Connect with us

Gospodarka

Przemysł łotewski rośnie po kryzysie Covid / Artykuł

Published

on

Według firm produkcyjnych i ekonomistów, łotewski przemysł wytwórczy ożywił się po ubiegłym roku, jak podało 8 sierpnia łotewskie radio.

Statystyki pokazują, że produkcja przemysłu była w czerwcu o 7,6% wyższa niż przed rokiem. Jednym z powodów ożywienia firm jest sukces branży, powiedział łotewskiemu radiu ekonomista Mārtiņš Āboliņš. Popyt na towary przewyższa obecnie podaż. Dostępność usług była ograniczona na początku kryzysu Covid-19, co doprowadziło do spadku zapasów. Chociaż nie jest to dobra wiadomość dla konsumentów, ponieważ prowadzi do wzrostu cen, producenci radzą sobie bardzo dobrze.

„W przemyśle globalnym przyglądamy się nowym zamówieniom eksportowym. W handlu światowym popyt jest w rzeczywistości bardzo silny. Dobrą wiadomością jest to, że nasi producenci mogą z powodzeniem z niego korzystać. Jeśli przyjrzymy się różnym branżom produkcyjnym, wszystkie branże wykazują dodatnie liczby w porównaniu do ubiegłego roku i do czasu przed Covid-19. Może jest trochę negatywny trend w produkcji żywności ”- powiedział ekonomista.

Āboliņš powiedział, że przyczynia się również do ogólnej gospodarki publicznej, ponieważ w dłuższej perspektywie oznacza wyższe dochody budżetowe, co pozwala na zwiększenie środków w innych obszarach.

Firma EMJ Metals, która świadczy usługi w zakresie cięcia i gięcia metali, również twierdzi, że nastąpiło ożywienie.

„Tak, przeszliśmy. Oczywiście w dzisiejszej sytuacji nie wiemy dokładnie, co stanie się po miesiącu, co się stanie z cenami materiałów. Oczywiście jako firma produkcyjna martwimy się również o to, co stanie się w sytuacji epidemiologicznej, ponieważ osoba nie może stać przy stole warsztatowym z daleka. Niemniej jednak rozszerzamy produkcję i jesteśmy gotowi zatrudnić dodatkowych pracowników ”- mówi Agris Punculs, dyrektor marketingu firmy.

Powiedział, że prace są obecnie utrudnione z powodu problemów z dostępnością i dostawami materiałów, które zwykle są opóźnione. Niektórzy klienci nie urosli nawet przy podwyżkach cen.

READ  KHNP dołącza do egipskiego projektu nuklearnego, ale inne projekty są wątpliwe z powodu wygaśnięcia

Firma budowlana Sakret poinformowała, że ​​brakowało również pracy producentom materiałów budowlanych. Popyt jest obecnie stabilny, co oznacza, że ​​jest budowany.

„Budowa trwa, dzięki Bogu, i nic się nie zatrzymało. Ale musimy się porównywać z unią krajów, w której jesteśmy od 2004 roku. Jesteśmy poniżej średniej. A wszystko musimy robić publicznie i prywatnie, abyśmy byli tam, gdzie są nasi najbliżsi sąsiedzi, w tym Skandynawia, Niemcy, Polska itd. – mówi Andris Vanags, przewodniczący Rady Zakładowej.

Prognozy dla łotewskiego przemysłu są również pozytywne w drugiej połowie roku. Ekonomista Āboliņš powiedział, że sektor ten może mieć jeden z najlepszych lat w ostatniej dekadzie.

Widziałeś błąd?

Wybierz tekst i naciśnij Ctrl + Enter przesłać do redakcji propozycję korekty

Wybierz tekst i naciśnij Zgłoś błąd przesłać do redakcji propozycję korekty

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.