Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski bank centralny zwraca się do EBC w sporze z Tuskiem

Published

on

Polski bank centralny zwraca się do EBC w sporze z Tuskiem

Polski bank centralny szuka wsparcia UE, aby bronić się przed Donaldem Tuskiem, twierdząc, że wezwania nowego premiera do usunięcia prezesa szkodzą jego niezależności.

Apel grozi wplątaniem instytucji unijnych, w tym Europejskiego Banku Centralnego, w kolejne delikatne przekazanie władzy w Polsce, gdyż przedstawiciele ustępującego prawicowego rządu, który od lat ściera się z Brukselą, zwracają się teraz o pomoc do Europy.

Tusk wielokrotnie nawoływał do usunięcia prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego – wieloletniego osobistego przyjaciela Jarosława Kaczyńskiego, którego rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przegrała na początku tego roku z trójpartyjną koalicją kierowaną przez Tuska.

Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, zarzuca Glapińskiemu działanie w interesie PiS, w tym m.in. obcięcie stóp procentowych na krótko przed październikowym głosowaniem. Chce, aby gubernator był objęty dochodzeniem przez trybunał, skutecznie zawieszając go na czas prowadzenia dochodzenia.

Narodowy Bank Polski zwrócił się teraz do EBC, argumentując, że obalenie Glapińskiego podważyłoby niezależność decydentów polityki pieniężnej w całej Europie.

„Jesteśmy w kontakcie z EBC i obecnie omawiamy z nim kwestię zawieszenia” – powiedziała w rozmowie z „Financial Times” Marta Kightley, pierwsza wiceprezes polskiego banku centralnego.

Marta Kightley: „Atak na [the] niezależność [of the National Bank of Poland] mogłoby stworzyć precedens i osłabić ESBC jako całość”. © Narodowy Bank Polski

Polska znajduje się poza strefą euro, ale EBC odpowiada za nadzór nad Europejskim Systemem Banków Centralnych, który ustala zasady działania wszystkich banków centralnych UE. „Atak na [the] niezależność [of the National Bank of Poland] mogłoby stworzyć precedens i osłabić ESBC jako całość” – stwierdził Kightley.

W opublikowanym w poniedziałek piśmie prezes EBC Christine Lagarde odpowiedziała polskiemu bankowi centralnemu: „Każdy środek wpływający na Twoją zdolność do wykonywania obowiązków prezesa Narodowego Banku Polskiego, jeśli jest niezgodny z prawem, może mieć wpływ na Twoje niepodległości.” Rozszerzenie [ECB] Rada Generalna”. Glapiński jest członkiem Rady Ogólnej EBC wraz ze wszystkimi szefami krajowych banków centralnych UE.

READ  Polska kupuje setki rakiet uderzeniowych za kwotę 2 miliardów dolarów

Lagarde powiedziała Glapińskiemu, że gdyby taki scenariusz się ziścił, „taka decyzja mogłaby zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zwrócona się o ocenę jej legalności”.

Apel polskiego banku centralnego o pomoc do EBC kontrastuje z wieloletnimi pogardliwymi wypowiedziami urzędników PiS na temat EBC i innych instytucji UE, które PiS oskarża o ingerencję w suwerenność Polski. Glapiński sam był zdeklarowanym krytykiem euro i niedawno twierdził, że Tusk będzie teraz wpychał Polskę do wspólnej waluty.

Tusk i jego koalicjanci zarysowali plan postawienia Glapińskiego przed polskim sądem państwowym, co wymusiłoby jego zawieszenie na czas rozpatrywania jego sprawy przez sąd. Koalicja Tuska, która ma objąć władzę 13 grudnia, będzie miała większość w parlamencie – organie odpowiedzialnym za wywołanie interwencji trybunału.

Jeżeli sąd zawiesi Glapińskiego, „zostanie złożona apelacja do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ponieważ zawieszenie to naruszałoby Traktat o funkcjonowaniu UE oraz Statuty ESBC i EBC” – powiedział Kightley.

