Connect with us

Świat

Protesty w RPA: ponad 70 zabitych w wyniku przemocy po uwięzieniu byłego prezydenta Jacoba Zuma

Published

on

W zeszłym tygodniu wybuchły protesty były prezydent RPA Jacob Zuma, 79, przekazana władzom na karę 15 miesięcy więzienia za nieposłuszeństwo sądowi. Odmówił stawienia się przed komisją antykorupcyjną z powodu wielu zarzutów, w tym przekupstwa i oszustwa, którym wielokrotnie zaprzeczał.

Wśród ofiar przemocy było 10, którzy zginęli w pośpiechu w społeczności Soweto, powiedział CNN rzecznik policji, Lirandzu Themba. Ponad 1200 innych zostało aresztowanych w prowincjach KwaZulu-Natal – skąd pochodzi Zuma – i Gauteng.

Przez prawie tydzień protestujący i rabusie podpalali centra handlowe i starli się z policją, która oddała strzał gumowymi kulami i jest teraz tak przytłoczona, że ​​wezwano do pomocy wojsko.

CNN odwiedziło Soweto we wtorek, gdzie sklepikarz Rahman, który nie podał swojego nazwiska, powiedział, że obawia się, że stracił wszystko.

„Nawet teraz, kiedy zostanę, co zjem, co zrobię – nic nie wiemy. Naprawdę tracimy wszystko ”- powiedział CNN.

„To bardzo bolesne i nie wiem, co o tym powiedzieć. To nie nasza wina. Nie wiem, co się stało z rządem. Nie wiemy, ale to nie nasza wina. Nic nie robić. Po prostu tak przegrywamy ”.

Żołnierze we wtorek patrolowali ulice Johannesburga w transporterach opancerzonych, trzymając w ręku karabiny z ostrą amunicją, podczas gdy wojsko pracowało nad przywróceniem porządku po przemocy.

Minister policji RPA Bheki Cele zobowiązał się do powstrzymania trwającej przemocy, która wybuchła w weekend.

„Nie możemy pozwolić nikomu kpić z naszego demokratycznego państwa i poinstruowaliśmy organy ścigania, aby podwoiły wysiłki na rzecz powstrzymania przemocy i zwiększenia poziomu działań w terenie” – powiedział, opowiadając się za pokojowymi demonstrantami.

„Żadne nieszczęście ani osobiste okoliczności naszych ludzi nie dają nikomu prawa do grabieży, niszczenia, robienia tego, co chcą i łamania prawa”.

Rząd w sąsiedniej Botswanie wydał we wtorek zalecenie dla swoich obywateli, aby unikali niepotrzebnych podróży do części RPA.

W poniedziałek wieczorem Prezydent Cyril Ramaphosa zwrócił się do narodu wezwać do milczenia i zapowiedział rozmieszczenie wojsk w dotkniętych prowincjach. Przyznał, że protesty i grabieże mogły zacząć się od skarg politycznych, ale powiedział, że przejęły je „oportunistyczne” elementy przestępcze.
Żołnierze z południowoafrykańskich sił obrony narodowej są rozmieszczoni w Soweto, aby pomóc policji w walce ze śmiertelną przemocą i grabieżą.

Ostrzegł również, że trwające protesty i grabieże mogą jeszcze bardziej osłabić reakcję kraju na Covid-19 i wprowadzenie szczepień, ponieważ wiele punktów szczepień jest zmuszonych do zaprzestania podawania dawek z powodu przemocy.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju rośnie od czerwca i Lekarze opisują system, który przekracza punkt krytyczny – przy niewystarczających łóżkach szpitalnych i ledwie wystarczającej ilości tlenu.

Zuma rzucił się na policję w zeszłym tygodniu po dniach spekulacji, czy zastosuje się do nakazu aresztowania. Prawnicy Zumy wezwali w poniedziałek do obniżenia kar.

READ  Dowódca drona irańskiej Gwardii Rewolucyjnej za atakiem na statek

Zuma był prezydentem od 2009 do 2018 roku i był kiedyś okrzyknięty kluczową postacią ruchu wyzwolenia kraju. Spędził 10 lat w więzieniu z bohaterem walczącym z apartheidem i byłym prezydentem Nelsonem Mandelą.

Jednak jego dziewięć lat u władzy naznaczone było zarzutami o korupcję na najwyższym szczeblu.

Zuma jest oskarżony o korupcję, w której uczestniczyli trzej bliscy biznesmeni – bracia Atul, Ajay i Rajesh Gupta – i pozwolili im wpływać na politykę rządu, w tym zatrudniać i zwalniać ministrów, aby zrównoważyć interesy rodzinne. Guptowie zaprzeczają występkom, ale opuścili RPA po usunięciu Zumy z prezydentury.

Amy Cassidy z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.