Connect with us

Świat

Próbowali zabezpieczyć łódź. Potem spadł deszcz rosyjskich pocisków

Published

on

Próbowali zabezpieczyć łódź.  Potem spadł deszcz rosyjskich pocisków

Jego matka, Julia Nesterenko, z radością zachęcała do tego nawyku. „Mieliśmy nawet obręcz do koszykówki w domu” – powiedziała 33-latka CNN, opisując swój pierwszy rodzinny dom. To jej „gniazdo”, powiedziała, z małym ogródkiem i grządką warzywną.

Nadszedł czas, aby „wydostać się z okupowanych terytoriów w bezpieczne miejsce… by przeżyć” – powiedziała Julia. Rosjanie przejęli ich wioskę Verkhnii Rohachyk i rodzina Nesterenko obawiała się konsekwencji.

Powiedziała, że ​​mając jedynie plecak i ważne dokumenty, rodzina wybrała najłatwiejszą drogę na terytoria należące do Ukrainy. 7 kwietnia trzyosobowa i jedenastoosobowa rodzina wsiadła na łódź ewakuacyjną obsługiwaną przez miejscowego mieszkańca i przeprawiła się przez Dniepr z południowej, należącej do Rosji części regionu Chersoniu na terytorium kontrolowane przez Ukrainę po drugiej stronie rzeki. . Jedna z najdłuższych dróg wodnych w Europie, rzeka Dniepr przecina Ukrainę i jej region Chersoń, zanim uchodzi do Morza Czarnego.

Przeprawa łodzią, która zaczęła się od brzegu wioski rybackiej Pierwomajewka, powinna być łatwa. Według Ołeksandra Wilkula, szefa administracji wojskowej Krzywego Rogu, w sąsiednim obwodzie dniepropietrowskim, była to siódma wyprawa ewakuacyjna łodzią ze wsi na tereny na północnym brzegu Dniepru, będące w posiadaniu Ukraińców. wojna.

Zamiast tego, według Julii, dwóch innych ocalałych, przyjaciela ofiary i kilku urzędników regionalnych, zamieniło się to w krwawą łaźnię. Opisali, jak rosyjskie pociski i ostrzał były wycelowane w łódź po tym, jak przypadkowo dryfowała na linię frontu.

Roman Shelest, szef prokuratury wschodniego okręgu Krzywy Róg na Ukrainę, powiedział CNN, że łódź zdryfowała na linię frontu między siłami rosyjskimi i ukraińskimi i została ostrzelana 70 metrów od brzegu.

Jeden z ocalałych, który odmówił podania nazwiska ze względów bezpieczeństwa, wyjaśnił, że łódź zgubiła się w zasłonie dymnej, którą prawdopodobnie stworzyli Rosjanie. CNN nie było w stanie niezależnie zweryfikować tego twierdzenia.

„Ten strzał został wykonany przy użyciu systemu wielokrotnego wystrzeliwania rakiet, prawdopodobnie Grada, ale nie będziemy w stanie określić dokładnego typu broni, dopóki nie zakończy się (badanie) kryminalistyczne” – dodał Shelest.

Jeden z ocalałych powiedział również, że wierzył, że zostali trafieni przez rosyjskie rakiety Grad.

Kiedy nawigator łodzi wskazał, że grupa dryfowała w pobliżu należącej do Rosjan wsi Osokorivka, ciszę poranka wkrótce przerwał dźwięk wybuchających pocisków, jak powiedzieli ocaleni.

READ  Chiny. Wojskowy film wideo symulujący atak na obiekt podobny do amerykańskiej bazy na wyspie Guam

Krwawiąc, Vladimir zatonął w ramionach Julii. „Mój mąż za mną również spadł na mnie, gdy został postrzelony w głowę” – powiedziała Julia CNN miękkim i monotonnym głosem, pozornie pozbawionym emocji po tym wszystkim, co straciła podczas tej podróży.

W ataku tego dnia zginęły cztery osoby. Oleh był jednym z trzech, którzy zginęli na łodzi; Vladimir wkrótce zmarł w szpitalu. Inną ofiarą była prawniczka, która udała się do regionu Chersoniu, aby ratować syna i nieść pomoc humanitarną, powiedziała CNN przyjaciółka prawniczki Tatiana Denisenko.

Zdjęcia po ataku pokazały pozostałości po pocisku na brzegu oraz dziury po kulach i odłamkach w kadłubie łodzi.

Pozostałości czegoś, co wydaje się być rakietą na brzegu Dniepru.
Na zaatakowanej łodzi widoczne są dziury po kulach lub odłamki.

„Z pocisków i amunicji, które widzieliśmy w okolicy i na wybrzeżu, mogliśmy określić kierunek strzału – pokazując, że (oni) przybyli z południa, a to jest obszar zajmowany w tym czasie i pod kontrolą.” sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – powiedział CNN prokurator Shelest, który prowadzi śledztwo w sprawie ataku.

CNN zwrócił się do rosyjskiego Ministerstwa Obrony o komentarz. Od wybuchu wojny Rosja wielokrotnie zaprzeczała atakowaniu ludności cywilnej — zarzut obalony przez ataki na ludność cywilną oraz cele cywilne potwierdzone przez CNN i inne organizacje informacyjne.

Chersoń w kryzysie

Rodzina Nesterenko jest tylko jedną z wielu na Ukrainie, których życie zostało wykorzenione lub zniszczone przez niesprowokowaną inwazję Rosji na ten kraj. Ponad 7,1 miliona osób są dystrybuowane wewnętrznie w kraju, według ONZ, prawie dwie trzecie ukraińskich dzieci opuściło swoje domy w ciągu ostatnich sześciu tygodni. Od czasu rosyjskiej inwazji zginęło co najmniej 191 dzieci, a ponad 349 zostało rannych, poinformowała w środę Prokuratura Generalna Ukrainy.

Cherson było jednym z pierwszych miast zdobytych przez Rosjan. Burmistrz Ihor Kolykhayev powiedział, że ludzie „aktywnie” opuszczają Chersoń i inne miasta w regionie południowym, w dużej mierze należącym do Rosji, po tym, jak okrucieństwa wybuchły w regionie Kijowa po pospiesznym wycofaniu się Kremla z północnej Ukrainy.

„Miasta pustoszą” – powiedział we wtorek, gdy Rosja ponownie skierowała swoją ofensywę na wschodnią Ukrainę. „Bardzo mnie boli, kiedy ludzie opuszczają Chersoń. (Poprzez) opuszczenie domów ludzie nigdy nie wrócą do domu” – powiedział.

Coraz częściej pojawiają się pogłoski, że na kontrolowanych przez Rosjan obszarach Chersoniu, zwłaszcza na lewym brzegu Dniepru, ma się odbyć referendum, aby zalegalizować nielegalne zawłaszczanie ziemi przez Rosjan. Podobna taktyka została zastosowana na wschodzie Ukrainy w 2014 roku, gdzie prorosyjscy separatyści w Ługańsku i Doniecku przeprowadzili referenda w sprawie tworzenia „republik ludowych”, a głosowanie zostało odrzucone przez Ukrainę i kraje zachodnie jako pozorne.

READ  1 Amerykanin zabity w Sudanie, podczas gdy USA przygotowują żołnierzy do ewentualnej ewakuacji ambasady podczas zaciekłych walk

Ukraińcy mieszkający na lewym brzegu regionu pokojowo przeciwstawiali się rosyjskiej okupacji, organizując wiecy w Chersoniu i Kołychajewie, poinformował we wtorek burmistrz. Na wcześniejszym wiecu w Chersoniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył siły rosyjskie o strzelanie do nieuzbrojonych ludzi. „Rosyjscy żołnierze nawet nie wiedzą, jak to jest być wolnymi”, powiedział CNN Oleh Baturin, reporter lokalnej gazety Novyi Den, który niedawno opuścił region.

Demonstranci, niektórzy z ukraińskimi flagami, krzyczą „Jedź do domu” jako rosyjskie pojazdy wojskowe na proukraińskim wiecu w Chersoniu 20 marca.
Na prawym brzegu Dniepru w Chersoniu Baturin opisuje „tragiczną sytuację”, która odbija się echem dokonane zniszczenie wokół regionu kijowskiego stolicy. Powiedział, że ludzie mieszkający w wioskach graniczących z linią frontu w obwodzie mikołajowskim i dniepropietrowskim powiedzieli mu, że zostali obrabowani, pobici i zastraszeni przez siły rosyjskie.

„Na przykład Kochubeivka, Novovorontsovka (gdzie znajduje się Osokorivka) i osiedla Vysokopillia – są wsie, które wymarły w pierwszej połowie marca i zostały całkowicie splądrowane i zniszczone” – powiedział.

Baturin przewidywał, że dopiero po wycofaniu się Rosjan na jaw wyjdzie horror okupacji.

złamane życia

Trzech ocalałych opisało traumę ataku łodzią w wywiadach z CNN w zeszłym tygodniu.

„To było tak nagłe, że wszyscy byli w szoku” – powiedział jeden z ocalałych w rozmowie z CNN. Powiedział, że gdy pociski uderzyły w obszar, odłamki zaczęły uderzać w pasażerów.

Ocalały powiedział, że oszczędzono mu obrażeń, ponieważ spadł z łodzi w pierwszych chwilach bombardowania. „Miałem buty, które były tak ciężkie, że natychmiast zostałem zaciągnięty na dno (rzeki). Potem usłyszeliśmy, że[pociski]nadlatują” – powiedział.

Weszli w aktywną linię frontu obejmującą północne wybrzeże wokół wsi Osokorivka. Ukraińscy żołnierze zaczęli krzyczeć z brzegu rzeki, rzucili broń na ziemię i brnęli do wody, aby odzyskać łódź i cywilów, powiedział ocalały. Wydobycie ich z wody wokół obszaru Novovorontsovka zajęło do 15 minut. Geolokalizowane obrazy CNN przedstawiające następstwa wzdłuż tego wybrzeża.

„Nasi ludzie (ukraińscy wojskowi) oczywiście pomogli… wpadli do wody i dopłynęli do łodzi” – powiedział rozbitek, ciągnąc łódź na brzeg.

READ  Kishida: Japonia obiecuje być „światowym liderem” w walce z rosyjską agresją, przekazując Ukrainie 5,5 miliarda dolarów pomocy

Julia powiedziała, że ​​szok tej chwili i trauma, która nastąpiła, spowodowały, że jej pamięć o tym wydarzeniu była niewyraźna. „Nie wiem, dlaczego do nas strzelano. Nie rozumieliśmy dźwięków: kul, strzałów, wybuchów?” Powiedziała. „I nie rozumiałem, co się stało — po prostu byłem we mgle”.

Wspomina, że ​​żołnierze nieśli ciało jej męża i „przynieśli je na plażę”. Jej syn Władimir żył, ale był ciężko ranny. „Oddychał, miał poważny uraz głowy (i) tracił dużo krwi. Zabraliśmy go 40 kilometrów do najbliższego szpitala” – powiedziała. „Miał operację. Wciąż była nadzieja, że ​​mogą go uratować. Ale jak później powiedzieli lekarze: „To był uraz niemożliwy do pogodzenia z życiem”.

Ołeha i Władimira Niestierenko.

Maxim Kolomiyets, krzepki 37-letni rzemieślnik, popłynął łodzią, by opuścić region i wstąpić do ukraińskiej armii. W pierwszych chwilach ostrzału stracił przytomność i kilka godzin później obudził się w szpitalu z raną odłamka w lewym ramieniu.

Dzień po zamachu, 8 kwietnia, Ludmiła Denisowa, komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu, napisała w poście na Facebooku, że strzelanie do łodzi było „zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości”. W rozmowie z CNN Vilkul, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu, wyjaśnił, że Rosjanie „robią wszystko, aby utrzymać ludność cywilną z dala od okupowanych terytoriów. Bo wydaje się, że boją się, że ci ludzie będą mogli coś powiedzieć o swoich stanowiskach”.

Julia mieszka teraz z krewnymi na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, gdzie pochowała syna i męża. Nie wie, co dalej robić.

„Chcieliśmy, aby ta podróż była szansą na ucieczkę przed okupacją… To było dla nas jak światło na końcu tunelu. Ponieważ już było dla nas nie do zniesienia być tam, gdzie byliśmy” – powiedziała.

„Ta wojna zrujnowała moją rodzinę, moje życie – a zabijanie ludzi musi się skończyć. Od razu. Ponieważ niszczy przeznaczenie, życie”.

Tara John z CNN relacjonowała i pisała ze Lwowa. Oleksandr Fylyppov, Sandi Sidhu, Julia Presniakova relacjonowali ze Lwowa. Przyczynili się do tego Nathan Hodge, Julia Kesaieva i Olga Voitovych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *