Connect with us

Nauka

Pożary niszczą greckie lasy, przecinając dużą wyspę na pół

Published

on

Trzy masywne pożary nawiedziły Grecję w sobotę, z czego jeden zagrażał całym miastom i przeciął linię na Evii, drugiej co do wielkości wyspie kraju, izolując jej północną część. Inne pochłonęły zalesione zbocza gór i okrążyły starożytne miejsca, pozostawiając ślad zniszczenia, który jeden z urzędników nazwał „biblijną katastrofą”. Flotylla składająca się z 10 statków – dwa patrole Straży Przybrzeżnej, dwa promy, dwa statki pasażerskie i cztery łodzie rybackie – czekała w nadmorskim kurorcie Pefki, w pobliżu północnego krańca Evii, gotowa do ewakuacji większej liczby mieszkańców i turystów w razie potrzeby. Rzeczniczka powiedziała Associated Press, jak zwykle, zachowując anonimowość.

Strażacy walczyli przez całą noc, by ocalić Istiaię, liczące 7000 mieszkańców miasto w północnej Evii, a także kilka wiosek, używając buldożerów do wycinania czystych ścieżek w gęstym lesie.

Pożar w Evii zmusił w piątek wieczorem około 1400 osób do pospiesznej ewakuacji około 1400 osób z nadmorskiej wioski i plaż na wyspach przez różnorodne łodzie, po tym, jak zbliżające się płomienie odcięły inne drogi ucieczki.

Inne niebezpieczne pożary miały miejsce na południowym Peloponezie, w pobliżu starożytnej Olimpii i jeden w Fokidzie, w regionie Grecji Środkowej, na północ od Aten. Pożar w starożytnej Olimpii przeniósł się na wschód, z dala od starego miejsca, grożąc wioskom nagłym wybuchem w sobotnie popołudnie.

Na północ od Aten pożar na Mount Parnitha, parku narodowym z licznymi lasami, wciąż płonął z sporadycznymi eksplozjami, ale rzecznik straży pożarnej powiedział AP późną sobotę, że wysiłki powstrzymujące „idą dobrze”. Wiceminister ochrony ludności Nikos Hardalias powiedział dziennikarzom w sobotę wieczorem, że strażacy mają nadzieję powstrzymać pożar w niedzielę.

Dym z tego ognia nadal rozprzestrzeniał się w dorzeczu Aten. Wcześniej pożar rozsyłał duszący dym przez stolicę Grecji, gdzie władze otworzyły gorącą linię dla mieszkańców z problemami układu oddechowego.

READ  Masowe badania genetyczne pokazują, że koronawirus mutuje pośród szybkiego rozprzestrzeniania się w USA

Strażak-ochotnik zmarł w piątek, a co najmniej 20 osób było leczonych w szpitalach w ostatnim tygodniu podczas najintensywniejszej fali upałów w Grecji od trzech dekad. Temperatura wzrosła do 45 stopni Celsjusza (113 stopni Fahrenheita).

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis odwiedził w sobotę komendę straży pożarnej w Atenach i wyraził „głęboki smutek” z powodu śmierci strażaka. Później odwiedził lotnisko na zachód od Aten, skąd startują strażacy, i podziękował pilotom, zarówno greckim, jak i francuskim, którzy przybyli, aby wesprzeć akcje gaśnicze.

Zapewnienie pomocy wszystkim dotkniętym pożarami będzie „moim pierwszym priorytetem politycznym”, powiedział, przysięgając, że wszystkie spalone obszary zostaną ponownie zalesione.

„Kiedy minie to koszmarne lato, skupimy całą naszą uwagę na jak najszybszym naprawieniu szkód i przywróceniu naszego naturalnego środowiska” – powiedział Mitsotakis.

Lokalny urzędnik w rejonie Mani na południowym Peloponezie, na południe od Sparty, oszacował, że pożar lasu zniszczył około 70% jego obszaru.

„To biblijna katastrofa. Mówimy o trzech czwartych hrabstwa”, powiedziała zastępca burmistrza East Mani Eleni Drakoulakou państwowemu nadawcy ERT, prosząc o więcej samolotów do wodowania.

Inni urzędnicy i mieszkańcy południowej Grecji dzwonili do programów telewizyjnych, wzywając na żywo do pomocy w gaszeniu pożarów.

Grecja zwróciła się o pomoc za pośrednictwem unijnego systemu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Strażacy i samoloty wysłano z Francji, Hiszpanii, Ukrainy, Cypru, Chorwacji, Szwecji, Izraela, Polski, Rumunii, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych.

W sobotę niemiecka agencja pomocy ofiarom katastrof napisała na Twitterze, że 52 strażaków i 17 pojazdów z Bonn oraz 164 strażaków i 27 pojazdów z Hesji jedzie na pomoc do Aten. Egipt poinformował, że wysyła dwa helikoptery, a 36 czeskich strażaków z 15 pojazdami wyruszyło do Grecji.

Przyczyny pożarów są badane. Trzy osoby zostały zatrzymane w piątek – w aglomeracji Aten, środkowej i południowej Grecji – pod zarzutem wzniecania pożarów, w dwóch przypadkach celowo.

READ  Zasoby biurowe w Polsce sięgają 5,79 mln

Inna osoba, 47-letni Grek, została aresztowana w sobotę po południu na przedmieściach Aten w Petroupoli za rozpalenie dwóch pożarów w lesie i podpalenie czterech wysypisk, podała policja.

Greckie i europejskie władze również obwiniają zmiany klimatyczne za dużą liczbę pożarów w południowej Europie, od południowych Włoch po Bałkany, Grecję i Turcję.

Pożary opisane jako najgorsze od dziesięcioleci spustoszyły południowe wybrzeże Turcji w ciągu ostatnich 10 dni, zabijając osiem osób. Wysoki rangą turecki urzędnik ds. leśnictwa powiedział, że od 28 lipca kontrolowano 217 pożarów w ponad połowie prowincji, ale strażacy nadal pracowali w sobotę, aby opanować sześć pożarów w dwóch prowincjach.

W nadmorskiej prowincji Mugla w Turcji, popularnym regionie turystycznym, niektóre pożary wydawały się być w sobotę pod kontrolą, ale minister leśnictwa powiedział, że płomienie nadal płonęły w rejonie Milas. Grupy ekologiczne wezwały władze do ochrony lasów Sandras Mountain przed pobliskimi pożarami.

Dalej na północ, co najmniej sześć dzielnic zostało ewakuowanych z powodu pożaru lasu w prowincji Aydin, gdzie zmieniające się wiatry utrudniały działania powstrzymujące, donosiły tureckie media.

Urzędnicy miejscy w Antalyi, na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego, powiedzieli, że wokół równiny Eynif, gdzie żyją dzikie konie, wciąż płonie pożar lasu.

(Ta historia nie została edytowana przez zespół Devdiscourse i jest automatycznie generowana z syndykowanego kanału.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *