Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski gabinet zatwierdza ustawę zakazującą importu rosyjskiego węgla

Published

on

Koparka obrotowa ładuje wagony z węglem w kopalni odkrywkowej Borodinsky należącej do Siberian Coal Energy Company (SUEK), w pobliżu syberyjskiego miasta Borodino na wschód od Krasnojarska w Rosji, 26 lutego 2019 r. REUTERS / Ilya Naymushin

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 29 marca (Reuters) – Polski rząd przyjął ustawę, która pozwoli na zakaz importu rosyjskiego węgla – poinformował we wtorek rzecznik gabinetu.

„Nie chcemy, aby ten import był już możliwy, choć mamy świadomość, że istnieje ryzyko, że Unia Europejska jeszcze nie zatwierdziła takich działań” – powiedział dziennikarzom w Warszawie Piotr Muller.

Sankcje w UE zwykle muszą być uzgodnione przez cały blok handlowy, a Bruksela może potencjalnie ukarać kraje działające jednostronnie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Warszawa wzywała Unię Europejską do włączenia rosyjskich paliw kopalnych do sankcji nałożonych przez blok na Moskwę.

UE zdecydowała się na strategię stopniowego zmniejszania swojej zależności od rosyjskiego gazu, podczas gdy Niemcy ogłosiły w zeszłym tygodniu, że przestaną kupować rosyjską ropę pod koniec tego roku i wstrzymają dostawy rosyjskiego gazu w 2024 roku. Czytaj więcej

Rosja dominuje w polskim imporcie węgla, odpowiadając za około 20% krajowego zużycia. W 2020 roku do Polski sprowadzono około 9,4 mln ton rosyjskiego węgla, który wykorzystano głównie do ogrzewania indywidualnych gospodarstw domowych. Kraj importuje też około 50% swojego gazu i ponad 60% rafinowanej ropy z Rosji.

Muller powiedział, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi szczegółowe plany wyłączenia dostaw energii do Rosji jeszcze w tym tygodniu.

Reportaż Marka Strzeleckiego i Anny Koper Montaż David Goodman i Mark Potter

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.