Connect with us

Nauka

Praca Asgera Jorna uszkodzona w wyniku wandalizmu transmitowanego na żywo

Published

on

Kultowa praca duńskiego sytuacjonisty Asgera Jorn . z 1959 roku niespokojne kaczątko został zdewastowany 29 kwietnia w ataku, który był transmitowany na żywo na prawicowej stronie na Facebooku Patrioterne Går Live, która w przeszłości zamieszczała antymuzułmańskie przemówienia i nagrania wideo. Szeroko rozpowszechnione wideo wydaje się pokazywać duńskiego artystę Ibi-Pippi Orup Hedegaard, który umieszcza swój własny obraz na obrazie, który był wystawiony w Muzeum Jorn w Silkeborg w Danii, a następnie podpisuje swoje imię na płótnie czarnym trwałym markerem.

„Jeśli jesteś w pobliżu”, napisał na Facebooku, „możesz iść i podziwiać moją nową pracę”.

Obraz przedstawiający postać kaczki, oddany prymitywnie w krzykliwych tonach na znalezionym płótnie przedstawiającym scenę pasterską, jest klasycznym przykładem dewolucji. Przyjęty przez Sytuacjonistów tryb polega na ponownym wykorzystaniu lub przerobieniu istniejących dzieł w celu stworzenia nowych. Ibi-Pippi, jak powszechnie wiadomo, twierdzi, że ustawa miała na celu promowanie dialogu publicznego w kwestii autorstwa. Twierdzi nawet, że niszcząc dzieło Jorna, idzie w ślady znanego artysty.

duńska witryna z wiadomościami R & D donosi, że artysta Uwe Max Jensen, znany ze swoich prawicowych poglądów i występujący w czarnej twarzy, w szczególności drwiący z zabójstwa George’a Floyda przez policję w Minneapolis, jest widoczny w transmisji na żywo, gdzie można go zobaczyć, jak fotografuje wandalizm i tekst na ścianie, później opuścił muzeum z Ibi-Pippi. Jensen opublikował pozytywne pochwały dla wandalizmu na swoim własnym koncie na Facebooku, porównując wysiłek z akcją artystki Katrine Dickinck-Holmfeld z 2020 roku, która w proteście przeciwko kolonializmowi zatopiła w rzece popiersie duńskiego króla z XVIII wieku.

Urzędnicy z Jorn Museum powiedzieli, że oceniają, czy obraz można naprawić. Ibi-Pippi, który został szybko aresztowany po ataku na dzieło i od tego czasu zwolniony, mówi, że nie zdawał sobie sprawy z silnych właściwości klejących kleju, którego użył do zniszczenia obrazu.

READ  Od parków rozrywki po antyaborcyjne billboardy, Tomasz Lewandowski rejestruje zmieniający się krajobraz Polski - The Calvert Journal

WSZYSTKIE OBRAZY

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.