Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Przywódca Polski chce bronić kościołów, potępia protesty

Published

on

Potężny lider polskiej partii rządzącej wezwał zwolenników, by wystąpili i bronili głównie katolickich kościołów przed demonstrantami wściekłymi na orzeczenie sądu o ograniczeniu aborcji

WARSZAWA, Polska – we wtorek potężny lider polskiej partii wezwał zwolenników do obrony głównie katolickich kościołów, być może przygotowując grunt pod starcia z demonstrantami rozgniewanymi orzeczeniem sądu surowo ograniczającym aborcję.

Apel konserwatysty Jarosława Kaczyńskiego we wtorek został ostro potępiony przez lidera opozycji, który oskarżył go o poszerzanie narodowych podziałów i podżeganie do nienawiści i wojny domowej. Arcybiskup Polski wezwał do spokoju i szacunku dla kościołów.

Krajowy sąd najwyższy orzekł w czwartek, że aborcje są niezgodne z konstytucją z powodu wrodzonych wad płodu, co jeszcze bardziej zaostrzyło jedno z najbardziej restrykcyjnych europejskich przepisów dotyczących aborcji i wywołało protesty.

Masowe demonstracje, które potem nastąpiły – z naruszeniem ograniczeń pandemicznych – odbyły się we wtorek szóstego i obejmowały gniewne zgromadzenia i nieprzyzwoite śpiewy przed kościołami, a nawet zakłócenia w mszach.

W wiadomości wideo na Facebooku Kaczyński podkreślił, że orzeczenie jest zgodne z konstytucją, i powiedział, że protesty naznaczone były anty-kościelnym „nihilizmem”.

„Musimy bronić polskich kościołów, musimy ich bronić za wszelką cenę” – powiedział Kaczyński w apelu do członków i zwolenników rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Lider koalicji opozycyjnej Borys Budka odpowiedział, że przestępstwem jest mówienie „nienawiści, podżeganie do wojny domowej i wykorzystywanie sił partyjnych do atakowania obywateli”.

Ostrzegł, że opozycja może próbować postawić Kaczyńskiego przed specjalnym sądem dla polityków.

W swoim przesłaniu Kaczyński powiedział również, że protestujący „popełniają poważne przestępstwo”, łamiąc ogólnokrajowy zakaz dotyczący zgromadzeń ponad pięciu osób przeciwko COVID-19.

READ  HRT jest wysyłane z Polski w celu rozwiązania problemu niedoboru w Wielkiej Brytanii

„W obecnej sytuacji te demonstracje z pewnością będą kosztować życie wielu ludzi” – powiedział Kaczyński, którego prawicowa partia przejęła władzę w 2015 roku na platformie obiecującej zaostrzenie prawa aborcyjnego.

Kaczyński przemawiał, gdy ludzie w całej Polsce szli w proteście blokując ruch uliczny. Na środę planowany jest strajk generalny z nieobecnymi w pracy kobiet, aw piątek odbędzie się duży marsz protestacyjny w stolicy, Warszawie.

Wcześniej tego dnia głowa Kościoła katolickiego w Polsce abp Wojciech Polak zaapelował o spokój i szacunek dla kościołów.

„Obowiązkiem moralnym każdego chrześcijanina jest podjęcie kroków w celu deeskalacji konfliktu, a nie zaostrzania go” – napisał Polak w liście do swojej diecezji gnieźnieńskiej.

Były też napięcia z Kaczyńskim w parlamencie.

Marszałek Sejmu wezwał strażników do ochrony wicepremiera Kaczyńskiego przed rozgniewanymi opozycyjnymi ustawodawcami. Większe kłopoty sprawił rzecznik Ryszard Telecki, bliski sojusznik Kaczyńskiego, porównując czerwony symbol błyskawicy protestów z runami niemieckich narodowych socjalistów SS.

W poniedziałek tysiące protestujących, na czele z aktywistkami na rzecz praw kobiet, blokowało ruch uliczny na wiele godzin w większości miast, a także gromadziło się poza kościołami, by śpiewać przekleństwa przeciwko wpływowym przywódcom Kościoła katolickiego w Polsce, którzy potępiają aborcję. Wezwali kobiety do prawa głosu.

Premier Mateusz Morawiecki, którego rząd popiera restrykcyjne restrykcje, wcześnie we wtorek obronił orzeczenie sądu: „Aby mieć wolność wyboru, trzeba najpierw żyć”.

Wezwał wszystkich do przestrzegania ograniczeń, aby poradzić sobie z nagłym wzrostem liczby przypadków koronawirusa, który osiągnął nowy rekord 16300 przypadków potwierdzanych codziennie we wtorek.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w czwartek zaostrzyła już i tak najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Europie. Jeśli wejdzie w życie, co jest oczekiwane wraz z oficjalnym wydaniem w nadchodzących dniach lub tygodniach, aborcja będzie dozwolona tylko wtedy, gdy ciąża jest zdrowiem kobiety lub jest wynikiem przestępstw takich jak gwałt lub kazirodztwo.

READ  Polska przygotowuje się na możliwy napływ uchodźców z Ukrainy – ministrowie spraw wewnętrznych

———

Śledź informacje o pandemii AP na http://apnews.com/VirusOutbreak i https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.