Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Protest praw kobiet przed domem polskiego lidera – DW – 29 listopada 2022

Published

on

Dom lidera rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stał się w poniedziałek miejscem protestu, kiedy grupa praw kobiet odrzuciła jego niedawne komentarze na temat niskiego wskaźnika urodzeń w kraju.

Niską liczbę urodzeń Jarosław Kaczyński przypisywał nadmiernemu spożywaniu alkoholu przez młode kobiety.

Wybitny prawicowy ruch Strajk Kobiet zgromadził około 300 osób przed domem Kaczyńskiego w Warszawie, aby zaprotestować przeciwko oświadczeniom i ogólnej erozji praw kobiet w Polsce pod rządami PiS.

Przytłaczająca frekwencja wyborcza

Ci, którzy się pojawili, wyrażali rozczarowanie relatywnie niską frekwencją. Poprzednie protesty przyciągały znacznie większe tłumy.

„Jestem zbulwersowany, widząc, że ponieważ tak mało ludzi przyszło dzisiaj, zgadzamy się na wszystkie te zasady” – powiedział jeden z protestujących. „Nie widzę sensu w dalszym protestowaniu”.

Organizatorzy Strajku Kobiet powiedzieli, że grupa odrzuciła komentarze Kaczyńskiego z początku miesiąca.

Prawdziwymi przyczynami niskiego wskaźnika urodzeń są czynniki takie jak brak powszechnej edukacji seksualnej, de facto zakaz aborcji, niedobory mieszkaniowe i brak możliwości opieki nad dziećmi, według Strajku Kobiet.

Protest przeciwko łamaniu praw kobiet

Ultrakonserwatywna partia rządząca w Polsce poróżniła się z UE w wielu kwestiach, w tym w traktowaniu kobiet i społeczności LGBTQ.

PiS wprowadził w zeszłym roku ustawę, która wprowadziła skuteczny zakaz aborcji.

Pigułki aborcyjne w Polsce

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ uaktualnienie do przeglądarki internetowej, która na to pozwala obsługuje wideo HTML5

Rząd zakończył też finansowanie przez państwo usług zapłodnienia in vitro.

Przemawiając przed protestami przed swoim domem, 73-letni Kaczyński powiedział, że nie może zrozumieć, dlaczego jest celem. Powiedział, że „zawsze był zwolennikiem pełnej równości kobiet”.

z/ar (AP, ARD)

READ  Burze i „prawdopodobnie” trąba powietrzna w Polsce. Jedna osoba nie żyje, tysiące bez prądu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *