Connect with us

Świat

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zmarł w wieku 65 lat

Published

on

„@EP_President David Sassoli zmarł 11 stycznia o godzinie 1:15 w CRO w Aviano (PN) we Włoszech, gdzie był hospitalizowany. Data i miejsce pogrzebu zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych kilku godzin” – powiedział rzecznik powiedział Roberto Cuillo.

W poniedziałek Cuillo powiedział, że Sassoli był hospitalizowany we Włoszech od 26 grudnia z powodu poważnej komplikacji spowodowanej wadliwym działaniem układu odpornościowego.

Sassoli, włoski centrolewicowy polityk, był również leczony z powodu zapalenia płuc we francuskim szpitalu we wrześniu, donosi Reuters, powołując się na jego praktykę.

65-letni Sassoli jest przewodniczącym 705-osobowego parlamentu od 2019 roku. Jest to w dużej mierze rola ceremonialna i jego kadencja miała się skończyć w tym miesiącu, a według Reutersa nie oczekiwano, że pójdzie na drugi.

Z powodu choroby nie był w stanie objąć przewodnictwa w parlamencie w Strasburgu w ciągu ostatnich kilku tygodni i nie wziął udziału we wrześniowym wydarzeniu dorocznego urzędu stanu cywilnego Komisji Europejskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złożyła hołd Sassoli na Twitterze. „Jestem głęboko zasmucona straszną stratą wielkiego Europejczyka i dumnego Włocha” – powiedziała.

„David Sassoli był współczującym dziennikarzem, doskonałym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a przede wszystkim drogim przyjacielem. Moje myśli są z jego rodziną ”- dodała.

Premier Włoch Mario Draghi wyraził szok po swojej śmierci i pochwalił występ Sassoliego.

„Sassoli był symbolem równowagi, człowieczeństwa i hojności. Te cechy zawsze były doceniane przez wszystkich jego kolegów, z każdego stanowiska politycznego i z każdego kraju europejskiego” – podało biuro Draghiego w oświadczeniu, donosi Reuters.

Były premier Enrico Letta, lider centrolewicowej Partii Demokratycznej, nazwał Sassoliego „osobą o niezwykłej hojności, namiętnym Europejczykiem… człowiekiem z wizją i zasadami”.

Sassoli rozpoczął karierę jako dziennikarz i stał się sławny po przejściu do włoskiego nadawcy państwowego RAI.

W 2009 wstąpił do Partii Demokratycznej i wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego.

READ  11 górników uratowanych z chińskiej kopalni złota

Dodatkowe relacje z Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.