Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Swoje postulaty przedstawiła Rada Programowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Published

on

Koniec „kobiecego piekła”, wsparcie osób LGBT, stworzenie świeckiego państwa, w tym usunięcie religii ze szkół – to tylko niektóre postulaty, które wysunęły się po pierwszym posiedzeniu Rady Programowej Narodowego Strajku Kobiet w niedzielę .

Liderzy ogólnopolskiego strajku kobiet ogłosili w czwartek powołanie rady doradczej. Zapowiedzieli, że zaangażują ekspertów i znawców zagadnień poruszanych w postulatach protestujących w kraju, a także osoby z pokolenia solidarności.

W całej Polsce trwają protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z Julią Przyłębską na czele, który orzekł w zeszłym tygodniu, że prawo do aborcji z powodu poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest niezgodne z konstytucją.

„Zbierać, organizować i prezentować głosy masowych protestów”

Pierwsze posiedzenie Rady Programowej odbyło się w niedzielę. Po jego zakończeniu liderzy ogólnopolskiego strajku kobiet zaprezentowali na konferencji prasowej główne zadania rady i jej skład.

– Rada powinna działać na rzecz zbierania, organizowania i prezentowania głosów masowych protestów oraz wytyczania ścieżek wyjścia, abyśmy nie byli już na bagnie we wszystkich dziedzinach życia publicznego – powiedziała Marta Lempart, jedna z liderów strajku. Zapewniła, że ​​Rada nie sformułuje konkretnego programu politycznego.

„Tymczasowy skład” Rady

Jak powiedziała, obecnie w zarządzie zasiadają: Barbara Labuda, Beata Chmiel, Danuta Kuroń, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Jacek Wiśniewski, Bożena Przyłuska, Dorota Łoboda, Monika Płatek, Michał Boni, Katarzyna Bierzanowska, Sebastian Słowiński , Piotr Szumlewicz, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska, Dominika Lasota i Nadia Oleszczuk.

Jak podkreślił Lempart, jest to początkowo „wstępny skład”. – Są inne osoby, które rozważają możliwość oficjalnego przystąpienia do Rady i oczywiście będzie całkiem sporo osób, które zgłosiły się, wystąpią i będą aplikować. Wysłuchamy też zaleceń państwa, które powinny być szczególne (w Radzie). Jako ekspert, ale też przedstawiciel, przedstawiciel społeczeństwa obywatelskiego – kontynuował Lempart.

– Rada może być bardzo rozbudowanym organem, ponieważ będzie pracować w podtabelach w grupach ekspertów. Spośród członków rady wybierzemy komitet sterujący, grupę, która docelowo będzie reprezentować radę do rozmów z rządem – powiedział Lempart.

READ  Jarosław Kaczyński jako jeden z odpowiedzialnych za sytuację

Porada doradcza po pierwszym spotkaniuTVN24

Oto główne postulaty Rady Programowej przedstawione na konferencji prasowej:

1. Skończ z „kobiecym piekłem” – oprócz aborcji chodzi również o przemoc i środki do życia.

2. Wsparcie dla osób LGBT.

3. Budowa świeckiego państwa, w tym usunięcie religii ze szkół.

4. Usługi państwowe powinny pozostać usługami państwowymi, a nie usługami partyjnymi.

5. „Prawdziwe instytucje, prawdziwi mówcy”.

6. Eliminacja katastrofy klimatycznej.

7. Postępowanie w przypadku katastrofy zdrowotnej związanej z pandemią.

9. Radzenie sobie z „faszystowskimi” bojówkami.

10. „Oczyszczanie” rynku pracy

11. Resuscytacja psychiatrii

12. Rzeczywiste wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

13. „Stop propagandzie i dezinformacji”.

Postulaty Rady Programowej Narodowego Strajku KobietTVN24

Główne źródło zdjęć: TVN24

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *