Connect with us

Świat

Prezydent Tajwanu ostrzega Chiny przed „wojskowymi przygodami” w noworocznej mowie

Published

on

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen przemawia podczas ceremonii szeregowej dla oficerów wojskowych, marynarki wojennej i sił powietrznych w Ministerstwie Obrony w Tajpej na Tajwanie, 28 grudnia 2021 r. REUTERS / Annabelle Chih

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

TAIPEI, 1 stycznia (Reuters) – Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen miał w sobotę noworoczne przesłanie dla Chin: konflikt wojskowy nie jest rozwiązaniem, ale Pekin odpowiedział surowym ostrzeżeniem, że jeśli Tajwan przekroczy czerwoną linię, to „ głęboka katastrofa ”.

Chiny twierdzą, że demokratycznie rządzony Tajwan jest ich własnym terytorium, aw ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyły presję wojskową i dyplomatyczną, aby dochodzić swoich roszczeń do suwerenności.

„Musimy przypomnieć władzom w Pekinie, aby nie oceniały sytuacji źle i zapobiegały wewnętrznemu rozprzestrzenianiu się „wojskowej przygody” – powiedziała Tsai w sobotnim przemówieniu noworocznym, które było transmitowane na żywo na Facebooku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Tajwan twierdzi, że jest niepodległym krajem i wielokrotnie przysięgał bronić swojej wolności i demokracji.

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w swoim noworocznym orędziu w piątek pełne zjednoczenie „ojczyzny” było wspólnym pragnieniem ludzi po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

Zhu Fenglian, rzecznik Biura ds. Tajwanu w Pekinie, powiedział w sobotę po przemówieniu Tsai: „Jesteśmy gotowi realizować perspektywę pokojowego zjednoczenia”.

„Ale jeśli siły separatystyczne będą nadal prowokować i wymuszać 'niepodległości Tajwanu’ lub nawet przekroczyć czerwoną linię, musimy podjąć zdecydowane działania”.

Dążenie do niepodległości pogrąży Tajwan tylko w „głębokiej otchłani” i spowoduje „głęboką katastrofę” – dodał Zhu.

Pekin wielokrotnie wysyłał w ciągu ostatnich kilku miesięcy misje powietrzne przez cieśninę. Tajwan zapowiedział, że nie ulegnie groźbom.

„Wojsko zdecydowanie nie jest opcją rozwiązywania sporów w cieśninie. Konflikty wojskowe wpłyną na stabilność gospodarczą ”- powiedział Tsai.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Powiedziała, że ​​aby złagodzić napięcie w regionie, zarówno Tajpej, jak i Pekin muszą „ciężko pracować, aby zapewnić ludziom środki do życia i uspokoić ich serca”, aby wspólnie znaleźć pokojowe rozwiązania problemów.

Tsai powiedział również, że Tajwan będzie nadal monitorował sytuację w Hongkongu, dodając, że będzie wtrącał się do ostatnich przepisów wybór i Aresztowania W tym tygodniu wyżsi urzędnicy prodemokratycznej firmy medialnej Stand News sprawili, że mieszkańcy Hongkongu jeszcze bardziej zaniepokoili się prawami człowieka i wolnością wypowiedzi.

„Będziemy trzymać się naszej suwerenności, bronić wartości wolności i demokracji, bronić suwerenności terytorialnej i bezpieczeństwa narodowego oraz utrzymywać pokój i stabilność w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Tsai.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Sarah Wu; Dodatkowe reportaże Bena Blancharda i Ryana Woo w Pekinie, montaż Kim Coghill i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.