Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rabini organizują pomoc dla ukraińskich uchodźców, jadą na świadka do Polski – NBC 6 South Florida

Published

on

Rabini organizują pomoc dla ukraińskich uchodźców, jadą na świadka do Polski – NBC 6 South Florida

Nie mogli dłużej stać z boku.

Ponieważ ponad 10 milionów ludzi ucieka ze swoich domów na Ukrainie, niektórzy rabini z południowej Florydy poczuli się zmuszeni pomóc.

Rabini Jonathan Berkun i Guido Cohen z Centrum Żydowskiego Aventura-Turnberry zorganizowali misję humanitarną i polecieli do Polski, aby nieść pomoc humanitarną.

Rozmawialiśmy z nimi za pośrednictwem Zooma, kiedy odwiedzili obóz dla uchodźców na granicy polsko-ukraińskiej.

„Trudno to opisać słowami, więc staramy się przekazać przesłanie, przekazać obrazy tego, czego doświadczamy, to ogromna ilość ludzkiego cierpienia, bezdomności i trudności na epicką skalę” – powiedział Berkun.

Dziewięcioosobowa grupa, w tym czterech innych rabinów z Północnej Karoliny, Kalifornii, Toronto i Argentyny, przewiozła do Polski 40 70-funtowych worków marynarskich z zaopatrzeniem w celu rozdysponowania wśród uchodźców, wraz z materiałami medycznymi o wartości 60 000 dolarów. na Ukrainę.

„Musimy wziąć pod uwagę, że 94% uchodźców to kobiety i dzieci, ponieważ mężczyźni zostają na Ukrainie i walczą z inwazją” – powiedział Cohen.

Rabini przywieźli część zapasów do ośrodka społeczności żydowskiej w Krakowie, który stał się stałym ośrodkiem pomocy uchodźcom.

„7 dni w tygodniu ludzie przychodzą i biorą wszystko, czego potrzebują za darmo, czyli artykuły spożywcze, lekarstwa, przybory toaletowe, artykuły higieniczne i pytamy, czego jeszcze potrzebują, jak możemy im pomóc” – powiedział Jonathan Ornstein, dyrektor JCC Kraków.

„Nikt nie jest pytany o swoją wiarę ani pochodzenie, kiedy proszą o pomoc, a 100% zebranych przez nas pieniędzy trafia do tych organizacji” – wyjaśnił Cohen, zauważając, że ich wysiłki nie są skierowane tylko do żydowskich uchodźców.

W ośrodku przesiedleńczym, który odwiedzili, znajduje się wiele rzędów łóżeczek, strefy dla matek karmiących, place zabaw dla dzieci, a polskie firmy telekomunikacyjne rozdają nawet darmowe karty SIM.

READ  Polski poseł do Brukseli przyjeżdża prosto z więzienia

„Można tu skorzystać z transportu za darmo, tu hojność Polaków, nie mam słów, żeby to opisać” – powiedział Cohen. „Więc jak możemy pomóc? Przyjechaliśmy tu przede wszystkim. Jedną z rzeczy, które robimy, aby pomóc, jest przeprowadzanie takich wywiadów, aby zwiększyć świadomość w naszej społeczności Miami.

Chodzi o bycie świadkiem i utrzymanie historii przy życiu.

„Wierzę, że w 24-godzinnym cyklu informacyjnym, w którym każdy nagłówek jest opisywany jako najświeższe wiadomości, a z czasem bardzo łatwo jest stracić orientację w tym, jak przebiega ten kryzys, i choć w chwili obecnej jest pilny, będzie miał również charakter długoterminowy efekty”, powiedział Berkun.

Długofalowe potrzeby milionów uchodźców, którzy po utracie wszystkiego próbują rozpocząć życie od nowa, będą ogromne. Oczywiście jest wiele organizacji, które ciężko pracują, aby pomóc tym uchodźcom. Możesz przekazać darowiznę na wysiłki rabinów na ATJC.org.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *