Connect with us

Gospodarka

Pożegnanie Merkel z kryzysem w Polsce zepsute na szczycie UE

Published

on

Angela Merkel przybrała dziś wieczorem, być może po raz ostatni, swój bardzo wychwalany płaszcz menedżera kryzysowego w Europie, kiedy zwróciła się do UE o znalezienie kompromisu w rozgrywce z Polską.

Dlaczego jest to ważne: Komisja Europejska ma zagrożony Wstrzymać ponad 40 miliardów dolarów w funduszach na przywrócenie pandemii po tym, jak polski Trybunał Konstytucyjny – obłożony lojalistami rządzącej prawicowej partii populistycznej – odrzucił zasadę, że prawo UE powinno mieć pierwszeństwo przed prawem krajowym.

Co mówisz: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oskarżył Polskę o podważanie „podstawy prawnej” UE. „Unia nigdy nie była tak radykalnie kwestionowana”.

  • „Polska nie daje się zastraszyć” – odciął się premier Mateusz Morawiecki, oskarżając UE o „finansowy szantaż”, ale przekonując, że jego kraj nie ma zamiaru wychodzić z bloku.
  • Poparł go premier Węgier Viktor Orbán, który po przybyciu na szczyt szefów państw i rządów w Brukseli zaznaczył, że Polska jest „najlepszym krajem w Europie” i ofiarą „polowania na czarownice”.

Za kulisami: Unijni urzędnicy nie sporządzili szczegółowych notatek na temat polskich dyskusji na dzisiejszym nocnym szczycie i nie będą o tym wspominać w formalnych konkluzjach, ponieważ przywódcy wydają się być skłonni do podtrzymania gorących konfrontacji „w rodzinie”, więc Europa polityczna.

  • Wspomnienie: Na ostatnim szczycie w czerwcu holenderski premier Mark Rutte powiedział Orbán podczas pełnej łez debaty, że Węgry powinny opuścić UE z powodu kontrowersyjnej ustawy anty-LGBT.

Co dalej: Na 107. i prawdopodobnie ostatnim szczycie szefów państw i rządów Merkel stara się zminimalizować dramat i ryzyko utraty drugiego państwa członkowskiego UE, gdy opuści Kancelarię po 16 latach kryzysu:

  • „Musimy znaleźć sposoby i środki, aby ponownie się tutaj spotkać” – podkreśliła i ostrzegła przed pochopnymi sankcjami lub postępowaniem sądowym.
READ  IBM przejmuje Waeg, partnera Salesforce, w celu uzupełnienia umowy 7Summits

Głębiej: Ostateczna rozgrywka w Polsce to moment UE 6 stycznia, mówi wysoki urzędnik

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *