Connect with us

technologia

Polskie uczelnie rozpoczynają nowy rok akademicki – sekcja angielska

Published

on

Polskie uczelnie rozpoczynają nowy rok akademicki – sekcja angielska

Jak poinformowała państwowa agencja informacyjna PAP, w poniedziałek oficjalnie rozpoczął się nowy rok akademicki.

Według Państwowego Urzędu Statystycznego CIS, w czerwcu w Polsce było 359 uczelni wyższych.

W roku akademickim 2022/2023 na polskich uczelniach kształciło się 1 223 600 studentów, w tym 105 400 studentów zagranicznych, głównie z Ukrainy, Białorusi, Turcji i innych krajów Europy, Poinformowała o tym agencja informacyjna PAP.

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przodują w rankingu uczelni wyższych 2023 Perspektywiczny Strona internetowa.

Trzecie miejsce zajęła Politechnika Warszawska, a pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – podała agencja PAP.

1 miliard euro nowego finansowania nauki i szkolnictwa wyższego

Na rok akademicki 2023/2024 Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło ponad 1 miliard euro nowego finansowania nauki i szkolnictwa wyższego, w tym podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich i pracowników.

Urzędnicy twierdzą, że pojawią się także nowe kierunki, takie jak inżynieria nuklearna i bardziej zaawansowany sprzęt do projektów badawczo-rozwojowych.

Ministerstwo planuje uruchomienie pierwszych centrów doskonałości zawodowej, które zrzeszą szkoły, uczelnie i firmy w celu promowania innowacyjności – podała agencja PAP.

Rząd planuje otworzyć łącznie 120 takich placówek w całej Polsce, skierowanych do uczniów szkół średnich i studentów, doktorantów oraz nauczycieli – podają urzędnicy.

Ministerstwo zwiększy także „wsparcie finansowe dla mniej zamożnych studentów”, przyzna 840 stypendiów za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe oraz „zaangażuje się w zacieśnienie współpracy polskich i zagranicznych ośrodków naukowych” – dodał.

READ  Benchmark Pixel 6a potwierdza Google Tensor, 6 GB RAM

Miliony dla Politechniki Lubelskiej we wschodniej Polsce

Jak podała agencja PAP, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był obecny na otwarciu nowego roku akademickiego na Politechnice Lubelskiej we wschodniej Polsce.

Czarnek ogłosił 14,7 mln zł (3,2 mln euro) nowego rządowego dofinansowania obiektu, w tym 10 mln zł (2,2 mln euro) na wewnętrzne Wschodnie Centrum Nauki i Robotyki oraz dofinansowanie podwyżek wynagrodzeń i inicjatyw promujących naukę . urzędnicy powiedzieli.

Minister Edukacji Narodowej stwierdził, że Politechnika Lubelska potrzebuje „wysokiej jakości programu robotyki” i pochwaliła tę instytucję za dzielenie się swoimi sukcesami z innymi uczelniami. Rząd będzie nadal wspierał takie działania – podała agencja PAP.

(pm/gs)

Źródło: PAP, gov.pl


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *