Connect with us

Świat

Raport: Putin gotowy zakończyć wojnę z Ukrainą, jeśli Rosja będzie w stanie utrzymać terytoria, które obecnie kontroluje

Published

on

Raport: Putin gotowy zakończyć wojnę z Ukrainą, jeśli Rosja będzie w stanie utrzymać terytoria, które obecnie kontroluje

Kilka kluczowych źródeł na Kremlu twierdzi, że prezydent Rosji Władimir Putin zakończy wojnę na Ukrainie, jeśli Rosji pozwolono zachować cztery regiony, nad którymi przejęła kontrolę.

Opresyjny dyktator wierzy, że każdy nowy znaczący sukces Rosji wymagałby kolejnego dużego – i wysoce niepopularnego – poboru do wojska oraz że naród rosyjski można wmówić, że ojczyzna odzyskała już wystarczające terytorium podał Reuters.

„Putin może walczyć tak długo, jak będzie to konieczne, ale Putin jest także gotowy na zawieszenie broni – zamrożenie wojny” – podało źródło współpracujące z rosyjskim prezydentem i zaangażowane w rozmowy na wysokim szczeblu na Kremlu.

Porażeni krewni opłakują stratę ciężarnej Ukrainki, która zginęła w tym tygodniu w rosyjskim ataku bombowym w obwodzie charkowskim. Obrazy Getty’ego
Ratownicy wydobywają kolejne ciało z gruzów po ataku rakietowym w Charowie. SERGEY KOZLOV/EPA-EFE/Shutterstock

Źródło kanału dodało: „Putin powie, że wygraliśmy, że NATO nas zaatakowało i zachowaliśmy suwerenność, że mamy korytarz lądowy na Krym, co jest prawdą”.

Podczas konfliktu, który rozpoczął się w lutym 2022 roku, Rosja zajęła dużą część ukraińskich obwodów: Donieck, Ługańsk, Zaporoże i Chersoń.

Według rzekomego planu zawieszenia broni Putina kraj ten miałby pozostać przy Rosji.

Ratownik płacze nad rzezią w Charkowie. Global Images Ukraina za pośrednictwem Getty Images
W tym tygodniu kobieta pod pomnikiem Obrońców Ukrainy, upamiętniającym ofiary wojny, wzruszyła się. REUTERS

Putin najechał Ukrainę rzekomo dlatego, że jego celem było zjednoczenie przynajmniej części byłego Związku Radzieckiego. Został on rozwiązany w 1991 r. i pozwolił Ukrainie i niektórym innym rosyjskim republikom byłego ZSRR stać się niepodległymi państwami.

Jednak jego obecna propozycja – zezwolenie na utrzymanie kontrolowanych przez Rosję obszarów Ukrainy w ramach porozumienia o zawieszeniu broni – prawdopodobnie napotkałaby poważny opór ze strony prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zełenski zapowiedział, że nie odda żadnego terytorium Rosji ani nawet nie odbierze Krymu, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

Po niezwykłej pierwszej linii obrony przed najeźdźcami, w ostatnich miesiącach siły ukraińskie miały trudności z utrzymaniem niektórych obszarów. Zełenski obwiniał widoczny brak wsparcia ze strony sojuszników, takich jak Stany Zjednoczone.

READ  USA, Japonia, Australia i Filipiny przeprowadzą ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

W zeszłym miesiącu Kongres USA ostatecznie przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów, ale broń i amunicja nie zostały jeszcze dostarczone.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *