Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski Tusk powoduje ostatnią konfrontację ze szpiegowską sondą Pegasus

Published

on

Polski Tusk powoduje ostatnią konfrontację ze szpiegowską sondą Pegasus

(Bloomberg) – Polski parlament zbada rzekome wykorzystanie oprogramowania szpiegującego Pegasus przez byłych rządzących nacjonalistów, otwierając nowy front w konflikcie pomiędzy głównymi frakcjami politycznymi w kraju.

Najczęściej czytane przez Bloomberga

Ustawodawcy zatwierdzili w piątek wybór członków komisji, najnowszego śledztwa w sprawie działalności rządu pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości, które zostało odrzucone w zeszłym roku.

premier Donalda Tuska od dawna oskarża byłych urzędników partii rządzącej o wykorzystywanie oprogramowania szpiegowskiego do monitorowania ówczesnych parlamentarzystów opozycji.

„Ta komisja pokaże, kto był monitorowany i dlaczego tak wrażliwy i specyficzny system został wykorzystany do walki politycznej, walki z polityczną rywalizacją i zniszczenia przeciwników” – powiedziała reporterom w parlamencie Magdalena Sroka, posłanka i przewodnicząca komisji.

Śledztwo prawdopodobnie doprowadzi do dalszej eskalacji napięć między rządem Tuska a prezydentem Andrzeja Dudy, sojusznik prawa i sprawiedliwości. W sprawę Pegaza zamieszani są dwaj byli parlamentarzyści nacjonalistyczni, którzy w tym miesiącu zostali uwięzieni, zanim Duda ułaskawił ich.

Były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego były doradca Maciej Wasik zostaną wezwani na świadków przed komisją – poinformował Sroka. Już wcześniej oświadczyli, że wszystkie tajne operacje przeprowadzane przez służby bezpieczeństwa pod ich nadzorem są legalne.

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości potwierdziło zakup oprogramowania Pegasus, ale stwierdziło, że będzie ono wykorzystywane przeciwko zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego i przestępczości zorganizowanej. Dochodzenie zbada, w jaki sposób oprogramowanie szpiegowskie zostało wykorzystane przez rząd, policję i agencje wywiadowcze.

Od czasu zdobycia większości w październikowych wyborach sojusz Tuska obiecał pociągnąć do odpowiedzialności swoich nacjonalistycznych poprzedników. Premier spotkał się z ostrym sprzeciwem wobec wysiłków mających na celu położenie kresu ośmioletnim nacjonalistycznym rządom Prawa i Sprawiedliwości, odkąd objął urząd w zeszłym miesiącu.

Dwa inne dochodzenia będą dotyczyły zarzutów niewłaściwego obchodzenia się z wizami z czasów pandemii i kartami do głosowania korespondencyjnymi podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku.

READ  bne IntelliNews – Polska spółka Orlen dementuje doniesienia jakoby sprzedaż aktywów Lotosu do Saudi Aramco była poniżej wartości rynkowej

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *