Connect with us

Świat

Przywódcy G7 zgadzają się pożyczyć Ukrainie miliardy zabezpieczone zamrożonymi rosyjskimi aktywami. Tak to będzie działać

Published

on

Przywódcy G7 zgadzają się pożyczyć Ukrainie miliardy zabezpieczone zamrożonymi rosyjskimi aktywami.  Tak to będzie działać

WASZYNGTON (AP) – Przywódcy Grupy Siedmiu bogatych demokracji zgodzili się Pożyczka o wartości 50 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy w swojej walce o przetrwanie. Zabezpieczeniem miałyby być odsetki od zysków z zamrożonych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego.

Szczegóły porozumienia zostały wynegocjowane przez przywódców G7 na szczycie we Włoszech. Według urzędników amerykańskich i francuskich, którzy potwierdzili porozumienie przed oficjalnym ogłoszeniem, pieniądze mogą dotrzeć do Kijowa przed końcem roku.

Oto jak ten plan będzie działał:

Skąd będą pochodzić pieniądze?

Większość pieniędzy zostanie przekazana w formie pożyczki, w dużej mierze gwarantowanej przez rząd USA i poparte zyskami z unieruchomionych rosyjskich aktywów o wartości około 260 miliardów dolarów. Większość tych pieniędzy przechowywana jest w krajach Unii Europejskiej.

Francuski urzędnik powiedział, że pożyczkę można „uzupełnić” funduszami europejskimi lub wkładami innych krajów.

Urzędnik amerykański, który podglądał transakcję pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że piątkowe oficjalne oświadczenie przywódców G7 pozostawi otwartą możliwość podjęcia próby całkowitego przejęcia rosyjskich aktywów.

Dlaczego po prostu nie dacie Ukrainie zamrożonych aktywów?

To jest znacznie trudniejsze.

Od ponad roku przedstawiciele kilku krajów debatują nad legalnością konfiskaty i przekazywania pieniędzy Ukrainie.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy natychmiast zamrozili wszystkie aktywa Rosyjskiego Banku Centralnego, do których mieli dostęp Moskwa zaatakowała Ukrainę w 2022 r. Były to głównie pieniądze przechowywane w bankach poza Rosją.

Choć aktywa są unieruchomione i Moskwa nie ma do nich dostępu, to nadal należą do Rosji.

Rządy zazwyczaj mogą bez problemu zamrozić majątek lub zasoby finansowe. Jednak przekształcenie tego majątku w majątek przepadnięty, który będzie można wykorzystać na rzecz Ukrainy, wymaga dodatkowego procesu prawnego, obejmującego podstawę prawną i orzeczenie sądu.

Zamiast tego UE to zrobiła odłóż zyski na bok generowane przez zamrożone aktywa. Ta pula pieniędzy jest bardziej dostępna.

READ  Boris Johnson obiecuje zmienioną gospodarkę w Wielkiej Brytanii

Osobno w tym roku Stany Zjednoczone przyjęły ustawę zwaną REPO Act – w skrócie Ustawa o odbudowie dobrobytu gospodarczego i szans dla Ukraińców – co pozwala na to administracji Bidena Zajęcie rosyjskiego majątku państwowego o wartości 5 miliardów dolarów w USA i wykorzystać je na korzyść Kijowa. Taka umowa jest obecnie opracowywana.

Na co można przeznaczyć pożyczkę i jak szybko?

Za dopracowanie szczegółów odpowiadają eksperci techniczni.

Ukraina mogłaby wydać te pieniądze na kilka obszarów, w tym na cele wojskowe, gospodarcze i humanitarne, a także na odbudowę, powiedział amerykański urzędnik.

Doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, powiedział, że celem jest „zapewnienie Ukrainie zasobów niezbędnych do zaspokojenia jej potrzeb gospodarczych, energetycznych i innych, tak aby miała odporność niezbędną do przeciwstawienia się ciągłej agresji Rosji”.

Kolejnym celem jest szybkie dostarczenie pieniędzy na Ukrainę.

Francuski urzędnik, którego nazwisko nie może zostać ujawnione publicznie zgodnie z polityką francuskiego prezydenta, powiedział, że szczegóły „można ustalić bardzo szybko, a w każdym razie 50 miliardów dolarów zostanie wypłacone przed końcem 2024 roku”.

Oprócz kosztów wojny potrzeby są ogromne.

Bank Światowy Najnowsza ocena szkód na UkrainieW opublikowanym w lutym raporcie szacuje się, że koszt odbudowy i ożywienia kraju w ciągu najbliższej dekady wyniesie 486 miliardów dolarów.

Decyzja o uwolnieniu rosyjskich aktywów nastąpiła po: duże opóźnienie w Waszyngtonie, wspierany przez Kongres w zatwierdzeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Podczas wydarzenia Rady Atlantyckiej poprzedzającego szczyt G7 były ambasador USA na Ukrainie John Herbst powiedział: „Fakt, że amerykańskie finansowanie nie jest całkowicie wiarygodne, jest bardzo ważnym dodatkowym powodem, aby pójść tą drogą”.

Kto poniesie odpowiedzialność w przypadku niewywiązania się z umowy?

Jeśli Rosja odzyska kontrolę nad swoimi zamrożonymi aktywami lub zablokowane fundusze nie przyniosą wystarczających odsetek, aby spłacić pożyczki, „pojawia się kwestia podziału obciążeń” – powiedział francuski urzędnik.

READ  Dyrektor generalny Web Summit rezygnuje po przeprosinach za komentarze wojenne Izrael-Hamas

Max Bergmann, dyrektor Programu Europa, Rosja i Eurazja w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedział w zeszłym tygodniu, że europejscy ministrowie finansów obawiają się, że ich kraje „utkną w kosztach, jeśli Ukraina wywiąże się ze swoich zobowiązań”. nie przestrzegać”.

___

Współpracownicy dziennikarzy prasowych Sylvie Corbet w Paryżu, Darlene Superville w Fasano we Włoszech i Colleen Long na pokładzie Air Force One w drodze do Włoch wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *