Connect with us

Zabawa

Polska zgłasza „Chłopów” w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny

Published

on

Polska zgłasza „Chłopów” w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny

EKSKLUZYWNY: Polska zgłosi animowany dramat fabularny Rolnicy dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego na 96. ceremonii rozdania Oscarów.

Zdjęcie to najnowsze dzieło DK Welchmana (wcześniej znanej jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana, duetu twórczego stojącego za przełomowym, nominowanym do Oscara, ręcznie malowanym filmem biograficznym Kocham Vincenta.

Para była współautorami Rolnicy Scenariuszowa adaptacja klasycznej powieści noblisty Władysława Reymonta z 1905 roku pod tym samym tytułem, opowiadającej o młodej kobiecie zdeterminowanej, by wytyczyć własną ścieżkę w obrębie polskiej wsi z końca XIX wieku.

Wyboru polskiego kandydata do Oscara dokonała w poniedziałek komisja selekcyjna pod przewodnictwem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W tym roku oferta filmów polskich była bardzo bogata, a wśród potencjalnych kandydatów znalazł się także dramat migracyjny Agnieszki Holland Zielona granica oraz dramat transpłciowy Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta żona.

POWIĄZANE: Kryzysowy dramat uchodźczy Agnieszki Holland „Zielona granica” z rekordowym weekendem otwarcia w Polsce pomimo ostrej reakcji politycznej

Producentka Ewa Puszczyńska, która przewodniczyła komisji, powiedziała, że ​​obrady były trudne i gorące, a decyzja została podjęta na podstawie czterech głosów „za” i dwóch głosów „nie”.

Powiedziała, że ​​głosy spadły na stronę Rolnicy za sposób, w jaki współreżyserzy nadal przesuwali granice animacji.

„Według komisji Rolnicy pokazuje nową dynamikę w świecie animacji, w którym kamera jest nie tylko obserwatorem, ale aktywnym uczestnikiem” – czytamy w oświadczeniu PISF.

„Film porusza ważne i aktualne tematy, istotne społecznie: ucisk kobiet, ich zależność czy wręcz „przynależność” do mężczyzn, przemoc seksualną i znęcanie się. To historia rozumiana na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.”

Niezależnie od tego film będzie walczył także w kategorii „Najlepsza animacja” oscarowej.

Rolnicy miał swoją premierę jako specjalna prezentacja na Festiwalu Filmowym w Toronto na początku tego miesiąca. Film był już pokazywany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Publiczności, a następnie jest w drodze na Festiwal Filmowy w Londynie, gdzie bilety na seanse od 11 do 12 października są już wyprzedane. Film będzie także pokazywany na festiwalach w Hamptons i Busan.

READ  Recenzja „No Pressure”: Polski film Netflixa opiera się na chemii łączącej Annę Szymańczyk i Mateusza Janickiego

Jak z Kocham Vincenawspółreżyserzy współpracowali z zespołem międzynarodowych animatorów i malarzy, którzy ręcznie malowali obrazy filmowe i animowali historię w procesie, który trwał około dwóch lat.

Film pierwotnie powstał w formie pełnometrażowego filmu aktorskiego, w którym wystąpili m.in. Kamila Urzędowska w roli głównej, a także Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Maciej Musiał i Julia Wieniawa.

Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata podzielili się obowiązkami kamerowymi.

Sean Bobbitt i Hugh Welchman wyprodukowali film pod szyldem sopockiej firmy BreakThru Films i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

New Europe Film Sales działa jako międzynarodowy agent sprzedaży i sprzedał prawa do ponad 50 krajów, w tym do Francji (The Jokers), krajów Beneluksu (Paradiso), niemieckojęzycznej Europy (Plaion), Korei Południowej (First Run) i Chin (JL Film). ), Skandynawii (Another World Entertainment) i Hiszpanii (Karma).

Obecnie toczą się zaawansowane dyskusje dotyczące Wielkiej Brytanii, Australii, MENA, Włoch, Ameryki Łacińskiej i Ameryki Północnej, przy czym na tym ostatnim terytorium współreprezentowane są prawa do anonimowych treści.

Next Film jest polskim dystrybutorem filmu i przygotowuje się do premiery 13 października.

Przewodnicząca komisji selekcyjnej Puszczyńska może pochwalić się długą historią sukcesów na Oscarach i przyznała Pawłowi Pawlikowskiemu tytuł najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego 2015 Ida; jego film z 2019 roku Zimna wojnanominowana w trzech kategoriach: Najlepszy Reżyser i Zdjęcia oraz Jasmila Zbanics Quo vadis, Aido?który został nominowany w 2021 roku.

Do komitetu dołączył dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski; Aneta Hickinbotham, producentka nominowanego do Oscara filmu Jana Komasy Święto Bożego Ciała; Ewa Piaskowska, scenarzystka i producentka „Jerzy Skolimowski”, nominowana do Oscara EO; Scenograf Allan Starski, znany z pracy nad filmem „ Lista Schindleraoraz Maciej Ślesicki, reżyser, scenarzysta i współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej, który wyprodukował także nominowane do Oscara tytuły Nasza klątwa I Sukienka.

2 października upływa termin zgłoszeń w kategorii Oscara „Najlepszy międzynarodowy film fabularny”.

READ  Recenzja: MasterChef Australia sezon 15, odcinek 1 – odpowiedni hołd dla Jocka Zonfrillo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *