Connect with us

Świat

Raport: W książce Kushner mówi, że Netanjahu nie jest entuzjastycznie nastawiony do uznania Jerozolimy

Published

on

Jared Kushner, zięć i starszy doradca byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, ujawnia w nadchodzącej książce, że ówczesny premier Benjamin Netanjahu zareagował, gdy Trump postanowił w 2017 roku uznać Jerozolimę za stolicę Izraela i przenieść tam ambasadę USA wyjątkowo letnią: głośno Naprzód.

Powołując się na fragmenty książki opublikowanej w Internecie przez saudyjskiego urzędnika, agencja poinformowała, że ​​według Kushnera chłodna reakcja Netanjahu prawie zepsuła plan.

Książka Kushnera, Breaking History: A White House Memoir, ma ukazać się 23 sierpnia.

Książka podobno mówi, że Trump poinformował Netanjahu o ruchu w rozmowie telefonicznej przed oficjalnym ogłoszeniem, ale były premier odpowiedział tylko: „Jeśli zdecydujesz się to zrobić, będę cię wspierać”. Kushner napisał, że zdezorientowany Trump, oczekując entuzjastycznej odpowiedzi, powtórzono, na co Netanjahu ponownie „zareagował z mniejszym niż oczekiwano entuzjazmem”.

„Trump zaczął kwestionować swoją decyzję… [he] zastanawiał się głośno, dlaczego podjął to ryzyko, skoro izraelski premier nie uważał, że to jest tak ważne”, napisał Kushner, twierdząc, że Trump powiedział następnie byłemu premierowi: „Bibi, myślę, że to ty jesteś problemem”.

Netanjahu odpowiedział „zimno”, oświadczając, że jest częścią rozwiązania. Jednak Kushner napisał, że widział, że Trump był wyraźnie „sfrustrowany”.

Kushner najwyraźniej nie powiedział, dlaczego uważał, że Netanjahu reaguje w ten sposób.

Oświadczenie biura Netanjahu mówi: „Wbrew twierdzeniom premier Netanjahu, który wielokrotnie prosił prezydenta Trumpa o przeniesienie ambasady, wyraził wielkie uznanie dla tej decyzji.

„Prezydent Trump powiedział premierowi Netanjahu przed podjęciem decyzji: „Niektórzy z moich ludzi mówią, że ten ruch będzie niebezpieczny dla USA. Co myślisz?’ Netanjahu odpowiedział, że nie widzi realnego zagrożenia i nie ma powodu, by nie ruszać ambasady.

READ  Były tymczasowy prezydent Boliwii stoi w obliczu nakazu aresztowania za terroryzm i podżeganie do nienawiści Boliwii

„Wątpliwe jest, aby ambasada została przeniesiona, gdyby Netanjahu odpowiedział prezydentowi inaczej”.

Jerozolima jest stolicą Izraela od czasu jego założenia w 1948 roku, chociaż duża część społeczności międzynarodowej tego nie uznaje, ponieważ pierwotny plan podziału ONZ zakładał, że Jerozolima ma być miastem międzynarodowym.

Starszy doradca prezydenta USA Jareda Kushnera (z prawej) przemawia, gdy ambasador USA w Izraelu David Friedman obserwuje oficjalną ceremonię otwarcia ambasady USA w Jerozolimie 14 maja 2018 r. (Yonatan Sindel/Flash90)

Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela w grudniu 2017 roku, kiedy ogłosił plany przeniesienia tam ambasady. W maju 2018 r. jego administracja otworzyła nowy obiekt, co wywołało wiele kontrowersji zarówno w Waszyngtonie, jak i na Bliskim Wschodzie.

Po przeprowadzce Palestyńczycy, którzy twierdzą, że Wschodnia Jerozolima jest stolicą przyszłego państwa, zerwali więzi z Waszyngtonem i nazwali administrację Trumpa stronniczą wobec Izraela.

W tym czasie Trump powiedział, że decyzja została podjęta w celu wspierania interesów USA i pokoju w regionie oraz z szacunku dla suwerenności Izraela.

Książka Kushnera ujawniła również, że Trump był zdenerwowany przedłużonym trzygodzinnym posiłkiem z Netanjahu podczas swojej wizyty w 2017 roku.

„To było piękne, ale za każdym razem, gdy myślałem, że posiłek się skończy, pojawiał się inny posiłek” – powiedział Trump podobno Kushner, narzekając, że ówczesny premier „odmawia mi ucha”.

Netanjahu i Trump utrzymywali dobre relacje przez całą swoją kadencję, dopóki Trump nie poczuł ujawnić Netanjahu, gratulując obecnemu prezydentowi USA Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach w 2020 roku.

Kushner jest żoną najstarszej córki Trumpa, Ivanki, i jest doradcą Białego Domu. Odegrał znaczącą rolę w polityce poprzedniego rządu na Bliskim Wschodzie i był zaangażowany w działania dyplomatyczne, które doprowadziły do ​​porozumień z Abrahamem – porozumienia pokojowego, w ramach którego Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem i Marokiem.

READ  Koronawirus w Polsce. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia (7 grudnia)

Czasy izraelskiego personelu przyczyniły się do powstania tego raportu.

Dołącz do naszego izraelskiego doświadczenia kulinarnego!

Kuchnia izraelska szturmem podbija świat. Tutaj jest Twoja szansa na dołączenie…

Społeczność Times of Israel jest podekscytowana wprowadzeniem naszej nowej wirtualnej serii kulinarnej, B’Teavongdzie światowej sławy szefowie kuchni pokażą Ci, jak przygotować klasyczne i nowoczesne dania izraelskie.

Ucz się więcej

Ucz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś zaangażowanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu uruchomiliśmy Times of Israel, aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, podstawowe informacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych nie ustanowiliśmy paywalla. Ponieważ jednak dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel jest ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wspierać nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAMjak również dostęp ekskluzywne treści dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Wielkie dzięki,
David Horovitz, założyciel i redaktor Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.