Connect with us

Gospodarka

Prezydent RP podkreśla rozszerzenie współpracy bilateralnej między Polską a Sri Lanką

Published

on

*
Prezydent RP podkreśla rozszerzenie współpracy bilateralnej między Polską a Sri Lanką

Sobota, 10 lipca 2021 o 12:14 czasu SL, ColomboPage News Desk, Sri Lanka.

10 lipca, Kolombo: Ambasador Sri Lanki w Polsce Dhammika Kumari Semasinghe złożył listy uwierzytelniające Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w Belwederze w Warszawie 6 lipca 2021 r.

Po uroczystości przekazania odbyło się spotkanie ambasadora z prezydentem RP – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prezydent Duda powitał Ambasadora Semasinghe, chwaląc wieloletnie relacje ze Sri Lanką i deklarując zainteresowanie Polski aktywnym poszerzaniem zakresu współpracy dwustronnej w celu osiągnięcia wzajemnie korzystnych i wymiernych rezultatów.

Powiedział, że bezpośrednie połączenie lotnicze utworzone przez PLL LOT między Warszawą a Kolombo od 2019 r. przyspieszy handel i turystykę w obu kierunkach, pomimo wyzwań pandemii COVID-19.

Prezydent Duda miał nadzieję, że Sri Lanka da polskim inwestorom i firmom większe możliwości dywersyfikacji istniejących linii produktów eksportowo-importowych. Podkreślił, że polscy turyści są gotowi i mogą podróżować na Sri Lankę i ma nadzieję, że Sri Lanka „otworzy” swój sektor turystyczny jak najwcześniej, aby przyjąć entuzjastycznych gości. Przedstawił też przegląd interesów Polski w polityce zagranicznej, w tym jako członka Unii Europejskiej.

Ambasador Semasinghe przekazał pozdrowienia dla prezydenta Dudy oraz najlepsze życzenia od prezydenta Gotabayi Rajapaksy, premiera Mahindy Rajapaksy oraz mieszkańców Sri Lanki i członka UE za wieloaspektowe i zorientowane na wyniki partnerstwo.

Koncentrując się na skoncentrowanych na ludziach, opartych na wiedzy i „przyjaznych dla biznesu” krajowych ramach polityki prezydenta Rajapaksy, ambasador Semasinghe podkreślił potencjalne możliwości inwestycyjne dostępne dla polskich firm w priorytetowych obszarach Sri Lanki. Obejmowały one rolnictwo, hodowlę zwierząt, nabiał i nawozy organiczne, energię odnawialną, IT i powiązane usługi (BPO / KPO), Colombo Port City, hotelarstwo, produkcję (zwłaszcza elektronikę), zatrudnienie za granicą i inwestycje na rynku niszowym w przyprawy, herbatę, gumę i kokos. Wysłannik podkreślił, że Sri Lanka z zadowoleniem przyjęła inwestycje zagraniczne, które miałyby „wpływ transformacyjny” na jej gospodarkę, a tym samym utrwaliłyby jej globalny wizerunek jako ważnego miejsca docelowego inwestycji.

READ  Europa Środkowa to wspólnota wspólnych przedsięwzięć

Ambasador Semasinghe z zadowoleniem przyjął deklarację prezydenta Dudy w Warszawie, że szczepionki przeciw COVID-19 powinny być „dobrem uniwersalnym” z łatwym i niedrogim dostępem, i przedstawił krótki przegląd rządowego programu powstrzymania zakażeń Covid-19 oraz skoordynowanych wysiłków prezydenta Rajapaksy na rzecz szczepienia przynajmniej 13 milionów Sri Lanki do września tego roku i wyzwania, które pojawiły się w tym procesie.

Ambasador Semasinghe wyraził również nadzieję, że polski rząd rozważy otwarcie placówki dyplomatycznej w Kolombo, biorąc pod uwagę obiecujące perspektywy zwiększonego dwustronnego handlu i biznesu, dwukierunkowej turystyki i kontaktów międzyludzkich.

W spotkaniu wzięli również udział sekretarz stanu Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski oraz podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, Ameryki, Azji i Polityki Wschodniej Marcin Przydacz.

Przed objęciem obecnego stanowiska ambasador Semasinghe był dyrektorem generalnym ds. Europy i Azji Środkowej oraz Unii Europejskiej i Wspólnoty Narodów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Sri Lanki. Jest dyplomatką zawodową (ur. 1996) z 25-letnim dwu- i wielostronnym doświadczeniem dyplomatycznym, pełniąc różne funkcje w departamentach politycznych, gospodarczych i wielostronnych Departamentu Stanu oraz za granicą w misjach Sri Lanki w Nowym Jorku, Waszyngtonie oraz Nowe Delhi.

Ambasador Semasinghe podczas swojej misji dyplomatycznej w Nowym Jorku relacjonowała prace Trzeciego Komitetu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Była starszym członkiem zespołu, który z powodzeniem usunął Sri Lankę z „Listy imion i zawstydzania” Sekretarza Generalnego ONZ w załącznikach do raportów Rady Bezpieczeństwa na temat dzieci i konfliktów zbrojnych (CAAC) w grudniu 2013 r., ukierunkowując wizerunek Sri Lanki na poprawę sprawy młodzieży w ONZ.

Ambasador Semasignhe rozpoczęła studia licencjackie w dziedzinie nauk politycznych na Uniwersytecie Peradeniya w Kandy i otrzymała możliwość ukończenia studiów ze stosunków międzynarodowych i polityki publicznej w Swarthmore College w Pensylwanii w USA. Ukończyła studia magisterskie z międzynarodowej polityki publicznej w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych (SAIS), Johns Hopkins University, Washington DC, USA

READ  Szefowie państw i rządów w Europie Środkowej są zaniepokojeni „falą” migracji afgańskiej

Ambasador Semasinghe urodził się w Nikaweratiya i pochodzi z Thimbiriyawa w Nikaweratiya Pradeshiya Sabha w północno-zachodniej prowincji Sri Lanki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *