Connect with us

Nauka

Pozyskiwanie funduszy generuje „tsunami dobrej woli” dla Ukrainy i uchodźców | Nebraska dzisiaj

Published

on

Pragnienie grupy z Uniwersytetu Nebraska-Lincoln, by się odwdzięczyć, przerodziło się w wieczór wsparcia dla ukraińskich uchodźców.

Zorganizowany przy wsparciu Kolegium Sztuki i Nauki oraz Programu Wyróżnień Uniwersyteckich, a UNL na zbiórkę pieniędzy na Ukrainę, która odbyła się 27 kwietnia, przyciągnęła dziesiątki do pizzerii Lincoln Yia Yia. Podczas imprezy odbyła się cicha licytacja, możliwość przekazania darowizn, muzyka zespołu Montage oraz przemówienia osób dotkniętych rosyjską inwazją na Ukrainę.

„Mieliśmy nadzieję, że stworzymy tsunami dobrej woli i miłości dla ludzi, o których wiemy, że walczą” – powiedziała Hana Waisserova, adiunkt na wydziale języków nowożytnych i literatury. „Myślę, że odnieśliśmy sukces”.

Wydarzenie miało swoje korzenie podczas spotkania „Wiosny Ludów”, grupy dyskusyjnej nazwanej na cześć serii wstrząsów politycznych w Europie Środkowej w 1848 roku. Grupie kieruje Patrice McMahon, dyrektor Programu Honorów Uniwersyteckich i profesor zwyczajny. Politologia. Podczas gdy kilku uczniów dołącza, gdy pozwala na to czas, do regularnych uczestników należą Weisserova; Mila Saskova-Pierce, emerytowany profesor; Łukasz Niparko, doktorant nauk politycznych; oraz Song Wang, absolwentka studiów magisterskich, która koncentruje się na stosunkach międzynarodowych.

„Spotykamy się prawie co tydzień i skupiamy się na wydarzeniach w Europie Środkowej. Dyskutujemy również o innych częściach świata i czasami prowadzimy zajęcia językowe w razie potrzeby” – powiedział McMahon. „Większość naszych dyskusji koncentruje się na demokracji, komunizmie i epoce postkomunistycznej”.

W ostatnich tygodniach dyskusje te koncentrowały się na Ukrainie i związanych z nią wydarzeniach w Europie.

„Wszyscy czuliśmy potrzebę zrobienia czegoś, okazania wsparcia dla Ukrainy” – powiedział McMahon. „To doprowadziło nas do zorganizowania tej zbiórki pieniędzy”.

Gdy pracownicy Yia Yia przygotowywali pizzę w pobliżu, członkowie kampusu Lincoln i społeczność składali zeznania o skutkach rosyjskiej inwazji.

Michael Ivashchenko, stypendysta Fulbrighta z Ukrainy, który studiuje na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln, mówił o utrzymywaniu kontaktu z rodziną. Próbuje jak najszybciej zadzwonić do matki i opowiedział o niedawnej rozmowie, podczas której w tle powtarzał się komunikat o szukaniu schronienia.

READ  Zmiana i kreatywność: jesień 2021 z The Cambridge Review of Books

„Moja mama ciągle mówiła o tym, że wszędzie słyszała grzywkę” – powiedział Iwaszczenko. „Ale zapewniła mnie, że wszystko jest w porządku. OK. Że ściany się trzęsą, ale że nic jej nie jest.

Wśród innych mówców znaleźli się senator stanu Adam Morfeld (dystrykt 46); Oleh Khalimonchuk, rodowity Ukrainiec i profesor biochemii Susan J. Rosowski, który otworzył swoje laboratorium dla uchodźców; Tatyana Gulchuk, koordynatorka finansów, która niedawno pomogła uchodźcom przedostać się do Polski; Niparko; oraz liderzy lokalnych organizacji, które pomagają uchodźcom w społeczności Lincoln.

Cały dochód z imprezy (od sprzedaży żywności po darowizny) jest kierowany do Rotary Disaster Response Fund — organizacja pozarządowa zidentyfikowana przez McMahona jako kanał szybkiego dostarczania funduszy potrzebującym.

Dostępne są szczegółowe informacje na temat funduszu i sposobu, w jaki inni mogą przekazać darowiznę. tutaj.

„To niesamowite, widzieć tak wielu ludzi wspierających mój naród” – powiedział Iwaszczenko. „To nie będzie łatwe, ale przejdziemy przez to, po części dlatego, że każdy z was jest z nami”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.