„Bankierzy centralni są pod obserwacją publiczną, a często nawet są atakowani werbalnie, ale nie znam innego przypadku, w którym politycy grozili gubernatorowi, że zostanie zawieszony bez uzasadnionego powodu, bez naruszenia konstytucji. „Jakieś prawo. ”

Adam Glapiński
Adam Glapiński stawia przed Donaldem Tuskiem jedno z najtrudniejszych i najbardziej kontrowersyjnych wyzwań w dążeniu do obalenia lojalistów PiS © Rafał Guz/EPA/Shutterstock

W 2022 r. Glapiński został wybrany na drugą sześcioletnią kadencję. Zgodnie z przepisami EBC prezes krajowego banku centralnego UE może zostać odwołany jedynie, „jeżeli nie spełnia już warunków niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków lub jest winny poważnego uchybienia”.

EBC może interweniować, wydając niewiążącą opinię w sprawie legalności usunięcia prezesa w państwie członkowskim UE, tak jak miało to miejsce w przypadku udanych wysiłków na rzecz obalenia Ilmārsa Rimšēvičsa na stanowisku szefa łotewskiego banku centralnego w 2019 r., aby zapobiec z powodu skandal związany z praniem pieniędzy.

READ  Premier Polski naciska na więcej węgla, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie

W piątek Tusk powiedział, że nie zapadła ostateczna decyzja, czy Glapiński powinien stanąć przed sądem. „Nie mam wątpliwości, że nie zrobimy niczego, co zakłócałoby stabilność i podważyłoby reputację państwa polskiego w Europie” – powiedział Tusk.

Glapiński stanowi jedno z najtrudniejszych i najbardziej kontrowersyjnych wyzwań stojących przed Tuskiem w dążeniu do obalenia lojalistów PiS. Do 2025 roku Tusk musi rządzić także u boku prezydenta Andrzeja Dudy, kandydata PiS z prawem weta.

We wrześniu polski bank centralny zaszokował rynki finansowe większą niż oczekiwano obniżką stóp procentowych, tuż przed mocno kwestionowanymi wyborami. W tym czasie, choć inflacja w Polsce spadała, nadal była dwucyfrowa powyżej celu, co zwykle sugeruje niewielkie, jeśli w ogóle, obniżki stóp procentowych.

NBP obniżył podstawowe stopy procentowe o 0,75 punktu procentowego, znacznie powyżej oczekiwań ekonomistów zakładających obniżkę o 0,25 punktu procentowego.

Kightley zauważył, że obniżka „nie była decyzją podjętą przez jedną osobę”, ale raczej została zatwierdzona większością głosów w Radzie Polityki Pieniężnej banku.

Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, który ma zostać ministrem sprawiedliwości Tuska, powiedział „Financial Times”, że ważne jest zbadanie, czy Glapiński nie nadużył uprawnień swojego banku centralnego, aby wpłynąć na październikowe wybory. „Tak naprawdę nie wiemy, jaką rolę w wyborach odegrał pan Glapiński, i można znaleźć mocne argumenty, że podważył wiarygodność banku” – powiedział Bodnar.

Kightley broniła zarówno obniżki stóp procentowych swojego banku, jak i zakupu obligacji rządowych przed krytyką ze strony koalicji Tuska.

„Nasz [bond] Zakupów dokonano na rynku wtórnym, więc nie doszło do naruszenia niezależności i finansowania monetarnego, ponieważ bank centralny nie kupował bezpośrednio obligacji rządowych” – stwierdził Kightley.

O wrześniowej dużej obniżce stóp powiedziała: „Myślę, że taki zdecydowany krok może czasami być lepszy niż przyspieszenie”.

READ  Niemcy i Polska zaostrzają kontrole graniczne na szlakach migracyjnych – DW – 30.05.2023
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *