Connect with us

Sport

Polska zapowiada, że ​​zawrze z Czechami porozumienie, które zakończy spór minowy

Published

on

WARSZAWA / PRAGA (Reuters) – Polska i Czechy podpisują porozumienie mające na celu zakończenie prawnej walki o wpływ polskiej kopalni odkrywkowej w pobliżu granicy między dwoma krajami na środowisko – poinformował we wtorek rzecznik polskiego rządu.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział wcześniej, że czeski rząd zgodził się na wycofanie pozwu w sprawie kopalni Turów, ale jego czeski odpowiednik Andrej Babis powiedział, że Praga kontynuuje spór.

„Wczoraj odbyło się spotkanie zespołu w celu ustalenia ram porozumienia między Polską a Czechami” – napisał na Twitterze rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

„Po podpisaniu ostatecznej umowy reklamacja powinna zostać wycofana”.

Czeskie źródło rządowe podało, że pozew może zostać wycofany, gdy Warszawa spełni warunki uzgodnione między Morawieckim i Babisem. Osoba nie wyjaśniła, kim jest.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia na terenie prowadzonym przez polską spółkę państwową PGE do czasu podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie wszczętej przez Czechów.

Rząd czeski argumentował, że planowana rozbudowa kopalni byłaby szkodliwa dla środowiska dla społeczności po ich stronie granicy, a Warszawa naruszyła prawo UE, rozszerzając wydobycie w Turowie do 2026 roku.

Grupy ekologiczne i Czesi mieszkający w pobliżu granicy skarżyli się, że wpłynęło to na dostawy wody pitnej z kopalni i że ucierpieli z powodu hałasu, kurzu i osiadania.

Morawiecki powiedział dziennikarzom na szczycie UE w Brukseli, że Polska sfinansuje projekty o wartości do 45 mln euro, aby zapobiec utracie wód gruntowych przez granicę kopalni.

Polska zbudowałaby również ekrany, aby cząsteczki kurzu nie zanieczyszczały powietrza w Czechach.

Oba kraje powołałyby również panel ekspertów do oceny wpływu kopalni na środowisko.

„Na podstawie tego planu można powiedzieć, że cała sprawa jest zamknięta, a elektrownia i kopalnia nadal funkcjonują” – powiedział Morawiecki.

READ  „Ironhorse” przeciwko polskim wyzwaniom sportowym szerzy koleżeństwo wśród sojuszników | O forcie

(1 $ = 0,8159 euro)

(Relacje Alana Charlisha w Warszawie, Roberta Mullera i Jasona Hoveta w Pradze, Gabrieli Baczyńskiej i Jana Strupczewskiego w Brukseli; montaż: Giles Elgood i Mark Potter)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *