Connect with us

Gospodarka

Prezydenci Europy Środkowej świętują 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji zebrali się we wtorek w północnej Polsce na dwa dni debaty z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej, nieformalnej organizacji współpracy politycznej i gospodarczej w region.

Jej rozmowy dotyczą m.in. walki z pandemią koronawirusa, budowania bezpieczeństwa energetycznego, ochrony klimatu oraz stosunków międzynarodowych i transatlantyckich. Grupa, znana również jako V4, często wypracowuje wspólne stanowiska w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej.

Prezydent Polski Andrzej Duda przywitał swoich kolegów Zuzanę Caputovą ze Słowacji, Janosa Adera z Węgier i Milosa Zemana z Czech w rezydencji nad Bałtykiem na Półwyspie Helskim.

Duda otworzył uroczyste spotkanie, mówiąc, że grupa V4 odegrała pozytywną rolę w stosunkach europejskich i transatlantyckich.

„Grupa jest ważnym, jeśli nie głównym katalizatorem współpracy regionalnej w Europie Środkowej i wnosi istotny wkład we współpracę i procesy polityczne związane z UE i NATO” – powiedział Duda.

„Jeśli spojrzymy na trzy dekady, które minęły od końca komunizmu (…), to widzimy, że nie tylko zaznaczyły się one wielkim sukcesem gospodarczym i politycznym, ale także szybkim rozwojem społecznym i cywilizacyjnym” – powiedział Duda.

Wyraził satysfakcję, widząc swoich gości „w dobrym zdrowiu w tych niespokojnych czasach” i miał nadzieję, że narodowe systemy szczepień „przyniosą ulgę naszym narodom i pomogą ludziom wrócić do normalnego życia”.

Prezydenci zorganizują konferencję prasową na zakończenie spotkania w środę.

W przyszłym tygodniu premier Polski Mateusz Morawiecki będzie gospodarzem jubileuszowego spotkania szefów rządów grupy V4 z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem na Wawelu w Krakowie.

Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, na spotkaniu wypracowane zostanie określenie przyszłych celów grupy oraz poruszone zostaną kwestie związane z Internetem i grami online.

V4 powstało w lutym 1991 roku w Wyszehradzie na Węgrzech w wyniku deklaracji współpracy ówczesnych prezydentów Lecha Wałęsy z Polski, Vaclava Havla z ówczesnej Czechosłowacji i Jozsefa Antalla z Węgier. Polska sprawuje obecnie dwunastomiesięczną rotacyjną prezydencję w grupie, którą 1 lipca przekaże Węgrom.

READ  Czy Europa Wschodnia jest gotowa na chińskie inwestycje? | Biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z perspektywy niemieckiej | DW

___

We wcześniejszej wersji tej historii pisownia nazwiska słowackiego prezydenta została poprawiona w Zuzanie Caputovej zamiast Zuzanny Czaputovej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.