Connect with us

Zabawa

Przekonany CEO Cineworld: „Byliśmy drugą co do wielkości siecią kin na świecie

Published

on

Potentat filmowy Mooky Greidinger, dyrektor generalny Cineworld, drugiej co do wielkości sieci kin na świecie i większościowego właściciela dystrybutora filmów Forum Film, został we wtorek skazany przez izraelski sąd za naruszenie warunków fuzji poprzez przyznanie się do odmowy dystrybucji ośmiu filmów dla dzieci do sieci kin Lev w Tel Awiwie, rywala jego sieci Rav Hen.

Podczas rozprawy sądowej Greidinger ujawnił aktualny status Cineworld. „Odnieśliśmy bezprecedensową historię sukcesu. Nie sądzę, żeby było wiele izraelskich firm, które osiągnęły status podobny do drugiej co do wielkości sieci kin na świecie. Ale dwa i pół roku temu upadła praca naszego życia. Przez ostatnie dwa i pół roku, z powodu Covid-19, codziennie walczyłem o ocalenie tego, co zbudowaliśmy. Mam nadzieję, że nam się uda, ale nie jest to pewne. Zadłużenie firmy rośnie z powodu pandemii, a cena naszych akcji spadła o 93%.”

Zgodnie z negocjacjami ugodowymi Greidinger powinien otrzymać grzywnę i wyrok w zawieszeniu. „To dla mnie trudny moment. Po tylu latach nie spodziewałem się wyroku skazującego”.

Dziadek Greidingera rozpoczął rodzinny biznes kinowy w 1930 roku, kiedy kupił teatr w Hajfie. Rozszerzył się o dodatkowy teatr w Tel Awiwie, aw 1967 roku rodzinna firma dystrybucyjna Forum Film podpisała umowę z Disneyem. Mooky dołączył do rodzinnego biznesu w 1976 roku i przekształcił lokalną sieć w globalne imperium. W 1997 roku zaczął budować sieci kin w Europie Wschodniej, najpierw na Węgrzech, potem w Polsce, Rumunii i Czechach. W 2014 roku połączył swoją firmę z brytyjską Cineworld i stał się największym udziałowcem połączonej spółki. W 2017 roku Cineworld ogłosiło, że przejmie Regal Entertainment Group za 3,6 miliarda dolarów, dając jej ponad 9500 ekranów w 10 krajach i czyniąc z niej drugą co do wielkości sieć na świecie. W 2020 roku Cineworld był na dobrej drodze do zakupu kanadyjskiego Cineplex Entertainment za 1,65 miliarda dolarów, stając się największą siecią kin na świecie, wyprzedzając AMC Theatres. Jednak wybuch Covid-19 zmienił wszystko i Cineworld ogłosiło, że rezygnuje z umowy w czerwcu tego roku.

READ  Przywróć wojnę idei
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.