Connect with us

Gospodarka

Polski Bank Centralny podnosi stopy procentowe wraz ze wzrostem cen

Published

on

Polski bank centralny dokonał w środę drugiej podwyżki stóp procentowych od tylu miesięcy, ile rosną ceny konsumpcyjne.

Narodowy Bank Polski podniósł stopę procentową do 1,25%, co sugeruje, że będzie bardziej zdeterminowany do stłumienia rosnących cen po tym, jak został skrytykowany za nieodpowiednie działanie.

Ten ruch „wskazuje nam, że traktuje on walkę z inflacją znacznie poważniej, niż myśleliśmy”, powiedział Capital Economics w komunikacie prasowym.

Według Eurostatu, agencji statystycznej Unii Europejskiej, w piątek roczna inflacja w Polsce osiągnęła w październiku 6,8%. To jeden z najwyższych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej

Inflacja gwałtownie wzrosła na całym świecie w ostatnich miesiącach z powodu rosnących cen energii i zaległości podczas ożywienia pandemicznego.

Ceny konsumpcyjne w Polsce są na najwyższym poziomie od dwóch dekad i wydają się rosnąć jeszcze bardziej.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział we wtorek, że spodziewa się, że do końca roku inflacja sięgnie 8%.

Jednak szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział na konferencji prasowej po ogłoszeniu stóp procentowych, że przewiduje inflację na poziomie 7% w styczniu, a następnie jej spadek.

Glapiński określił podwyżkę cen w Polsce i poza nią jako część „globalnej” ceny płaconej za działania podjęte przez rządy i banki centralne w celu uniknięcia „poważnej katastrofy gospodarczej” podczas pandemii.

Powiedział, że „można uratować gospodarkę przed głęboką recesją” dzięki ogromnym wydatkom rządowym i działaniom Narodowego Banku Polskiego, który podczas pandemii utrzymywał stopy procentowe na historycznie niskim poziomie.

Wskazał jednak również na czynniki poza kontrolą Polski, które powodują wzrost cen energii: rosyjskie ograniczenia w eksporcie gazu, opłaty Unii Europejskiej za emisje gazów cieplarnianych oraz ceny ropy ustalane przez OPEC.

Polski rząd, który jest konserwatywny społecznie, ale faworyzuje wydatki socjalne w celu zrównoważenia nierówności dochodowych, planuje bony energetyczne dla rodzin o niskich dochodach, aby ograniczyć wpływ rosnących cen energii.

READ  Wyjście bieguna? Spór Unii Europejskiej z jej nieliberalnym Wschodem osiąga punkt wrzenia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *