Connect with us

Sport

Prawo klimatyczne: czy społeczności węglowe mogą przejść na energię jądrową? | Wiadomości, sport, praca

Published

on

Prawo klimatyczne: czy społeczności węglowe mogą przejść na energię jądrową?  |  Wiadomości, sport, praca

AP Photo/Natalie Behring FILE Dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia wylewają się z kominów w elektrowni Naughton, niedaleko firmy TerraPower, która planuje zbudować zaawansowany, nietradycyjny reaktor jądrowy 12 stycznia w Kemmerer w stanie Wyo.

PROVIDENCE, RI (AP) – Ważna ustawa ekonomiczna trafia do prezydenta „przełomowy” Jak twierdzą eksperci, zachęty dla energetyki jądrowej, a ulgi podatkowe są jeszcze bardziej znaczące, gdy elektrownia znajduje się na terenie gminy, w której zamykana jest elektrownia węglowa.

Prawo transformacyjne przewiduje największe jednorazowe wydatki na walkę ze zmianami klimatu, jakie kiedykolwiek poczynił jakikolwiek naród. Eksperci twierdzą, że wśród wielu rzeczy, które może zrobić, jest stymulowanie innych projektów, takich jak planowany przez Billa Gatesa w Kemmerer w stanie Wyoming. Firma Gatesa, TerraPower, planuje zbudować zaawansowany, nietradycyjny reaktor jądrowy i zatrudnić pracowników w lokalnej elektrowni węglowej, która wkrótce zostanie zamknięta.

Firmy projektujące i budujące kolejną generację reaktorów jądrowych mogą wybrać jedną z dwóch nowych ulg podatkowych dostępnych dla bezemisyjnych generatorów energii, takich jak wiatr i słońce. Aby zapewnić społecznościom węglowym miejsce w transformacji energetycznej, obie ulgi podatkowe obejmują premię w wysokości 10 punktów procentowych dla obiektów zlokalizowanych w lokalizacjach, w których mieszkańcy polegali na elektrowniach na paliwa kopalne lub górnictwie – „znaczna zachęta” ulokować je tam, według Matta Crozata, starszego dyrektora ds. strategii i rozwoju polityki w Instytucie Energii Jądrowej.

Może to obejmować miasta w zależnej od węgla Zachodniej Wirginii, ponieważ stan zniósł w tym roku zakaz elektrowni jądrowych. Albo w stanie Maryland, gdzie w czerwcu stan ogłosił partnerstwo w celu zbadania przekształcenia kopalni paliw kopalnych w mały reaktor jądrowy. Albo w Montanie, gdzie prawodawcy rozważają zaawansowane reaktory jądrowe jako możliwe zamienniki kotłów węglowych.

Staffan Qvist, ekspert w dziedzinie analizy systemów energetycznych i strategii dekarbonizacji, przeprowadził szeroko zakrojone badania wykonalności zastąpienia elektrowni węglowych alternatywami o zerowej emisji w Chinach i Polsce. Odkrył, że elektrownie węglowe są często idealnymi lokalizacjami dla zaawansowanych wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.

READ  Cecil B. Kimmel 1933-2023 | Wiadomości, sport, praca

„To rosnący trend” Qvist powiedział „teraz mówi się o tym wszędzie”. Qvist jest również założycielem Qvist Consulting Limited w Wielkiej Brytanii. „Masz lokalizację, masz połączenie z siecią. Masz sprzęt, który może być nadal używany i masz siłę roboczą, którą można przekwalifikować”.

Projekt NuScale Power jest pierwszym, który został w pełni certyfikowany w Stanach Zjednoczonych, a firma planuje uruchomić mały reaktor modułowy w Idaho National Laboratory w 2029 roku. Dyrektor finansowy firmy, Chris Colbert, powiedział, że dawne elektrownie węglowe są idealnymi miejscami dla zaawansowanych technologii jądrowych, po części dlatego, że linie przesyłowe już istnieją.

Colbert powiedział również, że wierzy, że potencjalni klienci będą bardziej zainteresowani małymi zaawansowanymi reaktorami firmy ze względu na zachęty w ustawie.

Ustawa o redukcji inflacji przewiduje prawie 375 miliardów dolarów na bodźce klimatyczne. Poniżej znajduje się nowa ulga podatkowa dla każdego producenta energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Obejmuje to nowe zaawansowane reaktory jądrowe, których budowa rozpocznie się w 2025 r. lub później. Istniejące elektrownie jądrowe, które zwiększają moce, mogą otrzymać kredyt na tę dodatkową produkcję energii. Według NEI, stowarzyszenia branżowego, pożyczka jest warta co najmniej 25 USD za megawatogodzinę przez pierwszą dekadę działalności.

Inni właściciele nowego, bezemisyjnego generatora energii mogliby ubiegać się o ulgę podatkową w wysokości 30% kwoty, jaką zapłacili za budowę obiektu.

Rachunek obejmuje również 700 milionów dolarów na produkcję paliwa uranowego w Stanach Zjednoczonych, którego potrzebuje wiele zaawansowanych reaktorów. I jest ulga podatkowa dla istniejących elektrowni jądrowych o wartości do 15 dolarów za megawatogodzinę w latach 2024-2032. To wystarczający impuls, że jest bardzo prawdopodobne, że żadna elektrownia jądrowa nie zostanie zamknięta z powodów ekonomicznych w tym okresie, powiedział Crozat. Istnieją rozszerzone sposoby wykorzystania kredytu, z bezpośrednimi płatnościami dla niektórych właścicieli, takich jak zakłady użyteczności publicznej.

READ  Sheremeta - Golovkin. Jak Polak wypadł na tle słynnego rywala?

Bodziec zmienia zasady gry w energetyce jądrowej, powiedział Jacopo Buongiorno, profesor nauk i inżynierii jądrowej w Massachusetts Institute of Technology. Buongiorno zbadał przyszłość energii jądrowej w świecie o ograniczonej emisji dwutlenku węgla.

„To naprawdę niezwykłe” powiedział, czytając listę ulg podatkowych. „Powinno to od razu wytyczyć kierunek, w którym te technologie staną się opłacalne ekonomicznie”.

Buongiorno podobało się, że kredyty są dostępne dla wielu technologii zeroemisyjnych.

„To nie tylko energia jądrowa, to nie tylko energia słoneczna, to wszystko powyższe, co głosiliśmy jako właściwe podejście do dekarbonizacji”. powiedział. „Musisz tu wszystkich popchnąć”.

Ale Grant Smith, starszy doradca ds. polityki energetycznej w Environmental Working Group, powiedział, że ulgi podatkowe dla małych modułowych elektrowni jądrowych to strata pieniędzy podatników. Odwracają zasoby od komercyjnie opłacalnych nowych technologii, powiedział Smith, podsycając „uporczywa fałszywa narracja o taniej, łatwej do wdrożenia technologii jądrowej, którą sektor krąży od dziesięcioleci”. Smith kieruje pracami organizacji non-profit nad przyspieszeniem przejścia na energię odnawialną.

Gruzja ma obecnie jedyny projekt nuklearny w trakcie budowy w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że dwa konwencjonalne duże reaktory będą kosztować 14 miliardów dolarów, a obecnie mają kosztować ponad 30 miliardów dolarów.

Z tego powodu Buongiorno powiedział, że byłby zszokowany, gdyby w USA pojawiło się kolejne zamówienie na tradycyjny duży reaktor. Postrzeganie ryzyka finansowego lub ogólnego ryzyka projektu byłoby zbyt wysokie, powiedział.

Według Qvist na całym świecie opracowywanych jest około 40 poważnych koncepcji nowej generacji zaawansowanych reaktorów jądrowych. Chiny były pierwszą firmą, która podłączyła reaktor nowej generacji do swojej sieci, aby wyprodukować około 200 megawatów energii elektrycznej. W zeszłym roku oddano do eksploatacji reaktor wysokotemperaturowy chłodzony gazem.

Kairos Power wystąpił o pozwolenie na budowę reaktora testowego w Oak Ridge w stanie Tennessee. GE Hitachi pracuje nad reaktorem w Ontario w Kanadzie i jeśli odniesie sukces, będzie duże zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych, Polsce i innych częściach Europy, powiedział Qvist.

READ  Sukces Świątek pomaga Polsce ożywić nadmorski turniej

Największa amerykańska publiczna firma energetyczna, Tennessee Valley Authority, rozpoczęła w tym roku program rozwoju i finansowania nowych małych modułowych reaktorów jądrowych w ramach swojej strategii drastycznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. TVA koncentruje się na projektowaniu GE Hitachi.

Oczekuje się, że co najmniej kilkanaście zaawansowanych reaktorów zostanie uruchomionych w latach dwudziestych.

„To nie jest daleko i nie jest spekulacją i nie jest na papierze”. powiedział Qvist. „Właściwie dzieje się wiele rzeczy”.

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczejContinue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *