Connect with us

Świat

Prezydent RPA obwinia NATO za inwazję Rosji na Ukrainę: „Wojny można było uniknąć”

Published

on

NOWYMożesz teraz słuchać artykułów Fox News!

Południowa Afryka Prezydent Cyril Ramaphosa oskarżył NATO o prowokację w czwartek Rosja w najeździe sąsiada Ukraina.

W czwartek Ramaphosa powiedział Parlamentowi, że wojny, wkraczającej w czwarty tydzień, można było uniknąć, gdyby NATO nie rozszerzyło się na wschód.

„Wojny można było uniknąć, gdyby NATO na przestrzeni lat zważało na ostrzeżenia swoich przywódców i urzędników, że jego ekspansja na wschód doprowadziłaby do większej, a nie mniejszej niestabilności w regionie” – powiedział Ramaphosa.

ROSJA NAJEŻDŻA UKRAINĘ: AKTUALNOŚCI NA ŻYWO

Ostrożnie podkreślił, że RPA „nie może tolerować użycia siły i łamania prawa międzynarodowego”.

Prezydent RPA odmówił potępienia Rosji i powiedział, że zwrócono się do niego o mediację w konflikcie między Rosją a Ukrainą, ale nie sprecyzował, kto się do niego zwrócił.

PLIK: W tym zdjęciu pliku z czwartku, 13 lutego 2020 r. Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa wygłasza przemówienie o stanie Unii w Kapsztadzie w RPA.
(Sumaya Hisham/Zdjęcie basenu za pośrednictwem AP)

„Są tacy, którzy twierdzą, że powinniśmy zająć bardzo wrogie stanowisko wobec Rosji. Podejście, które zamierzamy przyjąć (zamiast tego), polega na… naleganiu na dialog”, powiedział, dodając: „Krzyki i krzyki nie zakończą tego konfliktu”.

ROSJA grozi Bośni i Hercegowinie członkostwem w NATO

Ramaphosa powiedział, że nie chce stanąć po żadnej ze stron, ponieważ zaszkodziłoby to roli jego kraju jako potencjalnego mediatora. Nawiązał do podobnej roli, jaką odgrywa RPA w konflikcie między Irlandią Północną a byłym prezydentem Finlandii Marti Ahtisaari. Republika Południowej Afryki była jednym z 35 krajów, które wstrzymały się od głosu nad rezolucją ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę. Rosja wspólnie głosowała przeciwko rezolucji Białorusi, która organizuje armię rosyjską, Koreę Północną, Erytreę i Syrię. Za przyjęciem rezolucji głosowały Stany Zjednoczone i 140 innych krajów.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy obecność USA w Europie wzrosła z około 80 000 żołnierzy do około 100 000, prawie tyle samo co w 1997 r., kiedy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO rozpoczęli, jak mówi Putin, rozszerzenie sojuszu, który zagraża Rosji i musi być odwrócony.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Dla porównania: w 1991 roku, w roku rozpadu Związku Radzieckiego, według danych Pentagonu Stany Zjednoczone miały w Europie 305 000 żołnierzy, z czego 224 000 w samych Niemczech. Następnie liczba ta stale spadała, osiągając 101 000 w 2005 r. i tylko około 64 000 w 2020 r.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.