Connect with us

Najważniejsze wiadomości

„Przetrwanie cywilizacji zachodniej” zależy od powstrzymania niekontrolowanej migracji – mówi polski premier Tusk

Published

on

„Przetrwanie cywilizacji zachodniej” zależy od powstrzymania niekontrolowanej migracji – mówi polski premier Tusk

„Brutalna prawda” jest taka, że ​​„przetrwanie cywilizacji zachodniej” zależy od zapobiegania „niekontrolowanej migracji” – powiedział premier Polski Donald Tusk.

Podczas wydarzenia w Morągu inaugurującego kampanię centrowej Koalicji Obywatelskiej (KO) przed kwietniowymi wyborami samorządowymi Tusk został zapytany o sytuację na granicy z Białorusią, gdzie od 2021 roku przebywają dziesiątki tysięcy migrantów – głównie z Bliski Wschód, Azja i Afryka – próbowały przedostać się do Polski.

„Pierwszym i najważniejszym zadaniem państwa polskiego, jeśli chodzi o sytuację na granicy, jest ochrona granicy, w tym przed nielegalną migracją” – powiedział Tusk, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Premier powiedział, że jego rząd „zrobi wszystko, co konieczne, aby nie dopuścić się naruszenia”. [legal] „Aby sprostać standardom i zapobiec sytuacjom sprzecznym z istotą człowieczeństwa… Nie może być tak, że po polskiej stronie granicy ludzie giną”.

Organizacje praw człowieka szacują, że od początku kryzysu po polskiej stronie granicy zginęło kilkadziesiąt osób.

Tusk zwrócił uwagę, że praktyka tzw. wypychania, czyli odsyłania migrantów przez granicę, wprowadzona przez były rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), jest „nielegalna z punktu widzenia prawa międzynarodowego”.

Powiedział, że postara się stworzyć na granicy taką sytuację, w której „wypychania nie będą w ogóle konieczne”. Jednak „nie podejmie też żadnej decyzji, która lekkomyślnie doprowadzi do tego, że nasza granica stanie się mniej zamknięta niż obecnie”.

Dane opublikowane w zeszłym tygodniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziły, że od czasu dojścia do władzy rządu Tuska w grudniu doszło do ciągłych niepowodzeń. Ministerstwo poinformowało jednak, że pracuje nad nowymi procedurami, które „umożliwią ocenę indywidualnej sytuacji każdego migranta przebywającego w Polsce”.

READ  Budowa CPK robi kolejny krok

Tusk we wczorajszym wystąpieniu powiedział, że jego rząd musi najpierw „załatać luki i dziury pozostawione przez PiS”, w tym rzekomą korupcję w systemie wizowym i „bardzo dysfunkcyjny płot” wzniesiony na granicy z Białorusią.

„Ale proszę mi wierzyć – i mówię to, biorąc pod uwagę to, co dzieje się dziś w Stanach Zjednoczonych – to jest kwestia przetrwania naszej zachodniej cywilizacji” – powiedział Tusk. „My [must] Obudźcie się i zrozumcie, że musimy chronić nasze terytorium i nasze granice oraz że nasz świat się zawali, jeśli otworzymy się na wszelkie formy migracji bez żadnej kontroli”.

Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi rząd PiS próbował przedstawić Tuska, byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, jako osobę łagodną w stosunku do migracji. W szczególności sugerowali, że ustąpi żądaniom UE dotyczącym wprowadzenia systemu redystrybucji osób ubiegających się o azyl w Europie.

Jednak Tusk nie tylko w trakcie kampanii wyborczej zajął twarde stanowisko w sprawie migracji, ale także zwrócił uwagę, że PiS odnotowuje rekordowy poziom imigracji do Polski.

Po objęciu urzędu przez swój rząd Tusk zadeklarował, że Polska „nie przyjmie ani jednego migranta” w ramach proponowanego przez UE systemu relokacji. W zeszłym tygodniu ambasador Polski przy UE wyraził swój sprzeciw wobec planów, które zostały jednak zaakceptowane przez większość państw członkowskich.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

READ  Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską i Czechami – mówi urzędnik – POLITICO

Główne źródło obrazu: Kancelaria Premiera (pod CC BY 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *