Connect with us

Zabawa

Ocalały z Holokaustu, który kierował pomnikiem Yad Vashem, umiera w wieku 94 lat

Published

on

JEROZOLIMA (AP) – Yitzhak Arad, ocalały z Holokaustu i uczony, który przez ponad dwie dekady był dyrektorem pomnika Holokaustu Yad Vashem w Izraelu, zmarł w wieku 94 lat, poinformowało w czwartek centrum.

Arad był prezesem Yad Vashem od 1972 do 1993 roku i pozostał w centrum aż do ostatnich dni. Był wiceprzewodniczącym Rady Yad Vashem.

Urodził się jako Icchak Rudnicki w 1926 roku w mieście, które wówczas znajdowało się w Polsce, a obecnie jest częścią Litwy.

Jego rodzice byli wśród 6 milionów Żydów zabitych przez nazistowskie Niemcy i ich pracowników podczas II wojny światowej. Udało mu się uciec iw 1943 roku w wieku 16 lat wstąpił do partyzantów sowieckich. Przebywał z nimi do końca wojny i walczył z nazistami na Białorusi i Litwie.

Wyemigrował do Izraela w 1945 roku i służył w izraelskim wojsku, głównie w brygadzie czołgów. Stał się popularnym badaczem II wojny światowej i Holokaustu, wykładał na Uniwersytecie w Tel Awiwie i jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Yeshiva w Nowym Jorku.

W 2004 roku otrzymał od Yad Vashem doroczną nagrodę im. Buchmana za książkę „Historia Holokaustu: Związek Radziecki i sąsiednie terytoria”. Jego książka „The Holocaust in the Soviet Union”, wydana w 2009 roku, otrzymała National Jewish Book Award.

„To, co wydarzyło się w przeszłości, może potencjalnie przydarzyć się każdemu w dowolnym momencie” – powiedział Arad, gdy w zeszłym roku pracował nad projektem fotograficznym w Yad Vashem.

„Mów bardzo jasno: nie zaliczaj się do morderców i nigdy nie zaliczaj się do ofiar” – powiedział.

Ronen Plot, pełniący obowiązki prezesa Yad Vashem, powiedział, że Arad „należy do znikającego pokolenia, pokolenia ocalałych, partyzantów, bojowników IDF i bojowników pamięci”.

„Każde pożegnanie z osobą, która przeżyła Holokaust, przypomina nam, że dzieło upamiętniania jest teraz jeszcze bardziej na naszych barkach” – powiedział.

READ  Producent gier mobilnych, Huuuge, planuje zebrać do 150 milionów dolarów z emisji akcji

Arad przeżyły dzieci, wnuki i prawnuki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *