Connect with us

Gospodarka

Premier Ukrainy i wicepremier Polski rozmawiają o szczepieniach i reformach celnych

Published

on

(MENAFN – UkrinForm) Premier Ukrainy Denys Shmyhal i wicepremier ds. Rozwoju gospodarczego, pracy i technologii Jarosław Gowin omówili kwestie bezpieczeństwa regionalnego, kampanii szczepień przeciwko COVID-19 oraz rozwoju infrastruktury granicznej.

„Bardzo doceniamy niezachwiane stanowisko państw członkowskich UE i NATO w sprawie przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy” – informuje ukraiński premier, informuje rządowy portal.

Premier Ukrainy zaznaczył, że dialog między krajami rozwijał się w ostatnim czasie aktywnie i tę dynamikę i treść kontaktów należy kontynuować.

Szmyhal podziękował stronie polskiej za skuteczne wsparcie, jakiego Ukraina udzieliła w ostatnim czasie w związku ze wzrostem obecności wojskowej Federacji Rosyjskiej w pobliżu granicy ukraińskiej i na Krymie.

Strony poruszyły również kwestię kampanii szczepień COVID-19.

Premier Ukrainy podziękował Polsce, która w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej wyraziła chęć przekazania Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki.

„Liczymy na wsparcie polskiego rządu w uzgodnieniu mechanizmu zaopatrywania Ukraińców w szczepionki w najbliższej przyszłości” – powiedział.

Premier zaznaczył m.in., że Ukraina bacznie obserwuje wprowadzanie świadectw zdrowia w Unii Europejskiej i jest gotowa przystąpić do inicjatywy zwiększania mobilności ludności.

Ponadto Shmyhal i Gowin omówili reformę ukraińskiej służby celnej i rozwój infrastruktury granicznej. Premier Ukrainy zaznaczył, że istotne zwiększenie przepustowości na granicy ukraińsko-polskiej jest istotnym elementem zacieśniania stosunków dwustronnych.

„Wzajemna współpraca w tej dziedzinie jest dla nas bardzo ważna, abyśmy mogli się rozwijać, zwiększać wymianę handlową między krajami, niszczyć programy przemytnicze i wyposażać jak najwięcej nowoczesnych punktów kontrolnych. To jeden z praktycznych kroków do rozszerzenia naszej współpracy między drzwiami naszych państw, więc postęp w tej dziedzinie jest ważny – powiedział premier.

Shmyhal zwrócił również uwagę, że wydawanie polskich zezwoleń na międzynarodowy ruch drogowy pojawia się w kontekście rosnącej wymiany handlowej między krajami.

„Biorąc pod uwagę rosnący wolumen naszego handlu dwustronnego, Ukraina powinna otrzymać co najmniej 200 000 zezwoleń. Pomoże to zrealizować nasz wspólny potencjał gospodarczy i poprawić dynamikę handlu” – powiedział.

READ  Koronawirus w Polsce. Liczba dni chorobowych rośnie

Podczas spotkania premier Ukrainy podkreślił również znaczenie zapewnienia godnych warunków i ochrony praw ukraińskich pracowników migrujących i studentów.

Zdjęcie: portal rządowy

olej

MENAFN29042021000193011044ID1102002239

Zastrzeżenie: MENAFN udostępnia informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, zawartość, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność ani wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym produktem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.