Connect with us

Nauka

Przełomowy rok 2023 dla polskich badań kosmicznych – Sekcja angielska

Published

on

Przełomowy rok 2023 dla polskich badań kosmicznych – Sekcja angielska

„Rok 2023, w którym przypada 550. rocznica urodzin polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, przyniósł w Polsce iście kopernikowską rewolucję w technologiach kosmicznych” – czytamy w oświadczeniu.

POLSA zauważa, że ​​w ciągu ostatniego roku do jej obowiązków należało określenie priorytetowych kierunków rozwoju, dostarczenie specyfikacji budowy polskich satelitów oraz rozpoczęcie przygotowań do misji polskiego astronauty, obejmującej eksperymenty, które będzie on przeprowadzał na orbicie.

„Dzięki znacznemu zwiększeniu budżetu przeznaczonego na projekty w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Polska awansowała do pierwszej 7-tki krajów członkowskich” – powiedział Prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna, cytowany przez agencję PAP.

„Otwiera to także potencjał znaczącego zaangażowania Polski w ważne misje i projekty kierowane przez ESA, w tym inicjatywy naukowe i eksploracyjne” – dodał.

W sierpniu Polska podpisała umowę z ESA i północnoamerykańską firmą kosmiczną Axiom Space na misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zmiana nastąpiła po tym, jak w ubiegłym roku Polska zwiększyła swój wkład finansowy do ESA o 295 mln euro.

z Polski Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło wówczas że naukowiec Sławosz Uznański poleci w przestrzeń kosmiczną z europejską misją kosmiczną, stając się drugim polskim astronautą po nieżyjącym już Mirosławie Hermaszewskim, który w 1978 r. wziął udział w ośmiodniowej sowieckiej misji kosmicznej.

We wrześniu Uznański został przyjęty do Europejskiego Centrum Astronautów w Kolonii w Niemczech, gdzie codziennie przechodzi testy i szkolenia przed potencjalną misją kosmiczną.

W listopadzie 2022 r. Polo został wybrany na astronautę rezerwowego ESA w wyniku procesu rekrutacyjnego, w którym wzięło udział ponad 22 000 kandydatów z krajów członkowskich ESA.

(miesiąc)

Źródło: PAP


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *