Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Przepływ gazu na wschód przez Jamał-Europa wstrzymany z powodu zapełnienia polskich magazynów – dane

Published

on

W Gabinku niedaleko widać tłocznię gazu, część polskiego odcinka gazociągu jamalskiego łączącego Rosję z Europą Zachodnią, należącą do spółki joint venture Gazpromu i PGNiG, ale obsługiwaną przez państwową spółkę gazową Gaz-System. Włocławek 23 maja 2022. REUTERS/Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

7 czerwca (Reuters) – We wtorek przepływy gazu w kierunku wschodnim z Niemiec wzdłuż gazociągu Jamał-Europa do Polski zostały wstrzymane, a dane pokazują, że przepływy spadły do ​​zera, a pojemność magazynowa kraju zbliżała się do pełnej pojemności.

Fizyczne przepływy wyjściowe w punkcie pomiarowym Mallnow na granicy niemieckiej spadły do ​​zera z 3 934 808 kilowatogodzin na godzinę (kWh/h) wcześniej, wynika z danych operatora gazociągu Gascade.

Przepływy przez Mallnow były zgodne z nominacjami klientów, powiedział polski państwowy operator gazociągów Gaz System.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Nie ma innych czynników wpływających na zwroty w rurociągu jamalskim” – powiedział w odpowiedzi na pytania Reutersa.

Jak wynika z danych Gas Storage Poland, zapasy gazu magazynowanego w kraju wyniosły 96%, a wraz ze wzrostem temperatury nastąpił sezonowy spadek popytu.

Rurociąg Jamał-Europa normalnie płynie na zachód, ale w większości został odwrócony od grudnia, kiedy Polska odwróciła się od kupowania od Rosji i zamiast tego uciekła się do gazu przechowywanego w Niemczech.

W maju Warszawa anulowała umowę z Rosją po wcześniejszym odrzuceniu przez Moskwę żądania zapłaty w rublach. Kontynuuj czytanie

Rosyjski dostawca Gazprom (GAZP.MM) odpowiedział odcięciem dostaw, a także powiedział, że nie będzie już mógł eksportować gazu przez Polskę po nałożeniu przez Moskwę sankcji na spółkę będącą właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa.

Jak wynika z danych, polska pojemność magazynowa jest najwyższa w UE i znacznie wyższa niż 52% rok temu.

READ  Zakończyć „przerażający” kryzys graniczny między Białorusią a Polską, domaga się kancelaria prawna ONZ |

Kraj zwiększył wysiłki w zakresie magazynowania po tym, jak Rosja najechała na Ukrainę w lutym, podczas gdy magazyny UE są zapełnione średnio w 49%, wynika z danych Gas Infrastructure Europe. Oprócz Jamał-Europa, Rosja kieruje gaz do Europy także gazociągiem Nord Stream 1 pod Bałtykiem, przez Ukrainę oraz przez TurkStream, który transportuje gaz do Turcji.

Gazprom poinformował we wtorek, że przepływ gazu do Europy przez Ukrainę wyniósł 40,9 mln m3 dziennie, w porównaniu z 40,1 mln m3 w poniedziałek.

Nominacje dla przepływów do Słowacji z Ukrainy przez przejście graniczne Velke Kapusany wyniosły 36,9 mln metrów sześciennych dziennie, bez zmian od poniedziałku, wynika z danych ukraińskiego operatora systemu.

Przepływy do Niemiec rurociągiem Nord Stream 1, biegnącym pod Morzem Bałtyckim, spadły do ​​65 538 490 kilowatogodzin na godzinę (kWh/h) we wtorek rano z około 67 600 000 kWh/h w ciągu ostatnich 24 godzin, zgodnie z życzeniami klientów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Swati Verma w Bengaluru, Marka Strzeleckiego i Christopha Steiza; Adaptacja Louise Heavens i Jasona Neely

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.