte wzrósł i upadł wraz z nazistami. Brał udział w puczu z lipca 1934 r., W którym austriaccy naziści zamordowali kanclerza, ale nie przejęli austriackiego rządu. Otto następnie uciekł do Niemiec, gdzie wreszcie dołączyła do niego Charlotte. Kiedy armie Adolfa Hitlera maszerowały przez Europę, Wächterowie przenieśli się do regionów zajmowanych przez Niemcy – Austrię, Polskę, Ukrainę – i do coraz większych domów, które były puste, czego Charlotte ledwo rozpoznaje, uciekając przed rodzinami żydowskimi. W Polsce i na Ukrainie wiedli wspaniałe życie nazistów, Otto ciężko pracował, a Charlotte urządzała imprezy dla elity partii.

Philippe Sands od wielu lat podąża za tematami „The Ratline”.

(John Reynolds)

To intymność listów Charlotte i codziennych wpisów do pamiętnika nadaje temu projektowi niepowtarzalny kształt. Sands już tu był. Jego dokument o Horst i Niklas Frank z 2015 roku, znany w USA jako „Co zrobili nasi ojcowie, ”A jego podcast BBC4 z 2018 r., The Ratline, bada tę historię, ale brakuje mu również miejsca, które ta książka oferuje, aby zbadać emocjonalną atrakcyjność między Charlotte i Otto. Niezliczone dokumenty ujawniają wszystko, od codziennych szczegółów po gorycz Charlotte u kochanka Otto, po której następuje ponowne oddanie i zaprzeczenie.

Niewiele z dokumentów Otto pozostało, ale te, które pokazują, że czasami jest rzadki, a inni potrzebujący. Przypuszczam, że jak każdy związek, ale tutaj mówimy o naziście w środku II wojny światowej, a następnie w biegu, a dokumenty zawierają tekst, z którego próbujemy przeanalizować podtekst. Ile wiedziała Charlotte o tym, co naziści zrobili Żydom w Polsce i na Ukrainie? Czy Otto był prawdziwym nazistowskim wyznawcą, mordercą, masowym mordercą? Jeśli Sands może przedstawić wystarczająco ostrożną sprawę, czy w końcu uda mu się przekonać Horsta, aby zobaczył prawdę?

Pod koniec wojny Otto uciekł, gdy jego koledzy zostali wytropieni i oskarżeni. Mieszkał w górach przez trzy lata, coś, czego nie przeżyłby bez Charlotte, która potajemnie wspięła się na górę, aby spotkać się z nim z zapasami. W końcu zszedł do Rzymu, gdzie miał nadzieję, że Ratline (stowarzyszenie faszystów i ich sojuszników, którzy pomogli nazistom w opuszczeniu Europy i ucieczce przed sprawiedliwością) może mu pomóc. Ale w 1949 roku, zanim trafił do Argentyny lub Syrii, jak inni naziści przed nim, nagle zachorował i zmarł.

Ostatnia część książki jest poświęcona powolnemu rozszyfrowywaniu tej 60-letniej zagadki medycznej, aby odpowiedzieć na przekonanie Horsta, że ​​jego ojciec został otruty. Dla kogoś, kto słuchał podcastu i pamiętał odpowiedź, ta sekcja została początkowo przeniesiona. Potem zdałem sobie sprawę, że Sands tworzy opowieść o zwiadowcach i zmianach mocy tak zapierających dech w piersiach w swoich zwrotach, że każdy mały blok musi całkowicie rezonować. Zawiera również kameę sąsiada Sandsa Davida, emerytowanego szpiega, który był wtedy we Włoszech i był nam lepiej znany jako John le Carré. Gdyby Otto przeżył we wczesnych dniach zimnej wojny wśród zmieniających się lojalności, mógłby być atutem dla Amerykanów, tych samych ludzi, przed którymi się ukrywał.

Ostatnia książka SandaEast West Street„Była to historia osadzona w tej samej części Ukrainy pod dowództwem Otto, która badała pochodzenie koncepcji„ ludobójstwa ”i„ zbrodni przeciwko ludzkości ”. Ci sami naziści przeglądają strony obu książek; większość członków rodziny Sandsów przeżyła nie ich okrucieństwa. Ta książka wprowadziła Sands Horst.

Warto zauważyć, że autor poświęcił teraz tyle lat historii Ottona – w nadziei, że przekona syna o prawdzie. Ostrożnie, delikatnie, skrupulatnie angażuje się w każdy protest, każdą wymówkę, każde pytanie, które zadał Horst, aby dokładnie pokazać, kim był Otto i co zrobił. Jeśli nie może wyrwać go z więzienia wiary, jaka jest teraz nadzieja dla nas w Ameryce, gdzie znów musimy walczyć z nazistami?

Kellogg jest emerytowanym wydawcą książek w LA Times.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.