Connect with us

technologia

Polski serwis płatności mobilnych umożliwia użytkownikom dokonywanie płatności NFC bezpośrednio z konta bankowego • NFCW

Published

on

BEZPOŚREDNI: Klienci sześciu banków w Polsce mogą dokonywać płatności zbliżeniowych za pomocą aplikacji bankowości mobilnej

Konsumenci w Polsce już wkrótce będą mogli korzystać ze swojego urządzenia z systemem Android NFC do dokonywania tokenizowanych płatności zbliżeniowych w punkcie sprzedaży (POS) bezpośrednio z konta bankowego za pośrednictwem aplikacji bankowości mobilnej, bez konieczności posiadania karty debetowej lub kredytowej.

Polski dostawca usług płatności mobilnych Szukać zapewnia funkcjonalność zbliżeniową w aplikacjach sześciu z 17 banków, które obsługują swoje rozwiązania płatności mobilnych.

Obecnie użytkownicy Blika mogą płacić bezpośrednio ze swojego konta bankowego w ruchu w POS, otrzymując jednorazowy kod autoryzacyjny w swojej aplikacji bankowej, który następnie ręcznie wprowadzają do terminala POS w celu uwierzytelnienia płatności.

„Dzięki technologii i połączeniu różnych wcześniej działających oddzielnie metod płatności, klienci otrzymują rozwiązanie, które nie wymaga cyfryzacji istniejących fizycznych instrumentów płatniczych, ale czyste urządzenie z funkcjonalnością NFC i zainstalowaną aplikacją mobilną banku udostępniającą zbliżeniowy Blik, – wyjaśnia Blik.

„Ze względów bezpieczeństwa aktywna blokada urządzenia jest warunkiem koniecznym do uruchomienia płatności – a mianowicie, aby móc zablokować telefon za pomocą kodu, odcisku palca lub danych biometrycznych twarzy.

„Po odblokowaniu telefonu (funkcja NFC musi być aktywna w telefonie), wystarczy zbliżyć telefon do terminala płatniczego, aby dokonać płatności. Telefon nie musi nawet znajdować się w zasięgu sieci komórkowej lub połączenia internetowego podczas płatności.

“Po aktywacji usługa jest dostępna tylko wtedy, gdy na smartfonie zainstalowana jest aplikacja mobilna banku.”

Tokenizacja MDES

Usługa wykorzystuje technologię tokenizacji Mastercard MDES i zostanie uruchomiona w Polsce przy wsparciu sieci kart.

„Żądanie autoryzacji z terminala POS wysyłane jest do sieci Mastercard w standardzie EMV, Mastercard przekazuje je do systemu Blik, a Blik wysyła żądanie autoryzacji do banku w Blik API, który służy do innych rodzajów Transakcji Blik, co bardzo różni się od EMV ”, Mastercard Europa powiedział NFCW.

READ  Czy obliczenia kwantowe zagrażają przyszłości Bitcoina? Ekspert kwantowy Andrew Fursman o przyszłości kryptowalut

„W przypadku transakcji zbliżeniowych Blik w terminalach POS obsługiwanych przez agentów rozliczeniowych będących uczestnikami Blika, rozliczenie odbywa się bezpośrednio między agentem rozliczeniowym a Blikiem.

„Z punktu widzenia banku, który uczestniczy w systemie Blik, tokenizowanym instrumentem jest konto bankowe, które jest połączone z aplikacją mobilną.

„Podczas tokenizacji PSP korzysta z wirtualnego numeru karty, którego ani bank, ani klient nie znają”.

– Zastosowanie tokenizacji w połączeniu z płatnościami mobilnymi opartymi wyłącznie na rachunku bieżącym użytkownika to przełom w płatnościach zbliżeniowych – dodaje Dariusz Mazurkiewizc, Prezes Polskiego Standardu Płatności.

„Aby móc płacić telefonem w terminalu naziemnym, nie jest już wymagany żaden inny fizyczny instrument płatniczy. To rozwiązanie sprawi, że płatności mobilne będą jeszcze bardziej popularne wśród osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły.”

Następny: Odwiedź wystawę NFCW Expo, aby znaleźć nowych dostawców i uzyskać dostęp do bezpłatnych zasobów

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *