Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski premier świętuje zwycięstwo swojej partii w wyborach na burmistrza kilku miast

Published

on

Polski premier świętuje zwycięstwo swojej partii w wyborach na burmistrza kilku miast

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski premier Donald Tusk wyraził w poniedziałek satysfakcję po tym, jak kilku kandydatów wspieranych przez jego partię wygrało w weekend wyścigi na burmistrza.

Kandydaci z jego proeuropejskiej, centrowej Koalicji Obywatelskiej lub ci, którzy startują przy wsparciu tej partii, zwyciężyli w niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych w wielu miastach, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie.

„Bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć, kto wygrał, a kto przegrał” – powiedział w poniedziałek Tusk. „Ale kiedy porównamy te wyniki, szczególnie w najbardziej atrakcyjnych miejscach, na atrakcyjnych polach bitew… to rzeczywiście mam powody do zadowolenia”.

„Prawo i sprawiedliwość w wielu miejscach po prostu zniknęły” – dodał na konferencji prasowej Tusk, odnosząc się do największej partii opozycji.

Wyniki stawiają Koalicję Obywatelską na korzystnej pozycji w obliczu wyborów do Parlamentu Europejskiego zaplanowanych na 9 czerwca.

W sumie burmistrzowie zostali wybrani w 748 miastach i gminach, w których 7 kwietnia w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał co najmniej 50% głosów.

Kandydaci partii Tuska odbili także miasta, w których przez wiele lat nie sprawowali władzy, m.in. Zieloną Górę, Legnicę i Toruń.

Wybory samorządowe i regionalne przeprowadzone cztery miesiące później uznano za sprawdzian dla przyjaznego UE rządu Tuska przejął władzę na szczeblu krajowym. Niedzielna druga tura wzmocniła wpływy rządu Tuska w miastach, co powinno ułatwić współpracę przy projektach rozwojowych i alokację środków unijnych.

W pierwszej turze dwa tygodnie temu w niektórych miejscach zwyciężyli także sojusznicy Tuska, m.in. w Warszawie, gdzie urzędujący prezydent Rafał Trzaskowski odniósł łatwe zwycięstwo.

W pierwszej turze głosowania na szczeblu sejmików 16 województw w kraju zwyciężyła prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 34,3% głosów, a Koalicja Obywatelska Tuska – 30,6%. W latach 2015-2023 na szczeblu krajowym panowało Prawo i Sprawiedliwość.

READ  🇵🇱 Polska: Luna wycofuje się z przed-imprez w Amsterdamie i Sztokholmie

Społecznie liberalna Koalicja Obywatelska Tuska tradycyjnie cieszy się silnym poparciem w miastach, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość ma solidniejszą bazę na konserwatywnych obszarach wiejskich, szczególnie we wschodniej Polsce.

Koalicja Obywatelska to największe ugrupowanie trójpartyjnej koalicji rządzącej państwem UE liczącym 38 mln mieszkańców. Koalicja jest proeuropejska, ale poza tym obejmuje szerokie spektrum ideologiczne, w tym lewicowych polityków z Partii Lewicy i konserwatystów z Trzeciej Drogi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *