Connect with us

Świat

Protestujący antyszczepionkowcy mówią, że Macron z Francji: „będziemy cię oszukiwać”

Published

on

Protestujący antyszczepionkowcy mówią, że Macron z Francji: „będziemy cię oszukiwać”

PARYŻ, 8 stycznia (Reuters) – Protestujący przeciwko szczepionkom zebrali się w sobotę w miastach we Francji, potępiając zamiar prezydenta Emmanuela Macrona, by wziąć na cel ludzi, którzy sprzeciwiają się strzałom z COVID-19 poprzez zaostrzenie ograniczeń ich swobód obywatelskich.

Macron powiedział w tym tygodniu, że tego chce drażnić osoby nieszczepione czyniąc ich życie tak skomplikowanym, zostaliby ukąszeni. Dodał, że osoby nieszczepione są nieodpowiedzialne i warte bycia obywatelami.

W Paryżu protestujący zareagowali, przyjmując jego slangowe sformułowania i mówiąc: „Żartujemy z ciebie”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Inni nosili tabliczki z napisem „Nie dla przepustki szczepień”, nawiązując do legislacyjnego dążenia Macrona do wymagania dowodu szczepienia w miejscach takich jak kawiarnie, bary i muzea.

Zdjęcia telewizyjne pokazywały potyczki między protestującymi a policją w jednym miejscu. Demonstranci zgromadzili się także m.in. na ulicach Marsylii, Nantes i Le Mans.

„(Uwagi Macrona) były ostatnią kroplą. Nie jesteśmy nieodpowiedzialni” – powiedziała administrator szpitala Virginie Houget, która uniknęła obowiązkowej recepty na szczepionki dla pracowników służby zdrowia po zarażeniu się COVID-19 pod koniec zeszłego roku.

Protestujący oskarżają Macrona o deptanie ich wolności i nierówne traktowanie obywateli. Mówi, że wolności wiążą się z obowiązkami, które obejmują ochronę zdrowia innych.

Francja odnotowała w piątek po raz drugi w ciągu tygodnia ponad 300 000 nowych infekcji koronawirusem. Pobyty w szpitalach, w tym pacjentów z COVID-19 na oddziale intensywnej terapii (OIOM), stale rosną i obciążają system opieki zdrowotnej.

Niektóre szpitale poinformowały, że około 85% pacjentów OIT nie jest zaszczepionych przeciwko COVID-19. Dane pokazują, że 90% osób w wieku powyżej 12 lat, które kwalifikują się do szczepienia przeciwko COVID, jest w pełni zaszczepionych.

READ  Kontynuacja „kampanii terroru” przeciwko ambasadom Ukrainy z kolejnymi krwawymi paczkami | Ukraina

Mieszkańcy Francji, aby wejść do restauracji i barów oraz korzystać z pociągów krajowych, muszą już okazać albo kartę szczepień, albo negatywny wynik testu. Jednak wraz ze wzrostem liczby infekcji Omicron rząd chce zrezygnować z opcji testowania.

Trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi, dosadny język Macrona wydawał się być wyrachowany, wskazując na rosnącą frustrację wobec nieszczepionych.

Konserwatywna pretendentka Valerie Pecresse powiedziała, że ​​Macron wbijał klin w kraj. Kandydat skrajnej prawicy Eric Zemmour potępił dziecinne uwagi prezydenta.

Na ulicach stolicy protestujący oskarżyli Macrona o upolitycznienie pandemii przed wyborami.

„Chcę, żeby wkurzał dilerów narkotyków i przestępców, a nie przeciętnego człowieka”, powiedział 55-letni protestujący, który poprosił o anonimowość za prowadzenie firmy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pisanie przez Richarda Lough Edycja przez Helen Popper

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *