Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Przekształcenie polskiego regionu w europejską potęgę elektromobilności

Published

on

Przekształcenie polskiego regionu w europejską potęgę elektromobilności
  • Polska stała się ważnym kierunkiem międzynarodowych inwestycji w elektromobilność.
  • Północne Pomorze, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i wykwalifikowanej sile roboczej, stało się centrum europejskiej rewolucji elektromobilności.
  • Pomorze angażuje się w tworzenie szans nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla krajowych firm.

Pomorze w Polsce było niegdyś centralnym ośrodkiem handlu morskiego i przemysłu stoczniowego, a obecnie jest liderem w dziedzinie energii odnawialnej. Ta transformacja stawia firmę w centrum rewolucji w zakresie akumulatorów do pojazdów elektrycznych i elektromobilności, czerpiąc korzyści ze strategicznej lokalizacji, wykwalifikowanej siły roboczej i zaangażowania w innowacje.

Położona nad Morzem Bałtyckim Polska słynie z różnorodnych krajobrazów, od piaszczystych plaż na północy po Tatry na południu. Pomorze na północy posiada rozległą linię brzegową z dużymi miastami, takimi jak Gdańsk, Gdynia i Sopot, zwanymi łącznie Obszarem Trójmiasta. Bogata historia handlowa i turystyczna tego regionu utorowała drogę do jego obecnej roli głównego gracza w branży akumulatorów do pojazdów elektrycznych i mobilności elektrycznej.

W skali globalnej Polska jest około 20. największym producentem pojazdów i zapewnia pół miliona miejsc pracy w tej branży, w tym 200 000 w produkcji. Branża szybko przechodzi na produkcję pojazdów elektrycznych.

Droga do zostania globalnym graczem

„Jako pionier tej rewolucji w pojazdach elektrycznych, Polska w ciągu ostatniego roku stała się liderem na rynku modeli akumulatorów do pojazdów elektrycznych” – powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, dyrektor generalny Northvolt Poland, firmy opracowującej i produkującej akumulatory litowo-jonowe systemy i rozwiązania w zakresie magazynowania energii.

W 2022 roku Polska stała się drugim co do wielkości światowym graczem w tej branży, a jej wartość przemysłowa wzrosła z 200 mln euro w 2017 roku do ponad 8 miliardów euro w 2022 roku, co stanowi 2,4% rocznego eksportu Polski.

Polska Północna, zwłaszcza Pomorze, kładzie duży nacisk na technologie elektryczne i autonomiczne. Kluczowi gracze w regionie to Northvolt (systemy akumulatorów i magazynowanie energii), Aptiv (rozwiązania kamer dla zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy), Eaton (systemy konwersji i falowniki), Intel (badania nad sztuczną inteligencją i przetwarzanie danych) oraz Flex (producent pojazdów elektrycznych ładowarki).

READ  Grupa artystyczna pozywa polski rząd za polityczną ingerencję w instytucje kultury

Pomorze, ze względu na swoją rolę ważnego węzła komunikacyjnego, posiada dobre połączenia lotnicze, morskie, kolejowe i drogowe. Ponadto region charakteryzuje się dużą pulą talentów, pozytywną migracją i doskonałymi możliwościami edukacyjnymi, co czyni go atrakcyjnym miejscem do pracy i nauki.

„Mamy największy ośrodek edukacyjny w północnej Polsce” – powiedział Chryc-Gawrychowski. „Na 28 uniwersytetach, z których dziewięć to uczelnie publiczne, studiuje ponad 84 000 studentów. Jest to zatem fantastyczna pula talentów i sektor edukacyjny”.

Zapotrzebowanie na energię odnawialną ma kluczowe znaczenie dla firm takich jak Northvolt. Na Pomorzu dokonano znaczących inwestycji w tym obszarze, których znaczenie wzrosło ze względu na skupienie się na czynnikach środowiskowych, społecznych i zarządczych.

„Ma to także bardzo, bardzo konkretne i solidne implikacje finansowe, ponieważ bardzo, bardzo trudno jest finansować projekty, które nie są trwałe” – stwierdził Chryc-Gawrychowski.

Mają powstać miliony miejsc pracy

Rozwijające się sektory mobilności i produkcji baterii stymulują lokalną gospodarkę, tworząc miejsca pracy i zwiększając PKB. Oczekuje się, że do 2030 r. w branży akumulatorów utworzy się na całym świecie prawie 10 milionów miejsc pracy.

Komisja Europejska przewiduje do 4 milionów nowych miejsc pracy do 2025 roku i planuje przeszkolić około 800 000 pracowników rocznie. Zdaniem Chryca-Gawrychowskiego w każdym zakładzie produkującym akumulatory mogłoby powstać około tysiąca stanowisk pracy, przy czym porównywalna liczba w powiązanych obszarach, takich jak zaopatrzenie, budowa i usługi wsparcia.

„Wszystkie rozwijające się sektory, w szczególności mobilność i bateria, zapewnią regionowi stabilność i wzrost przez wiele, wiele lat” – powiedział.

Następne pięć lat

Przejście na pojazdy elektryczne zwiększa zapotrzebowanie na półprzewodniki, które są bardziej złożone niż te w tradycyjnych samochodach. Komponenty te mają kluczowe znaczenie dla nowoczesnej technologii pojazdów, a postęp w zakresie węglika krzemu napędza rozwój branży.

READ  Kościół Polski nakazuje usunięcie masowych transmisji na żywo w nowych przepisach medialnych dla księży

„Widzę w tym wielką szansę dla regionu na najbliższe pięć lat i prawdopodobnie dalsze inwestycje” – powiedział Chryc-Gawrychowski.

Polska stała się głównym kierunkiem międzynarodowych inwestycji w elektromobilność, przyciągając czołowe firmy, takie jak LG Chem, Mercedes, Umicore i SK Nexilis, i wzmacniając swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

Szczególnie Pomorze oferuje sprzyjające warunki dla firm, ponieważ gminy aktywnie promują inwestycje. Region angażuje się w tworzenie możliwości nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla krajowych przedsiębiorstw. Szereg narzędzi wspierających został opracowany przez Invest in Pomerania we współpracy z Grupą Banku Światowego.

„Samorząd lokalny jest bardzo probiznesowy i bardzo przystępny” – stwierdził Chryc-Gawrychowski. „Jest bardzo aktywna w przyciąganiu większej liczby inwestycji na Pomorze, trwają także prace nad zbadaniem wszelkich zachęt dla możliwości, jakie można by stworzyć nie tylko dla bezpośrednich inwestycji za granicą, ale także dla polskich firm”.

Ponieważ firmy traktują priorytetowo długoterminowe strategie w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, cyfryzacja i technologie własności intelektualnej, Pomorze jest coraz częściej postrzegane jako idealna lokalizacja do inwestycji i wzrostu.

„Ta pula talentów, oferta logistyczna i silny sektor edukacyjny sprawiają, że firmy, szczególnie z branży elektromobilności i akumulatorów, uważają, że to właściwe miejsce do produkcji” – powiedział Chryc-Gawrychowski.

Przemyśl mobilność z Invest in Pomerania.

Zestaw logo

Inwestuj na PomorzuArtykuł powstał we współpracy Insider Studios z Invest in Pomerania.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *