Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezydent Polski wzywa do uwolnienia polskiego podróżnika skazanego w Kongo na dożywocie

Published

on

Prezydent Polski wzywa do uwolnienia polskiego podróżnika skazanego w Kongo na dożywocie

Biuro polskiego prezydenta poinformowało, że Andrzej Duda zadzwonił do prezydenta Konga, aby doprowadzić do uwolnienia polskiego podróżnika, który odsiadywał tam dożywocie za szpiegostwo.

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Konga Felixem Tshisekedim, aby domagać się uwolnienia polskiego podróżnika skazanego na dożywocie za szpiegostwo w rozległym kraju Afryki Środkowej, powiedział w poniedziałek doradca.

Mariusz Majewski, 52-letni Polak, został aresztowany przez siły kongijskie w lutym, a następnie sądzony przez sąd wojskowy w niespokojnym kraju pod zarzutem szpiegostwa.

Zarzuty przeciwko niemu opierają się na tym, że „podchodził na linię frontu z bojówkami Mobondo”, poruszał się wzdłuż linii frontu bez zezwolenia oraz „robił zdjęcia wrażliwych i strategicznych miejsc oraz potajemnie obserwował działania wojskowe”.

Mobondo to grupa milicji, która od 2022 r. bierze udział w przemocy między społecznościami w południowo-zachodnim Kongo.

W zeszłym tygodniu Majewski został skazany na dożywocie. Nie podano żadnych szczegółów na temat miejsca jego pobytu.

Doradca Dudy Wojciech Kolarski nie skomentował wyniku rozmów obu prezydentów, ale podkreślił, że państwo ma obowiązek zadbać o swoich obywateli, którzy znajdują się za granicą w tak dramatycznej sytuacji.

Rodzina Majewskiego twierdzi, że jego stan zdrowia jest zły i twierdzi, że jest tylko podróżnikiem.

W zeszłym tygodniu rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński powiedział, nie podając bliższych szczegółów, że Majewski „nie był szpiegiem, ale członkiem klubu podróżniczego” i po prostu realizował swoją „życiową pasję”.

Wroński powiedział, że znalazł się w Kongo w wyniku splotu przypadkowych okoliczności i wydarzeń, a jego „zachowanie wynikało z braku znajomości lokalnych zwyczajów”.

Polskie władze są świadome „bardzo trudnej sytuacji politycznej w Kongo” i niedawnej próby zamachu stanu w tym kraju, wyraziły jednak nadzieję, że Majewski nie będzie angażował się w sytuację, z którą nie ma żadnego związku.

READ  Porada medialna dotycząca wypowiedzi prezydenta Joe Bidena w Polsce

Polska nie posiada placówki dyplomatycznej w Kongo.

Na początku tego miesiąca armia kongijska oświadczyła, że ​​udaremniła próbę zamachu stanu i aresztowała sprawców, w tym niektórych obcokrajowców. Wśród aresztowanych jest kilku obywateli USA.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *