Connect with us

technologia

Rafael Kapeliński, zwycięzca Berlińskiego Kryształowego Niedźwiedzia, kręci „Budapeszt Diaries”

Published

on

Rafael KapelińskiW tym tygodniu w Budapeszcie zakończyły się zdjęcia do dramatu Pamiętniki z Budapesztu. Akcja polsko-węgierskiej koprodukcji toczy się w 1981 roku, kiedy kryzys polityczny i gospodarczy w Polsce pogłębił się i wiele osób wyjechało na Węgry, gdzie represje miały być mniej dotkliwe. Film Nowa Europa.

Kapeliński jest pisarzem i reżyserem mieszkającym w Londynie, absolwentem brytyjskiej Narodowej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej oraz Londyńskiej Szkoły Filmowej. W 2017 roku został nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie za swój debiut fabularny „Butterfly Kisses”, brytyjska produkcja.

Więcej różnorodności

Napisane przez Kapelińskiego Dzienniki Budapesztu opowiadają poruszającą historię o związku 11-letniego Irka z jego matką Hanną. Twierdzi, że podróżują, aby Irek mógł zobaczyć piękniejszy i bardziej kolorowy świat. W końcu odkrywa, że ​​motyw ich podróży i świata dorosłych jest znacznie bardziej złożony, niż mógł sobie kiedykolwiek wyobrazić.

„Dzienniki Budapeszteńskie” – fot. dzięki uprzejmości Łukasza Bąka

Budapest Diaries Photo Credits: Dzięki uprzejmości Łukasza Bak

Dzięki uprzejmości Łukasza Bąka

Po kilku występach w polskich serialach tak właśnie jest Agnieszka Judyckazagrał pierwszą główną rolę w filmie fabularnym, jako matka. W obsadzie znaleźli się głównie polscy aktorzy, m.in. Piotr Rogucki, Mykyta Liaszczenko, Ołeksandr Liaszczenko, Sambor Czarnota, Paweł Janyst, Bartłomiej Firlet, Arkadiusz Smoleński i Klara Bielawka. Wśród węgierskich aktorów największą rolę odgrywa Dorka Gryllus.

Produkcja ruszyła w Katowicach w marcu iw tym samym miesiącu przeniosła się do Budapesztu. Filmowanie kończy się 19 maja we Wrocławiu. Jest 36 dni zdjęć.

Kapeliński opracował scenariusz, luźno oparty na prawdziwej historii z jego dzieciństwa, w Cinéfondation Residence, programie EKRAN i warsztatach Ateliers d’Angers oraz był finalistą konkursu scenariuszowego Script Pro.

- Zdjęcie: dzięki uprzejmości FNE

– Zdjęcie: dzięki uprzejmości FNE

Dzięki uprzejmości FNE

Producentami Budapest Diaries są Małgorzata Domin i Dominika Mandla przez Domino Film w koprodukcji z Gáborem Osváthem i Balázsem Zacharem przez Filmfabriq.

READ  VII Olimpiada Geografii Bałtyckiej - 7 medali dla polskich studentów!

Film jest finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF), Silesia Film, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Narodowy Instytut Filmowy – Węgry również wsparł produkcję kwotą 517 000 euro. Całkowity budżet to około 2,5 miliona euro.

Ten artykuł został opublikowany we współpracy z internetowym serwisem informacyjnym Film Nowa Europaobejmujący wiadomości z branży filmowej i telewizyjnej z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Najlepsza odmiana

Zapisać się do Biuletyn Różnorodności. Aby otrzymywać najnowsze wiadomości, śledź nas Facebook, Świergotoraz Instagram.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.