Connect with us

technologia

Przystąpienie jeziora Garda do systemu UE prowadzi do dwóch aresztowań w ciągu pięciu dni

Published

on

Dwóch mężczyzn z Europy Wschodniej jako pierwszych zostało aresztowanych przez gardaí za pomocą nowo nabytego Systemu Informacyjnego Schengen (SIS 2).

SIS 2 umożliwia policji w 30 krajach (26 krajach UE i czterech innych) wymianę informacji o osobach zaginionych, podejrzanych o popełnienie przestępstwa i skradzionym mieniu.

Kontrole osób poszukiwanych przeprowadzane są automatycznie przy odprawach paszportowych i zawsze, gdy gardaí sprawdza nazwisko w systemie PULSE.

Irlandia oficjalnie dołączyła do systemu w poniedziałek. Tego samego dnia policjant w Cavan szukał nazwiska osoby w systemie Pulse, dzięki czemu system zaalarmował policję, że osoba ta jest poszukiwana w Polsce.

Podejrzany, Polak w wieku 30 lat, został aresztowany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i następnego dnia postawiony przed Sądem Najwyższym.

W czwartek o godzinie 1:40 Gardaí prowadził punkt kontrolny dla policji ulicznej w Bandon w hrabstwie Cork, kiedy aresztowano 30-letniego Słowaka za prowadzenie narkotyków. Nie miał też ubezpieczenia i jeździł podczas dyskwalifikacji.

Podczas zatrzymania na posterunku w Bandon Garda Gardaí sprawdził swoje nazwisko na Pulse i stwierdził, że słowackie władze wydały europejski nakaz aresztowania.

Tego samego dnia został postawiony przed Wysokim Trybunałem na rozprawę ekstradycyjną.

W celu obsługi SIS 2 utworzono nowe biuro nad jeziorem Garda – wniosek o dodatkowe informacje w krajowym biurze zgłoszeń (Sirene). Będzie działał 24 godziny na dobę, aby wydawać irlandzkie ostrzeżenia i ostrzegać inne siły policyjne, jeśli zostanie tu podniesiony alert.

„Dostęp do takich informacji oznacza, że ​​An Garda Síochána może szybko rozwiązać poważne problemy przestępcze z potencjalnymi powiązaniami z innymi krajami europejskimi” – powiedział w poniedziałek komisarz Drew Harris.

READ  Wszystkie nagrody Apple iPhone 12 właśnie wyciekły - BGR
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *