Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Przywódca Polski chce bronić kościołów, potępia protesty

Published

on

Potężny lider polskiej partii rządzącej wezwał zwolenników, by wystąpili i bronili głównie katolickich kościołów przed demonstrantami wściekłymi na orzeczenie sądu o ograniczeniu aborcji

WARSZAWA, Polska – we wtorek potężny lider polskiej partii wezwał zwolenników do obrony głównie katolickich kościołów, być może przygotowując grunt pod starcia z demonstrantami rozgniewanymi orzeczeniem sądu surowo ograniczającym aborcję.

Apel konserwatysty Jarosława Kaczyńskiego we wtorek został ostro potępiony przez lidera opozycji, który oskarżył go o poszerzanie narodowych podziałów i podżeganie do nienawiści i wojny domowej. Arcybiskup Polski wezwał do spokoju i szacunku dla kościołów.

Krajowy sąd najwyższy orzekł w czwartek, że aborcje są niezgodne z konstytucją z powodu wrodzonych wad płodu, co jeszcze bardziej zaostrzyło jedno z najbardziej restrykcyjnych europejskich przepisów dotyczących aborcji i wywołało protesty.

Masowe demonstracje, które potem nastąpiły – z naruszeniem ograniczeń pandemicznych – odbyły się we wtorek szóstego i obejmowały gniewne zgromadzenia i nieprzyzwoite śpiewy przed kościołami, a nawet zakłócenia w mszach.

W wiadomości wideo na Facebooku Kaczyński podkreślił, że orzeczenie jest zgodne z konstytucją, i powiedział, że protesty naznaczone były anty-kościelnym „nihilizmem”.

„Musimy bronić polskich kościołów, musimy ich bronić za wszelką cenę” – powiedział Kaczyński w apelu do członków i zwolenników rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Lider koalicji opozycyjnej Borys Budka odpowiedział, że przestępstwem jest mówienie „nienawiści, podżeganie do wojny domowej i wykorzystywanie sił partyjnych do atakowania obywateli”.

Ostrzegł, że opozycja może próbować postawić Kaczyńskiego przed specjalnym sądem dla polityków.

W swoim przesłaniu Kaczyński powiedział również, że protestujący „popełniają poważne przestępstwo”, łamiąc ogólnokrajowy zakaz dotyczący zgromadzeń ponad pięciu osób przeciwko COVID-19.

READ  Raport na temat Theodore'a McCarricka. Papież Franciszek komentuje

„W obecnej sytuacji te demonstracje z pewnością będą kosztować życie wielu ludzi” – powiedział Kaczyński, którego prawicowa partia przejęła władzę w 2015 roku na platformie obiecującej zaostrzenie prawa aborcyjnego.

Kaczyński przemawiał, gdy ludzie w całej Polsce szli w proteście blokując ruch uliczny. Na środę planowany jest strajk generalny z nieobecnymi w pracy kobiet, aw piątek odbędzie się duży marsz protestacyjny w stolicy, Warszawie.

Wcześniej tego dnia głowa Kościoła katolickiego w Polsce abp Wojciech Polak zaapelował o spokój i szacunek dla kościołów.

„Obowiązkiem moralnym każdego chrześcijanina jest podjęcie kroków w celu deeskalacji konfliktu, a nie zaostrzania go” – napisał Polak w liście do swojej diecezji gnieźnieńskiej.

Były też napięcia z Kaczyńskim w parlamencie.

Marszałek Sejmu wezwał strażników do ochrony wicepremiera Kaczyńskiego przed rozgniewanymi opozycyjnymi ustawodawcami. Większe kłopoty sprawił rzecznik Ryszard Telecki, bliski sojusznik Kaczyńskiego, porównując czerwony symbol błyskawicy protestów z runami niemieckich narodowych socjalistów SS.

W poniedziałek tysiące protestujących, na czele z aktywistkami na rzecz praw kobiet, blokowało ruch uliczny na wiele godzin w większości miast, a także gromadziło się poza kościołami, by śpiewać przekleństwa przeciwko wpływowym przywódcom Kościoła katolickiego w Polsce, którzy potępiają aborcję. Wezwali kobiety do prawa głosu.

Premier Mateusz Morawiecki, którego rząd popiera restrykcyjne restrykcje, wcześnie we wtorek obronił orzeczenie sądu: „Aby mieć wolność wyboru, trzeba najpierw żyć”.

Wezwał wszystkich do przestrzegania ograniczeń, aby poradzić sobie z nagłym wzrostem liczby przypadków koronawirusa, który osiągnął nowy rekord 16300 przypadków potwierdzanych codziennie we wtorek.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w czwartek zaostrzyła już i tak najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Europie. Jeśli wejdzie w życie, co jest oczekiwane wraz z oficjalnym wydaniem w nadchodzących dniach lub tygodniach, aborcja będzie dozwolona tylko wtedy, gdy ciąża jest zdrowiem kobiety lub jest wynikiem przestępstw takich jak gwałt lub kazirodztwo.

READ  Pedofilia w Kościele. Ofiara kapłana pisze do Papieża o Arcybiskupie. Gądecki

———

Śledź informacje o pandemii AP na http://apnews.com/VirusOutbreak i https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *