Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ponad milion osób uciekło z Ukrainy do Polski od czasu inwazji, mówią urzędnicy Polska

Published

on

Łącznie uciekło około 1,06 mln Ukraińców Polska od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego, w tym 142 300 według stanu na niedzielę, podali polscy pogranicznicy.

„Ruch na granicy polsko-ukraińskiej rośnie, dziś o 7 rano do Polski przybyło 42 tys. Ukraina– napisał w poniedziałek strażnik graniczny.

Duża liczba ukraińskich cywilów uciekła z bombardowanych miast, w tym z oblężonego nadmorskiego miasta Mariupol.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że od wybuchu wojny na Ukrainie ponad 1,5 miliona uchodźców przedostało się do sąsiednich krajów. W niedzielę, po wizycie na granicy z Mołdawią, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi powiedział, że sytuacja będzie się tylko pogarszać.

„To będzie bardziej złożona sytuacja” – powiedział po tweecie w niedzielę: „Ponad 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy przedostało się do sąsiednich krajów w ciągu 10 dni”.

Urzędnicy powiedzieli, że wielu uchodźców, którzy przybyli do innych krajów, ma przyjaciół i miejsca, do których mogą się udać, ale Grandi powiedział, że rosnąca liczba uchodźców wywiera presję na rządy, aby ich przyjęły.

Grandi powiedział: „Te rządy wykonały bardzo dobrą robotę w swojej początkowej odpowiedzi. Byli dobrze przygotowani. Ale jeśli liczby nadal rosną, staje się to problemem”.

Ogromne rzędy samochodów uciekających przed inwazją zapychają ulice, a pociągi ewakuacyjne są przepełnione miejscami stojącymi i brakiem miejsca dla wszystkich, którzy chcą się ewakuować.

Ogromne strumienie uchodźców w kierunku granicy były podobno celowe ataki sił rosyjskich na ludność cywilną w całym kraju.

Wielka Brytania broniła swojego rekordu w przyjmowaniu uchodźców po tym, jak została skrytykowana za to, że nie robi wystarczająco dużo i pozostaje daleko w tyle za swoimi europejskimi sąsiadami w radzeniu sobie z największym kryzysem humanitarnym od czasów II wojny światowej.

Rząd Wielkiej Brytanii został potępiony przez organizacje charytatywne, polityków opozycji i Francję po tym, jak nalegał, aby uchodźcy najpierw ubiegali się o wizy, co spowodowało, że niektórzy Ukraińcy utknęli we francuskim mieście Calais, nie mogąc wjechać do Wielkiej Brytanii i wywołując awanturę dyplomatyczną.

READ  Członkowie PSFCU przekazują ponad 102 000 dolarów nieuleczalnie chorym dzieciom w Nowym Jorku, Polsce i na Litwie

Wielka Brytania ogłosiła zasady wizowe dla tych, którzy mają rodzinę w kraju lub chętnego sponsora. Według doniesień mediów w miniony weekend Wielka Brytania wydała do tej pory tylko około 50 wiz dla Ukraińców.

„Musisz pamiętać, że dwa tygodnie temu taka sytuacja w ogóle nie istniała” – powiedział James Cleverly dla BBC TV. „Chcemy zrobić coś bardzo, bardzo szybko na bardzo, bardzo dużą skalę. Przede wszystkim oczywiście będzie wolniej niż byśmy chcieli. Ale to nadrobi.

Minister ds. Europy powiedział, że będzie znacznie więcej wiz niż zgłoszonych 50, ale nie mógł powiedzieć, jaka będzie ich liczba. „To największy kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej” – powiedział. „Jest to wielkość, z którą, jak sądzę, niewielu z nas jest przyzwyczajonych”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.